×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Георги Господинов спечели литературния „Оскар”, министър Тодоров определи триумфа му като чудо


Георги Господинов спечели литературния „Оскар”, министър Тодоров определи триумфа му като чудо
Георги Господинов спечели "Букър". Това е исторически успех за България
24 Май 2023, Сряда, 08:57 ч.
Автор: Флагман.Бг, снимка: ЕПА

Ценния приз за писателя донесе творбата му „Времеубежище”

Георги Господинов стана първият български писател, спечелил най-престижната награда за литература в света - „Букър”. Творецът получи приза за романа си „Времеубежище” на церемония в Лондон във вторник вечерта, съобщава Нова телевизия. 

Отличието се присъжда за художествени произведения от цял свят, които са преведени на английски език. Паричното изражение на наградата е 62 000 долара. Половината от сумата ще получи Анджела Родел, която е превела романа на английски.

Книгата разказва за "клиника от миналото", която предлага експериментално лечение на Алцхаймер. За да се задействат спомените на пациентите, тя пресъздава атмосферата на отминалите десетилетия до най-малкия детайл. Но с времето там започват да идват и напълно здрави хора, които търсят спасение от ужасите на съвременния живот.

"Това е роман, който приканва към размисъл и бдителност, но и ни развълнува, защото езикът - чувствителен и точен - успява да улови в духа на Пруст изключителната крехкост на миналото", каза френско-мароканската писателка и председател на журито на наградите "Букър" Лейла Слимани.

За мен е голяма радост, сподели Георги Господинов в интервю за бТВ, дадено по телефона. 

„Честит празник! Честито чудо на езика“, възкликна той в ефир. 

„Снощи имаше голямо напрежение на церемонията. Бяха дошли сценаристите от четири континента и когато назоваха името на романа, и излязохме с Анжела Родел, не можехме да повярваме, защото това е най-престижната световна награда за книга. 165 участници бяха в състезанието“, добавя той.

„Всичко това се случва в навечерието на най-хубавия за мен празник и то може да бъде постигнато с 30-те букви, които ползваме от векове. Това е най-хубавото, което ми се ще да предам нататък. Възможно е да се пише на български и да се стигне до този връх“, коментира писателят. 

Наградата е признание и за езика, защото той е разработван през много хора, през Яворов, Атанас Далчев, Славейков, Гео Милев, от които съм се учил, изтъкна авторът на "Времеубежище".

Роденият през 1968 г. романист и поет Георги Господинов е най-признатият в международен план съвременен български автор. Произведенията му са преведени на 25 езика.

„Зарадвах се първо заради книгата. Защото ми се щеше повече хора да прочетат това, за което става дума. Дълъг път, в крайна сметка - оценен и отварящ врати за други автори... Никак не обичам, когато има стереотипи към малки литератури и малки езици и затова всяка една от тези награди е още една пътека, докато накрая разберат по света, че за големите неща може да се говори и на малки езици”, каза пред Нова телевизия Георги Господинов преди месец, когато творбата му влезе в краткия списък на номинираните за „Букър”.

Преводачът на "Времеубежище" Анджела Родел е родом от Минесота, но живее и работи в България. Нейни преводи на поезия и проза са публикувани в литературни списания и антологии. През 2014 г. получава българско гражданство заради приноса си към нашата култура.

Пред бТВ пък кметът на София Йорданка Фандъкова каза, че наградата „Букър” е огромен триумф на езика и словото. 

„Благодаря на Георги Господинов за този подарък точно в началото на този ден. Сигурна съм, че този триумф ще има отпечатък и ще увеличи чувствително четящите хора“, добавя тя.

„Почти бях сигурна, че ще се спечели, защото той е световен писател. Нямаше как на 24 май да спечели някой друг“, заяви столичният кмет.

"Имахме нужда от такова чудо в момента. Вярвах, че той ще получи тази награда още в момента, в който видях отражението на представянето на романа на Панаира на книгата в Лайпциг. Отношението на хората от всякакви националности към „Времеубежище“ беше ясен показател, че това предстои", каза от своя страна служебният министър на културата Найден Тодоров.

"Това е едно чудо, от което трябва да сме горди и от което имахме нужда. Имахме нужда от такъв тип чудеса, за да можем отново да се обединим като нация и да погледнем с оптимизъм напред", допълни той.

„Живеем в много особен свят, в който българската култура може много лесно да пробива. Може да пробива, защото е стойностна, но не бива да забравяме, че културата е нещо много крехко. Много е трудно да бъде изграждана и е много лесно да бъде унищожавана. Унищожените народи са онези, на които е била унищожена културата“, заяви министър Тодоров.

Той и Йорданка Фандъкова призоваха младите хора да четат повече и да са отворени към света на книгите.

Поетесата Маргарита Петкова пък сподели пред бТВ, че трябва да се радваме за наградата „Букър“ за Георги Господинов, защото това доказва, че нашият език, макар и малък, е език, на който се пишат значими неща. 

За нея Националната библиотека е една от най-важните сгради в живота ѝ. 

„Има една тържественост в ежедневието в библиотеката, една смиреност, която трябва да изпитваш. Тук е събрано книжовното наследства“, каза още поетесата.


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
18
Коментара
18
Коментара по темата
18.
До 13
24.05.2023 12:55:53
1
6
Това беше една от най- тегавите и монотонни книги които съм чел. Напънах се да я дочета само заради популярността и.
17.
Оляхме се
24.05.2023 12:47:31
1
4
Господинов е много интелигентен и начетен човек и много добър писател. Някои от хрумванията му са гениални. Обаче си служи и с изключително много заемки от класици и други автори. НЕ четящите това не могат да го проумеят, нито да разграничат манифактурата от оригиналната авторова идея. Тягостна е и темата - българите обичаме да живеем в миналото и всички форми на бягство на действителността. Много по-ценна е гражданската позиция на Господинов по злободневните проблеми на българското общество. Говори малко и деликатно, може би затова не е чут.
Въпрос на времеубежище.
16.
До 14
24.05.2023 11:45:11
2
3
Аз бих добавил - и на войнстващата посредственост (визирам господина, борещ се с евро-атлантизма в битието си).
15.
Елин Пелин
24.05.2023 11:39:44
4
7
„Ако в България се роди гений, то това ще бъде геният на завистта.“
14.
до 12
24.05.2023 11:37:33
4
2
....но пък е редно да обиждаш на "Сульо и Пульо" хора несъгласни пък с теб :)
Казваш, че всички имаме права, но явно някои имат повече права да обиждат, когато някой не мисли като тях.
13.
Някой
24.05.2023 11:21:09
1
6
Да, чел съм (и слушал, по Storytel) всичко, излязло до сега, от Господинов. И не мога да ти внуша, че е писател, който си струва да бъде прочетен и почетен. Ти имаш право на мнение, но аз имам право да не се съглася с него.
12.
Споделено
24.05.2023 10:56:12
16
7
Милена Върбанова СОРОСУБЕЖИЩЕ 24 Май 2023

Позорният факт, че Георги Господинов, най-видната сороска креатура в България, лауреат на "Стрега" ( в превод "Вещица" ) получи и наградата "Букър", крещи две неща: 1. Тия награди нямат никаква културна стойност. 2. България в момента е изключително важен пункт за дълбоката държава - като фронтова територия, като пушечно месо и бъдеща земя за заселване на нечии потомства - подир изтреблението на българския народ. България днес е ухажвана от глобалистите по най-евтиния начин - с връчване на "литературна награда" на един бездушен, манипулативен, нечетивен, скучен, мъртъв, небългарски текст. Единственото му "достойнство" е неговият фалш. Лъжа и изкуство са две несъвместими понятия. Утре тиражите на "Времеубежище" или по-точно "СОРОСУБЕЖИЩЕ" ще пълнят кофите за боклук и машините за претопяване. Жалко за белите листа. Един бял лист струва повече от лист, на който е отпечатана срамна сороска диктовка. Някоя лумпенска твар ще просъска: завиждаш! Не, никога не завиждам на лаврите на посредствеността! Нейната "корона" винаги е шутовска! Това не е "отличие" за Отечеството! Това е храчка в лицето на България навръх 24 май! Не размахвай трийсетте си сребърника, Господинчо, а се покай за светотатствения си алъш-вериш със словото! Завоевателят никога няма да погали по главицата някой горд национален творец, а ще връчи "награда" само на услужливия предател. Ще "удостои" слугата си, защото това "удостояване" е част от гаврата с продажника! Не парадирай по екраните в Деня на Българската книга! Не цапай празника на Светите братя! Юда си намери суха маслина. А ти просто се скрий! Sic semper proditoris! Преведи си го сам!
11.
Аз
24.05.2023 10:27:16
1
11
Браво! Невероятен успех!
10.
до 8
24.05.2023 10:26:39
11
10
Чел си пророка Господинов ?
На " Физиката на тъгата" си минал повече от половината книга преди да я спреш ли ?
"Какво се случва с хората когато изгубят спомените си?" централната тема на "Времеубежище" не е пророческа а е ежедневието на нас, българите хвърлени да им живеем в Евро-Атлантическата им реалност.
Да виждаш ежедневно как от телевизии, медии, интернет, властови институции се опитват да преиначат, да измислят, да добавят несъществуващо минало в разказа предназначен за собствените ни деца.
И не е критика към Господинов и наградата а към овчедушният възторг и на медиите и опита да превърнат това ежегодно събитие в нещо историческо за българите.
И е прав 1, като направи паралел между Бакалова и Господинов заради начина поради който личните им професионални успехи се използват с нечисти политкоректни цели !
9.
до 7
24.05.2023 10:14:38
24
6
Злоба никой не сее, а констатираме фактите-именно защото е 24 май.
Хубаво е да се гледа отвъд нещата, кой от кого е спонсориран и кой му е издателят.
Нарича се критичност и приятно се изненадах, че и други мислят така.
8.
Някой
24.05.2023 10:13:24
8
15
Не е ли време, не е ли крайно време да се спре порочната практика на коментарите под статии в мрежата. Разбирам, че по този начин се генерира трафик и собствниците на сайтовете печелят пари, но губим всички нормални хора, нежелаещи да четат вербалните полюции на Сульо и Пульо, докопали се до компютър или телефон с достъп. Този Човек, този Българин, в навечерието на най-българския празни, празника на Буквите, спечели престижна награда за прекрасната си пророческа и много, как да се изразя, общочовешка книга. И какво виждаме като реакция и коментари под новината за това?
7.
Хохо
24.05.2023 10:02:34
8
22
Много проста и злобна сган прави изказвания тук. Личи си, че не сте по четенето на книги, каквито и да било, но какво да се прави все някой трябва да е чистач на улиците и склададжия. Най-забавното е, че малограмотна измет злобее срещу българската литература днес, точно на 24 май, което е страшно показателно.
6.
До мразещите всичко българско "патреоте"
24.05.2023 09:55:24
3
10
Искам коментари как книгата е с лгбт джендър насоченост и възхвалява педофилията и сорос. Жалкии ама жалки.
5.
всяка подобна награда
24.05.2023 09:46:40
8
2
трябва да е гордост за всички ни!Поздравления за автора!
НО! Коя точно награда е получил?На Британската общност или Международната?Все пак - да е ясно.ако погледнете списъка на наградените с първата-ами то почти няма автори извън Обединеното кралство.И вторият списък също е интересен.
4.
до 3
24.05.2023 09:39:49
29
9
Ние сме проебладаващата част, неваксинирани, трезвомислещи и днес на шествието за 24 май !

"УМНИТЕ И КРАСИВИТЕ" е термин, измислен именно от този писател по повод протестиращите срещу правителството на Орешарски и получил публичност от Плевнелиев. Тогава все още обитаваше България.

Коалиционното, пардон, Куролационото правителство на Борисов, Петков, Асен и Иванов да го назначи за Министър на културата.
3.
до Читател
24.05.2023 09:29:33
39
7
Все още има трезво мислещи хора.
Всичко написано си е точно така!
2.
До 1
24.05.2023 09:17:41
12
45
Злобна отвратителна антибългарска паплач.
1.
Читател
24.05.2023 09:11:52
47
10
Не случайно издателят на Господинов, депутатинЪт Манол Пейков мъкна генератори в Украйната !
Политкоректността е новото 50 нюанса сиво - както би казал Ушев на ушите си.

Като знам що за филм взе тази година Оскар.... май е трябвало Мария Бакалова да връчи наградата !
И без друго и ямболията и бургазлийката си живеят и творят в САЩ.

Ако някой ми каже кой е спечелил тази награда през 2019 и 2021 и да е чел наградените книги ще ме занеса лично 43лв. !

А за тези който знаят и са чели " Книга на годината" у нас ще донеса по 47лв !
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Втора поредна загуба за „акулите“: „Хебър“ пречупи „Черноморец“ в Пазарджик Втора поредна загуба за „акулите“: „Хебър“ пречупи „Черноморец“ в Пазарджик Единственият гол падна в 58-ата минута, бургазлии имаха възможности да си тръгнат с точка Дунав се покачи с около 4 см, но ограниченията за корабите остават Дунав се покачи с около 4 см, но ограниченията за корабите остават Нивото се повишава при Русе, Никопол и Свищов, докато при Лом е отчетен нов спад След плача за Евровизия оставаш с усещането, че Бургас взема домакинството с нотариален акт от София След плача за Евровизия оставаш с усещането, че Бургас взема домакинството с нотариален акт от София Към всички, които продължават ежедневно да обясняват защо морският град е грешният избор, имам само една молба: не спирайте!  Токът за домакинствата на две тарифи: Въвеждат праг за евтината електроенергия Токът за домакинствата на две тарифи: Въвеждат праг за евтината електроенергия Идеята е всички домакинства да имат базово количество електроенергия на по-ниска тарифа, но конкретната граница още не е определена Шаманът Асен предизвика най-комичното атомно делене на електорат в политическата ни история Шаманът Асен предизвика най-комичното атомно делене на електорат в политическата ни история Огромните 4 процента биологичен актив ще бъдат хвърлени в братоубийствена гладиаторска битка Хотелите по Северното Черноморие свалят цените през септември Хотелите по Северното Черноморие свалят цените през септември Намаленията ще зависят от конкретния хотел, местоположението и търсенето, а туристическият бранш определя сезона като сложен, но не и слаб Семейства от Англия се връщат у нас заради новото училище в „Крайморие“, вижте го от птичи поглед (ВИДЕО) Семейства от Англия се връщат у нас заради новото училище в „Крайморие“, вижте го от птичи поглед (ВИДЕО) Новата база на ОУ „Александър Георгиев - Коджакафалията“ е напълно готова, кандидат-ученици пристигат от цялата страна и различни точки на света Илиана Раева постави цел: Три олимпийски квоти и битка за медали в Лос Анджелис Илиана Раева постави цел: Три олимпийски квоти и битка за медали в Лос Анджелис Българските грации приключиха Световното във Франкфурт с шест отличия Петър Витанов: Нов ВСС трябва да бъде избран в началото на ноември Петър Витанов: Нов ВСС трябва да бъде избран в началото на ноември Партиите са постигнали съгласие за правилата за избор, а сега започва подборът на хора за новия състав Илияна Йотова към иконографите: Създавате образи, от които душата има нужда Илияна Йотова към иконографите: Създавате образи, от които душата има нужда Президентът участва в закриването на форума в Бачковския манастир и подари на манастирската библиотека два сборника от Международния форум за кирилицата
Над 4 тона мъртва риба изплуваха в Полша, отровна алга порази канал към Одер Над 4 тона мъртва риба изплуваха в Полша, отровна алга порази канал към Одер Два шлюза са спрени, за да се ограничи разпространението, властите обмислят третиране на водата с водороден пероксид Зеленски: Избори по време на война ще разделят Украйна Зеленски: Избори по време на война ще разделят Украйна Михайло Федоров призова страната да се подготви за нов вот Гост от бъдещето: Парите ще изчезнат, обществата ще преживеят катастрофи Гост от бъдещето: Парите ще изчезнат, обществата ще преживеят катастрофи Мистериозният мъж твърди, че специална организация следи времевата линия и не му позволява да разкрие конкретни събития Лондон пуска таксита без шофьори: Изкуствен интелект поема волана по улиците на мегаполиса Лондон пуска таксита без шофьори: Изкуствен интелект поема волана по улиците на мегаполиса Над 100 000 души вече са заявили интерес към проекта, първите роботизирани автомобили се очакват до края на следващата година АЕЦ „Пакш“ се връща към пълна мощност, Унгария очаква 2000 мегавата до сряда АЕЦ „Пакш“ се връща към пълна мощност, Унгария очаква 2000 мегавата до сряда Третият енергоблок вече работи, а покачването на Дунав и инженерни дейности край централата помогнаха да се избегне пълното ѝ спиране Ужас по време на петъчната молитва: Над 60 души отвлечени от джамия в Нигерия Ужас по време на петъчната молитва: Над 60 души отвлечени от джамия в Нигерия Въоръжени мъже атакували първо две села, полицията започна спасителна операция и изпрати допълнителни сили Червен SUV се вряза умишлено в тълпа на конни надбягвания, трима са ранени Червен SUV се вряза умишлено в тълпа на конни надбягвания, трима са ранени Един от пострадалите е с множество фрактури, полицията издирва шофьора Иран заплаши: Всяка държава, включила се в икономическата война на САЩ, става наш враг Иран заплаши: Всяка държава, включила се в икономическата война на САЩ, става наш враг Вашингтон подготвя нов пакет санкции, а Техеран предупреждава, че икономическият натиск може да получи военен отговор Земетресение разтърси Токио: 37 души са ранени, Япония чака силни вторични трусове Земетресение разтърси Токио: 37 души са ранени, Япония чака силни вторични трусове Трусът е бил с магнитуд 5,9 и е ударил в ранните часове Експерти предупреждават за новите оцветители в храните Експерти предупреждават за новите оцветители в храните САЩ ускоряват замяната на синтетичните багрила, а от сдружението „За достъпна и качествена храна“ настояват Европа и България да следят внимателно прехода
Асен ВАСИЛЕВ Асен ВАСИЛЕВ Оглушително мълчание от Йотова за „Безмер“. Какво ли ще се случи, ако има истинска атака? Виц на деня Виц на деня -Ало, Сийка?
-Имате грешка. Аз съм Тодор.
-Тоше, оти в GSM-а на моята жена си писан като Сийка?
-К'во да направя, като жена ти е неграмотна!?
Виц на деня Виц на деня Английският ми е на такова ниво, че малко остава да го признаят за... отделен език! Статус във фейсбук Статус във фейсбук У някои хора двете полукълба са защитени с череп, а при други – с гащи...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори