Бразилия обяви извънредно положение заради птичи грип
Министерството на земеделието заяви, че е създало център за спешни операции
Бразилия обяви извънредно положение за 180 дни заради първия в страната установен случай на високопатогенния вирус на птичи грип H5N1 при диви птици, съобщава "Ройтерс".
Съгласно насоките на Световната организация за здравеопазване на животните заразата при диви птици не изисква налагането до търговски забрани. Въпреки това огнище на птичи грип във птиферма обикновено води до умъртвяване на всички птици и може да доведе до търговски ограничения от страните вносителки.
Бразилия е най-големият износител на пилешко месо в света с продажби за 9,7 милиарда долара през миналата година. Досега страната е потвърдила осем случая на H5N1 при диви птици, от които седем в щата Еспирито Санто и един в щата Рио де Жанейро, предава lupa.bg.
Министерството на земеделието заяви, че е създало център за спешни операции по координиране, планиране и оценка на "националните действия, свързани с птичия грип".
Въпреки че основните щати за производство на месо в Бразилия са на юг, правителството е нащрек след потвърдените случаи, тъй като в някои страни птичият грип при дивите птици впоследствие се е прехвърлял и в птицеферми.
Акциите на базираната в Бразилия BRF SA - най-големият износител на пилешко месо в света, се повишиха с 3,6% преди решението на правителството и приключиха деня с понижение от 0,5%.
През уикенда Министерството на здравеопазването съобщи, че проби от 33 предполагаеми случая на птичи грип при хора в Еспирито Санто, където Бразилия потвърди първите случаи при диви птици миналата седмица, са се оказали отрицателни за подтипа H5N1.
Голям празник е в неделя, жените задължително трябва да направят тези 4 неща
Не е добре да се боядисват великденски яйца в тези 3 цвята
Ако имаш хлебопекарна, тази рецепта за козунак ще ти стане любима
САЩ пресмисли: Не 90, а около 50% от иранския арсенал е разбит
Хората, родени през тези месеци, са най-надеждните партньори
Великденско крем руло: Мек и ефирен сладкиш, пълен с шоколад!
Публикуваха хеш кода, който ще се изписва на всяка бюлетина за изборите
Опасна игра на покрива на 21-етажен блок в София
Свалиха американски изтребител над Иран, един от пилотите е спасен
780 нови паравана тръгнаха към общините в Хасковско преди вота
Агнешкото за Великден поскъпва, българското месо остава все по-трудно достъпно
Путин и Ердоган настояха за незабавно спиране на войната в Близкия изток
