Румен Радев: 24 май е безспорен празник и България изглежда така, както искаме да я видим
Президентът поздрави българския писател Георги Господинов за литературната награда "Букър" за романа му "Времеубежище"
Има един ден в годината, в който България изглежда така, както мнозина искаме да я видим. Има един празник, който е безспорен. В Деня на светите братя Кирил и Методий сваляме доспехите, зарязваме злободневните дискусии, пози и титли, крачим заедно в шествията, млади и стари, ученици и академици. В небрежното поле на науката, всички сме ученици цял живот. Това заяви президентът Румен Радев в тържественото си слово по повод 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, българската просвета и културата.
На 24 май всички българи имаме повод да почувстваме уюта на нашия роден език - в него се завръщаме като наш дом в мислите си, дори ако сме далеч от родината си. Ние живеем в езика и той живее в нас, заяви още Радев.
Той също така поздрави българския писател Георги Господинов за литературната награда "Букър" за романа му "Времеубежище". По думите му това е признание и за него, но за българската писменост и култура, както и най-добрият подарък за него.
"Нека бдим над езика. Нека днес да правим езика богат и изразителен поне толкова, колкото на нашите предшественици", заяви президентът.
Държавният глава подчерта, че за първи път вижда толкова много хора, излезли да почетат този празник.
"Убеден съм, че духовният подем, който залива улиците и площадите е гарант, че като народ ще превъзмогнем всяко изпитание, че България ще бъде още по-силна и единна в духовните изпитания", завърши Радев.
Руло Павлова без грам брашно: Хрупкаво отвън, нежно отвътре и с богат ванилов крем
Пералнята мирише и трупа мръсотия? Не правете тази популярна грешка с оцета
Гана оглави фронта за репарации за робството: "Време е за отговорност!"
Едно тесто за всичко: Става за пухкава пица, питки и домашен хляб
Финансов обрат за три зодии: Едно обаждане или среща може да промени всичко
Колизеумът отвори вратите си през нощта, билетите свършиха
17/08/2026, Понеделник 20:00
0
Жегата ни състарява: 4 допълнителни дни в гореща вълна се свързват с 9 дни към биологичната възраст
Телефонът загрява и зарядът изчезва за часове: Причината невинаги е батерията
Бургаската Жаклин Костадинова прави голямата крачка: Представя първата си авторска песен "Аз и ти"
Този бутон на климатика остава подценен, а в жегите носи повече комфорт и по-нисък разход
Нито правоъгълник, нито квадрат: Това е единственият такъв национален флаг в света
Евровизия 2027 в Бургас: Стратегически шанс за дългосрочен възход на българския туризъм
