МВР обяви тревожна статистика за високата скорост в населените места
Данните са събирани на 282 локации на територията на страната
55% от водачите у нас управляват моторните превозни средства с превишена скорост в населените места. Това е един от изводите от приключилия двугодишен проект Baseline, по който съвместно с 18 страни от ЕС работи и Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата". Показателите са определени от ЕК и се очаква чрез тях с по-голяма точност да бъдат установени основните причини за пътно-транспортните произшествия.
Проектът ще продължи с ново измерване на тези ключови показатели, като целта е високо рисковото поведение на участниците в движението по пътищата да бъде измервано с периодична чистота, за да проследи какъв е ефектът от взетите мерки, обясни д-р Милен Марков от Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата":
"Нашите препоръки са в три насоки: Подобряване на обучението на водачите, увеличаване на информираността на водачите и затягане на контрола".
Останалите ключови показатели, които са изследвани в рамките на проекта, са шофиране под въздействие на алкохол, използване на колани и обезопасителни системи за деца, разсейване, автомобилния парк и използване на каски от велосипедисти и мотористи.
Данните са събирани на 282 локации на територията на страната в населени и извън населени места, включително на автомагистрали, предаде БНР.
Статистиката показва, че катастрофите стават по един и същи начин. Важно е да се намали скоростта на движение в населените места, на завоите и при променена пътна обстановка, отбеляза експертът Алекси Кесяков.
80 години от създаването на Веспа
Израел атакува Южен Ливан с дрон ден след историческия пакт в САЩ
Почина бивш депутат
С кола или рейс до морето? 13 евро повече за гориво в резервоара от София до Бургас
Супер звезда идва на Макс файт в Бургас
Кметът Димитър Николов откри Let’s Play Burgas 2026 – морският град стана столица на гейминга през този уикенд
„Нефтохимик“ благодари на спонсорите, отчете постигнатото и очерта целите за бъдещето
Вместо да чака институциите: Кметица се качи на фадрома, за да спаси висящо на 7 метра щъркелче
Постоянен арест за обвиняемия за катастрофата край Мездра, отнела живота на две деца
Шеф от ДАИ разследва зверската катастрофа на „Тракия“, в която загинаха две деца
Опасни храни на пазара: БАБХ спря близо 5 тона с куп нарушения в София, Пловдив и Бургас
Богдан Милчев: Мантинелите са корупционното елдорадо в пътната безопасност

Ма Ганьо (Ханко) като е в чужбина,са ослушва като мишка в трици и спазва
законите и правилата със запетайките,зер ша го гази мечка,ако сбърка...нъл тъй братчед......аааа..,значи можело...а........
Ама у бегето ..карай да върви.....ние ша са прайм на много отворени,щото у нас минава............
Е затова сме на тоя хал...от много ,,разбирачи,, ,,отворковци,, и ,,професори,,...ама чалъмите ви навън не минават,затова са сърдете на себе си...
номер 2 е абсолютно прав....
до ханко..
За туй сме на тоя хал!