САЩ хакнали хиляди iPhone-и в опит за шпионаж, твърди Русия
Това демонстрирало "ясната кооперация" между службите в Америка и частни компании
САЩ провежда пълномащабна шпионска операция, по времето на която са били хакнати хиляди мобилни устройства от американския бранд iPhone. Това твърди руската Федерална служба за безопасност (ФСБ), от която преди дни публикуваха обширен доклад за това как точно се е провеждала американската инициатива.
Цел на операцията са били основно потребители в Русия, както и чуждестранни дипломати, опериращи на територията на страната и държавите от бившия Съветски съюз. От базираната в Москва Лаборатория “Касперски“ са категорични, че всичко това демонстрира „близко сътрудничество“ между американската Национална агенция за сигурност (NSA) и частната компания Apple, но без да представят директно доказателство за това.
„Открихме нов опит за кибератака срещу операционната система iOS, наречен „Триангулация“. Започва със съобщение от iMessage, което съдържа прикачен опасен файл, който инсталира шпионски софтуер. Дори не е нужно потребителят да отвори файла, за да работи той. При Триангулацията се изпраща лична кореспонденция към отдалечени сървъри. В това число се включват записи от микрофона, снимки от различните чат приложения, геолокация и данни за редица други дейности“, написа в туитър директорът на Kaspersky Lab Евгений Касперски.
Той допълни, че няколко десетки мобилни устройства на негови служители от въпросната марка за били инфектирани, но заплахата е била „неутрализирана“. Касперски уверено заяви, че основната цел на атаката определено не е било дружеството, управлявано от него.
Според службите за сигурност в Русия, по този начин са били компрометирани дипломати от Китай, Сирия, Израел и няколко страни-членки на НАТО.
„Скритото събиране на данни е било изпълнено чрез „задни вратички“ в произвежданите в Щатите мобилни устройства. От десетилетия службите в САЩ използват частни корпорации да събират данни в голям мащаб от потребители в интернет без тяхното знание и съгласие“, казаха от руското Министерство на външните работи.
От Кремъл също излязоха с позиция. Говорителят на президента Владимир Путин Дмитрий Песков заяви, че в правителството добре знаят, че устройствата на тази марка е „напълно прозрачно“.
„Използването им за официални правителствени нужди е напълно неприемливо и забранено“, каза той, добавяйки, че все пак всеки потребител може да ги ползва за личните си нужди, ако желае.
10 години след смъртта: Ексхумираха бивш турски министър, проверяват дали е бил отровен
Меган и Хари се връщат във Великобритания, хора на Тръмп твърдят: Заради него е
Вода разцепи асфалта във Варна, улици в ж.к. "Бриз" се превърнаха в реки
Шокиращи данни: 10-годишно дете е бременно, най-младата родилка у нас е била на 11
Тежка катастрофа край Крайморие с няколко пострадали
Близо 7000 зрелостници отново на матура по БЕЛ
Удар по търговците на Юндола: Над 2 тона храни без произход отиват за унищожаване (СНИМКИ)
BG-Alert в Сливенско: Горски пожар между Медвен и Градец вдигна два военни хеликоптера
ОДБХ-Пазарджик иззе над 2 тона храни от бабите на пазара на Юндола
20/08/2026, Четвъртък 17:00
4
Курабийки с кисело мляко като от бабината кухня: Меки отвътре и със захарна коричка
Сигнал до Флагман: Коли паркират всяка вечер под забранителен знак пред бл. 48 в Меден рудник
Гастарбайтерската вълна тръгна през България и задръсти страната

Не е вярно!
https://youtu.be/t2RJJ-_AQvw
Ту на края на клипа ше видите украински мечки сапьори бойни божи кравички бръмбари ловящи ракети то бива бива ма посмали манго и това изречено в реално време в ефир.
Колко трябва да си тъп да вярваш.на тоя идиотии,ми колкото руснак