Съветник на UK премиера: До 2 години изкуственият интелект ще е екзистенциална заплаха за човечеството
Дори хората, които разработват тези системи, не знаят как точно те работят – това е достатъчно предупреждение, казва Мат Клифърд
Изкуственият интелект до две години трябва да бъде регулиран по един или друг начин, защото в противен случай ще представлява екзистенциална опасност за човечеството. Предупреждението идва от съветника на премиера на Великобритания по въпросите с ИИ Мат Клифърд, който е категоричен, че моделите, които в момента се разработват, имат експоненциално развитие и съвсем скоро ще могат да излязат извън контрола на хората.
В интервю за местен вестник Клифърд, който е и председател на правителствената Агенция по напреднали разработки и изобретения (ARIA), заяви още, че рисковете са многопластови и не включват само обикновеното заменяне на хората на пазара на труда.
„Основната цел на законодателната власт сега трябва да е да изгради необходимата рамка от познания за това как е възможно тези модели да се контролират. След това да изработи нужните закони. Хората, които сега разработват изкуствен интелект, открито признават, че не знаят как точно работи той и защо има такова поведение. Нужно е лидерите в разработките на подобни системи да преминат през държавен одит и оценка на риска преди да продължат по този път”, казва още Мат Клифърд.
Изказванията му пригласят няколко стотин учени и предприемачи, сред които и Илон Мъск, които още преди близо 2 месеца отправиха призив разработките на изкуствен интелект да бъдат спряни за половин година временно, за да се гарантира, че експлозивното развитие на системите е безопасно.
В началото на миналия месец пък политици от Европейския съюз предложиха съдържание, генерирано от изкуствен интелект, да бъде описвано като такова, за да се предотврати възможна дезинформация и кражба на интелектуална собственост.
Домашен хляб с хрупкава коричка и пухкава сърцевина
Животът на 2 зодии се преобръща на 180 градуса до края на лятото
Почина голямият турски актьор Кадир Инанър, дори Ердоган скърби за него
Зрелищно меле блокира ключов булевард в София: Автомобил се преобърна след мощен удар отзад
Искате ли да ядете череши на корем - отидете в Кюстендил
Родители на съд за убийство: Оставеният да умре 7-годишен Каспър тежал стряскащите 116 килограма
22-годишен младеж се удави след среднощен кошмар
Трагедия! Кола изхвърча от пътя, загина водачът
Комитова: 10 милиона евро на ден отиват за косене на тревички през зимата
Горещините в Европа се придвижват на изток
Деница Сачева: Този бюджет няма никаква философия и цел, оценката му е 3
Шефове на агенции със заплати като председателя на Народното събрание

Промяната родиха патриотични думи като литмус, куролация, алангро, толеранция , сицилианската долина.
Изкуствен интелект...
И бонбонки за Украйна.
Общодостъпният онлайн е тъп бот който нито се самообучава, нито дава правилни отговори. Някъде може да има военна разработка която е опасна. Това което пробвах е жалко подобие на изкуствен интелект