×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • През август се очакват жеги до 44 градуса, а след това рязко захлаждане и бури
  • Разработват нови инфрачервени колани за по-висока пътна безопасност
  • От 2027 г. пенсионните фондове влизат в инфраструктурни проекти и стартъпи
  • Започна ремонт на отводняването по магистрала „Тракия“
  • Финансови анализатори призовават за инвестиране на спестяванията вместо държане в банка
  • Американската армия разкри изпитанията на нова система за електронна война
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Мистериозен кит край бреговете на Швеция е заподозрян, че е руски шпионин


Мистериозен кит край бреговете на Швеция е заподозрян, че е руски шпионин
Ключови думи: кит, шпионин
30 Май 2023, Вторник, 18:02 ч.
Автор: Флагман.бг

Открит за първи път в крайния северен регион Финмарк в Норвегия, китът е прекарал повече от три години в бавно придвижване по горната половина на норвежкото крайбрежие

Кит белуга, опакован с колани, който се появи в Норвегия през 2019 г., предизвиквайки спекулации, че е шпионин, обучен от руския флот, се е появил край бреговете на Швеция, съобщи организацията, която го следи, предава БГНЕС.

Открит за първи път в крайния северен регион Финмарк в Норвегия, китът е прекарал повече от три години в бавно придвижване по горната половина на норвежкото крайбрежие, преди внезапно да ускори скоростта си през последните месеци, за да обхване втората половина и да стигне до Швеция.

В неделя той беше наблюдаван в Хунебостранд, край югозападното крайбрежие на Швеция, съобщи „Сайънс Алерт“.

"Не знаем е ускорил движението си толкова много точно сега, особено след като се отдалечава много бързо от естествената си среда", казва пред АФП Себастиан Странд, морски биолог от организацията OneWhale. "Възможно е хормоните да го карат да си търси партньор. Или пък може да е самота, тъй като белугите са много социален вид - може да означава, че той търси други белуги".

Смята се, че китът е на 13-14 години, а Странд казва, че той е "на възраст, в която хормоните му са много високи".

Най-близката популация от белуги се намира на архипелага Шпицберген, в далечния север на Норвегия.
Смята се, че китът не е видял нито една белуга, откакто е пристигнал в Норвегия през април 2019 г.

Норвежците го нарекоха "Хвалдимир" - игра на думи с думата "кит" на норвежки език, hval, и намек за предполагаемата му връзка с Русия.
Когато той се появи за първи път в норвежката Арктика, морските биолози от Норвежката дирекция по рибарство отстраниха прикрепените колани. Върху тях е имало монтирана стойка, подходяща за камера, а върху пластмасовите закопчалки били отпечатани думите "Equipment St. Petersburg".

Служители на дирекцията заявиха, че Хвалдимир може да е избягал от заграждение и може да е бил обучен от руския флот, тъй като изглежда е свикнал с хора.

Москва така и не излезе с официална реакция на норвежките спекулации, че той може да е "руски шпионин".
Баренцово море е стратегическа геополитическа зона, в която се следи движението на западни и руски подводници. То е и вратата към Северния път, който съкращава морските пътувания между Атлантическия и Тихия океан.

Странд заяви, че здравето на кита "изглежда е било много добро" през последните години, като се е хранил с дива риба под норвежките ферми за сьомга.

Но организацията му е загрижена за способността на Хвалдимир да намира храна в Швеция и вече наблюдава известна загуба на тегло.
Китовете белуга, които могат да достигнат до 6 метра и да живеят между 40 и 60 години, обикновено обитават ледените води около Гренландия, Северна Норвегия и Русия.


В категории: Животът


1
Коментара
Димитър КИРЯКОВ 4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август 4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август 30/07/2026, Четвъртък 20:00 3
Димитър КИРЯКОВ Бургас се превърна в център на бойните спортове Бургас се превърна в център на бойните спортове 30/07/2026, Четвъртък 19:21 0
Димитър КИРЯКОВ Рекордно нисък Дунав задейства мерки в АЕЦ Козлодуй Рекордно нисък Дунав задейства мерки в АЕЦ Козлодуй 30/07/2026, Четвъртък 19:00 0
1
Коментара по темата
1.
Мравояда Бойкикев
30.05.2023 18:50:24
2
9
Сещам се преди две години глупавогрозитетът псевдожълтопаверен как се присмиваха на уж фалшивата новина идваща от руснаците, че са засекли шпионски натовски делфини около Севастопол и Сочи. А делфини и китове шпиони и дори терористи има от над 100 години. По време на 1-та и 2-та световна война са ползвани за залепвне на мини по корпусите на бойни кораби.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Алкохолен десант по морето: Канадец с 2,55 промила в Созопол, пияна испанка в Обзор Алкохолен десант по морето: Канадец с 2,55 промила в Созопол, пияна испанка в Обзор Двама софиянци също попаднаха в ареста, след като бяха засечени зад волана край Созопол и в Китен Дрогирана зад волана спипана в Свети Влас, откриха в Мерцедеса ѝ и марихуана Дрогирана зад волана спипана в Свети Влас, откриха в Мерцедеса ѝ и марихуана Пробата на 36-годишната жена отчела амфетамин и метамфетамин, но тя отказала да даде кръв за химичен анализ Николай Младенов с добра новина за Газа: Хамас се разоръжава, Израел се изтегля Николай Младенов с добра новина за Газа: Хамас се разоръжава, Израел се изтегля Споразумението предвижда гражданско палестинско управление, нова полиция и международни сили за сигурност, но изпълнението остава решаващото изпитание Последен шанс за винетка на по-ниска цена: След 22:00 часа шофьорите ще плащат с 30% повече Последен шанс за винетка на по-ниска цена: След 22:00 часа шофьорите ще плащат с 30% повече Годишната винетка поскъпва от 49,60 на 64,50 евро, а увеличението обхваща всички срокове на валидност Почитаме млад светец и чудотворец: Кои българи празнуват днес Почитаме млад светец и чудотворец: Кои българи празнуват днес Кой е праведникът, чийто гроб лекувал болни Юли си отива с 36 градуса, термометрите скачат до 39 градуса през уикенда Юли си отива с 36 градуса, термометрите скачат до 39 градуса през уикенда НИМХ прогнозира слънчево време днес Нептун акостира в Поморие със свита от русалки, ветроходен парад и заря Нептун акостира в Поморие със свита от русалки, ветроходен парад и заря Морският владетел пристига на Стария кей в неделя вечер, а деца и възрастни ще се преобразят с костюми и грим Пико под стелката и дрогиран зад волана: Двама арестувани в Поморие Пико под стелката и дрогиран зад волана: Двама арестувани в Поморие Автомобилът е бил спрян около 18 ч. за рутинна проверка 250 000 евро за тристаен в София: Купувачите отстъпват, сделките падат с 15% 250 000 евро за тристаен в София: Купувачите отстъпват, сделките падат с 15% Семействата се насочват към по-малки жилища, докато високите офертни цени задържат имотите по-дълго на пазара Сушата остави добитъка без паша, фермери го хранят с краставици и пъпеши Сушата остави добитъка без паша, фермери го хранят с краставици и пъпеши В южна Румъния кладенци пресъхнаха, а стопаните вече посягат към фуража, приготвен за зимата
Балистична ракета срина американски завод за дронове в Киев Балистична ракета срина американски завод за дронове в Киев Terminal Autonomy произвежда апаратите AQ-400 Scythe и AQ-100 Bayonet Данъчен удар по туризма в Гърция: 13 287 нарушения и глоби над 1 млн. евро Данъчен удар по туризма в Гърция: 13 287 нарушения и глоби над 1 млн. евро Инспекторите провериха 2252 бизнеса по островите и курортите, а при тежките нарушения затвориха обекти Иран предупреди България заради американските самолети в Безмер Иран предупреди България заради американските самолети в Безмер Техеран поиска решението да бъде преразгледано, София отрече участие във военни действия Ламин Ямал купи имението на Жерар Пике и Шакира за 11 млн. евро Ламин Ямал купи имението на Жерар Пике и Шакира за 11 млн. евро Световният шампион избра прочутия комплекс край Барселона заради близостта до клубната база, спортните съоръжения и строгата охрана 4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август 4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август Сблъсъкът край кратера Айнщайн се очаква в 09:35 часа българско време и не носи опасност за Земята Ново проучване свърза червеното месо с риск от предсърдно мъждене Ново проучване свърза червеното месо с риск от предсърдно мъждене Чревните бактерии превръщат хранителни вещества в метаболит, който влияе върху електрическата активност на сърцето Тихата катастрофа на пазара на труда: Как 90 % ще останат без работа Тихата катастрофа на пазара на труда: Как 90 % ще останат без работа Икономистът предупреждава за трайна безработица, растящо неравенство, посегателства срещу творците и военни решения извън човешкия контрол Капаро, блокиран профил и несъществуваща квартира: Българи изгоряха с оферти за Гърция Капаро, блокиран профил и несъществуваща квартира: Българи изгоряха с оферти за Гърция Измамниците крадат снимки на реални апартаменти, предлагат ниски цени и прекъсват връзката след банковия превод Шок в детски лагер в Равда: Изведоха 17 деца заради опасни храни Шок в детски лагер в Равда: Изведоха 17 деца заради опасни храни Инспектори откриха храни с изтекъл срок и продукти без документи за произход при акция на пет институции Лукс без граници: Как живеят Роналдо и Джорджина в Саудитска Арабия Лукс без граници: Как живеят Роналдо и Джорджина в Саудитска Арабия Футболната звезда и годеницата му съчетават семейно спокойствие с дизайнерски тоалети, редки бижута, частни полети и ваканции край Червено море
Томислав Дончев Томислав Дончев В политическия живот понякога трябва да можеш да гълташ жаби, за да върви държавата Виц на деня Виц на деня - Честито! Отдалеч се познава, че си се оженил! Ризата ти е перфектно изгладена!
- О, да! Това е първото нещо, на което жена ми ме научи!
Виц на деня Виц на деня Срещат се двама плейбоя.
- Кажи, с коя спиш сега?
- Срам ме е да ти кажа...
- Хайде бе какво толкова!
- Ами... с жена ми.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук В България сглобките и коалициите се разпадат по-бързо от евтините мебели.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори