Залепва ли дъвката по стомаха - учените най-накрая с категоричен отговор
От детството мнозина са чували, че ако погълнете дъвка, тя може да се залепи по стената на стомаха. Наистина ли е така
Дъвката се състои от неядлива еластична основа и може да има различни вкусове и аромати. От детството мнозина са чували, че ако погълнете дъвка, тя може да се залепи по стената на стомаха. Наистина ли е така?
Експертите обясняват дали дъвката наистина може да залепи стомаха, ако се погълне.
Най-големият мит, в който мнозина вярват
Като дете родителите често ни плашеха, че ако дъвчем дъвка и след това я погълнем, това е много, много лошо. Тази информация обаче не отговаря на истината. Въпреки че продуктът все пак не е желателно да се поглъща.
Експертите казват, че няма научни доказателства в подкрепа на този факт. Тоест, ако се погълне дъвка, тя ще премине по същия начин като другата храна. Разбира се, не се разгражда толкова бързо, но и в никакъв случай не залепва за вътрешните органи.
Защо е по-добре да не поглъщате дъвка?
Специалистите отбелязват, че не бива да поглъщате дъвка. Ако това се прави често, може да доведе до нежелани последици.
И още по-добре е да не дъвчете дъвка всеки ден, защото повечето дъвки съдържат аспарам, голямо количество захар и други вредни за организма компоненти. Също така се препоръчва да се използва дъвка след хранене.
Какво да направите, ако без да искате погълнете дъвка?
Ако детето е погълнало дъвка, родителите просто трябва да запазят спокойствие и да прогонят страховете си, че тя може да се залепи за стомаха.
След известно време организмът сам ще усвои дъвката и тя ще се изхвърли по естествен път. Риск съществува само ако детето е погълнало повече от 5 дъвки наведнъж. Те могат да заседнат в хранопровода, причинявайки задушаване или чревна непроходимост. В този случай не е изключено да се наложи дори операция.
Докато украинци измират като мухи на фронта - ген. Залужни на воаяж на Карибите
Фалшиво положителни тестове за наркотици оставят мъж без книжка три пъти
Атентат в джамия: Най-малко петима загинали и 21 ранени
Григор Димитров прекара Коледа с родителите си в Дубай, пропусна приятелката си
Пампорово отваря ски зоната в неделя, работят оръдия за изкуствен сняг
След Коледните снеговалежи: Мъгла и заледявания затрудняват движението на „Петрохан“
Патриарх Даниил в Истанбул: Православната църква трябва да издигне своя глас за светлината и мира
Проходът „Шипка“ почистен и опесъчен, пътува се нормално
Калната Коледа в Калифорния: Очакват се 7,6-метрови вълни
Катастрофа затвори Прохода на Републиката, пътуването възобновено
Как да откриете шпионски софтуер на смартфона си и да го махнете
Арестуваха продуцента на турския сериал „Великолепният век“ Тимур Савджи
