×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Честит празник, Несебър!
  • Да се сключва трудов договор без диплома на хартия предвиждат законови промени
  • Поредна вечер на протести в Сърбия, избухнаха сблъсъци
  • САЩ разполагат военни в южната част на Карибско море за борба с наркокартелите
  • Хамас и съюзниците му са готови да разгледат предложенията за Газа
  • Израел нанесе въздушни удари по пет района в Южен Ливан
  • Времето днес, прогноза за петък, 15 август: Вятърът се усилва, температурите скачат
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Млад българин е част от екипа на SpaceX, изстрелял преди дни най-мощната ракета към космоса


Млад българин е част от екипа на SpaceX, изстрелял преди дни най-мощната ракета към космоса
Макар “Starship” да се взриви във въздуха след едва 4 минути полет, опитът се счита за успешен от компанията на Илон Мъск
23 Април 2023, Неделя, 19:30 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Орлин Велев е едва на 27 години, но вече работи за Мъск от 6 години

Млад българин е важна част от екипа, изстрелял най-мощната ракета към космоса преди дни. Той е едва на 27 години, но от 6 години работи за компанията на Илон Мъск SpaceX, с която милиардерът опитва да промени начина, по който човечеството разбира космическите технологии. 

Орлин Велев е роден в България, но семейството му се мести в САЩ, когато той е много малък – на едва няколко месеца. Баща му е изтъкнат професор по химия и е фигурата, която запознава малкия Орлин с науката. На едва 21 години, когато още не е завършил напълно висшето си образование, младият българин става част от екип на Илон Мъск. Сега там той е младши инженер.

Неговата работа в компанията е свързана до голяма степен с разработката на ракетата “Starship”, чийто прототип през тази седмица бе изстрелян към горниет слоеве на атмосферата. Макар „космическият кораб“ да летя едва около 4 минути преди да се взриви зрелищно в небето, SpaceX счита опитът за успешен.

„Вечерта преди изстрелването, Орлин ми сподели, че е купил шампанско за целия екип. Критерият им за успех е бил ракетата да излети“, каза пред bgonair.bg бащата на младия българин.
 


В категории: Животът


Флагман.БГ Нов силен трус върна ужаса във... Нов силен трус върна ужаса във... 15/08/2025, Петък 15:28 1
27
Коментара по темата
27.
Ами
24.04.2023 14:34:46
1
0
Най-скъпият фойерверк, който съм виждал.
26.
хмм
24.04.2023 10:11:41
0
2
"Орлин Велев е роден в България, но семейството му се мести в САЩ, когато той е много малък – на едва няколко месеца"
Една и съща история всеки път. Защо ли един няма, който да е успял след получено образование тук ? Чист американец си е момчето, нищо не е видял от булгаристан, и не му и трябва
25.
Haha
24.04.2023 10:08:44
0
2
Така беше и с първите ракети преди години. Който е чел автобиографията му ще знае, че ако направят успешен полет след 10-тия опит в тази сфера се счита за огромен успех. В случая който гледа излитането, знае, че дори и водещите обясняваха, че е малко вероятно ракетата да не се разбие преди плануваното разстояние, но от това само ще се поучат от информацията която ще извлекът. Спейс Х от години обслужва МКС и изстрелва частни сателити на цени 10 пъти по-евтини от конкурентите. Но има народи които правят самолети, има народи и които хвърлят камъни по самолетите. Познайте ние от кой сме?
24.
Американската фирма Еволюшън Спейс изпрати за пръв
24.04.2023 08:29:10
1
5
Американската фирма Еволюшън Спейс изпрати за пръв път ракета в космоса!
Не всичко се върти около СпейсЕкс – на 22-ри април фирмата Еволюшън Спейс се превърна в деветата частно финансирана компания в САЩ, изстреляла успешно ракета в космоса! Ракетата “Голд Чейн Каубой” премина международно признатата 100-километрова Линия на Карман, разделяща земната атмосфера от космическото пространство, достигна апогей 124.5 километра и се ускори до 5.2 Маха.
23.
До 14
24.04.2023 08:22:47
1
5
Плюем,защото сме прости ,а и цял живот комунистите са ни набивали в тиквите,че Америка е лоша .
22.
Браво
24.04.2023 08:19:47
1
3
Това е голяма реклама за България. От повече такива примери имаме нужда.
21.
The dome
24.04.2023 07:44:21
4
1
Kakaw kosmos kwi 5 lewa bahti ofcete
20.
И ко ?
24.04.2023 06:49:00
3
7
Кво ни занимавате с някакви емигранти ?
Намерил си е там работа и работи на заплата. Също като хилядите и хиляди служители при Мъск.
Нивото на журналистиката у нас е кошмарно ниско.
Фейсбук ниво !
19.
Кон пърдял
24.04.2023 05:26:46
1
3
Вятър Вял
18.
бугар
24.04.2023 01:59:21
3
0
Тъкмо се чудих щи гръмна
17.
До 16
24.04.2023 00:13:22
3
4
демек укрите дето съм сигурен че обичаш са българи по тъпите ти логики?
16.
Аз
23.04.2023 22:55:04
9
11
Българин е този който живее в България
15.
Кую
23.04.2023 22:50:37
10
7
Вече знаем защо ракетата гръмна.
14.
Лидка
23.04.2023 22:37:17
5
26
Ако имахте и поне малко хабер от наука, драги сънародници, щяхте да знаете, че науката е проба-грешка. Дали и колко пари са "пропилени" касае бюджетът на Спейс-Х и държавните пари. Сигурно най-вълнуващото нещо, което правите, е да пращате жените си на маникюр.
Сравнението със СССР пък е смехотворно.
Най-вече, дори и да не харесвате Мъск, защо плюете едно 27-годишно момче, което просто ходи на работа като нормален човек?
13.
Номер 8
23.04.2023 22:04:25
3
6
Пич,къв е тоя комплекс от Меден Рудник,това да заклеймиш нещо и да дрънкаш глупости,чувстваш ли се нещо повече?
Не разбирам нещо мисленето подобно на твоето...
12.
Bai yu
23.04.2023 21:38:29
12
7
Кривата ракета на фараона Мъск , която падна три минути след старта.
11.
Важно
23.04.2023 21:32:59
6
8
Следващата нова година зарята на тройката ще бъде лично осигурена от Мъск.
10.
до7
23.04.2023 20:48:28
6
14
Маняк,кажи честно брат,караш беемве нали и си бахти и яката машина.Сигурно даже ядеш хесбургер в мола нали?Напрао си уникално токсично як и в Меден рудник си номер едно.
9.
До 7
23.04.2023 20:48:19
9
19
Така е Ей това е днешният прост, задклавиатурен българин. Хем нищо не разбира, хем е беден и злобен и освен да плюе по всичко и всеки, нищо друго не му е останало в празната кратуна.
8.
До 7
23.04.2023 20:45:43
21
14
Образован е колкото Киро Харвардския, те всички там са въздух под налягане. Там си купуваш образование, дори ти маняк, колкото си тъп ако имаш да си платиш, ще завършиш с отличен. А колкото до успеха, там както си " успял " и утре се виж под някой мост клошар. Най вече ако ботурдясваш ракети за толкова милиарди.
7.
Xaxaxaxa
23.04.2023 20:29:14
15
30
Селските бекове на 800 лв. заплата, бачкащи като склададжии и шИфИори дойдоха да си избиват комплексите, хахахахахаха. Маняка е образован и с бъдеще, а вие не можете да си купите сирене от магазина, калтаци бедни прости.
6.
Еми
23.04.2023 20:23:12
10
20
Типично по американски много пиар,много шум и реклама,накрая резултата плачевно нулев.Всичко им е фалшиво от ракетите и президента до кетчупа и царевицата.
5.
Я
23.04.2023 20:16:21
6
19
Тази ракета беше дежавю,като онази неразрушима джипка на Мъск.Време му е да спре да се излага и да си харчи парите с кеф.
4.
А бе мисирки
23.04.2023 20:07:10
19
18
Никак не върви да представите за успех, този тотален провал.
3.
ХааааХа
23.04.2023 20:03:54
25
22
Без двигателите на СССР ще си пускат фоерверки докато фалират. Тоя пък на снимката, типичен американски зубър. Некадърна капиталистическа надута краварска сган. Клоуни
2.
Свилен
23.04.2023 19:57:22
5
27
Ко мъ имтересува. Искам да чета за томито черния, гарджока , перата, кмета слънце. Това са мойте идоли
1.
Голям срам
23.04.2023 19:49:02
28
23
Тези изстреляха най скъпия фоерверк в света. Добре че този българин не взривява в България. Цииирк голям. И тези смешници били ми ходили на Луната. Те в космоса не могат да излязат. Тъпата им ракета при втория опит издържа 3.50сек.
и стана на прах хааа ха. При първия въобще не излитна. Мъск с този " българин " при третия опит да се качат вътре да е.. и смешниците им..
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Николета и Ники Михайлов не могат да продадат „Дома на мечтите“ Николета и Ники Михайлов не могат да продадат „Дома на мечтите“ Цената не е упомената и ще се обсъжда само със сериозни клиенти Николай Димитров: Даваме пространство за изява дори на най-младите творци в Несебър Николай Димитров: Даваме пространство за изява дори на най-младите творци в Несебър Разгледайте експозицията „Несебър през детските очи“  до началото на септември, ето къде Ново ВИДЕО показа как 21-годишният Виктор връхлита автобуса с Аудито в София Ново ВИДЕО показа как 21-годишният Виктор връхлита автобуса с Аудито в София Очевидно е, че скоростта, с която се движи джигита, надвишава 120 км/ч. Голям пожар вилня в Карнобатско Голям пожар вилня в Карнобатско Обхванал е около 5000 кв.м. и временно е затруднил движението заради дима, но вече е потушен Голямото отслабване на BG-звездите - кой колко килограма свали Голямото отслабване на BG-звездите - кой колко килограма свали Геро, Драго Чая, Азис и техни колеги впечатлиха с рекордно отслабване и вдъхновиха много обикновени хора Откриха скелет при ремонта в Художествената академия Откриха скелет при ремонта в Художествената академия Наскоро започна етап 2 от реконструкцията на академията МВР започва вътрешна проверка, прокуратурата ще иска постоянен арест за Никола, предизвикал катастрофата в Слънчев бряг МВР започва вътрешна проверка, прокуратурата ще иска постоянен арест за Никола, предизвикал катастрофата в Слънчев бряг МВР не смята, че има намеса в разследването заради родителите на 18-годишния Никола, но ще направи вътрешна проверка, за да установи причините  Светски хроникьор №1 унас влезе в болница след тежка година Светски хроникьор №1 унас влезе в болница след тежка година Агент Тенев е приет в спешното отделение на Военно-медицинска академия На село баба винаги ме посреща с този меден кекс На село баба винаги ме посреща с този меден кекс Ето я рецептата Ухапване от кърлеж едва не погуби бургазлия, този лекар го спаси от рядко смъртоносно заболяване Ухапване от кърлеж едва не погуби бургазлия, този лекар го спаси от рядко смъртоносно заболяване Това е единственият за годината случай на ужасяващата хеморагична треска в страната, заради д-р Иван Йотов историята има щастлив край
Нов силен трус върна ужаса във... Нов силен трус върна ужаса във... Трусът е регистриран на 68 км от град Петропавловск Камчатски Много сурови глоби до 18 000 евро за изхвърлен от колата боклук в Италия Много сурови глоби до 18 000 евро за изхвърлен от колата боклук в Италия За по-дребни неща като фасове, салфетки или пластмасови бутилки санкциите вече достигат до 1188 евро Eто такива глоби трябват: Шофьор отнесе 110 000 долара за превишена скорост Eто такива глоби трябват: Шофьор отнесе 110 000 долара за превишена скорост Рецидивистът е един от най-богатите хора в Швейцария, а кантонът Во налага глоби въз основа на фактори като доход, богатство или общо семейно финансово състояние Язовир "Копринка" е с критично ниско ниво Язовир "Копринка" е с критично ниско ниво Другият язовир на територията на област Стара Загора, „Жребчево“ е на 16,7% от полезния си обем или разполага с 62.млн. кубични метра вода Вкараха звезден певец в лудница, скандалът е огромен Вкараха звезден певец в лудница, скандалът е огромен Авторът на To GUCCI Forema твърди, че е набеден от близките си От Белия дом уточниха графика на срещата Тръмп - Путин От Белия дом уточниха графика на срещата Тръмп - Путин Руската делегация вече пътува за САЩ Песков смълча гадателките и анализаторите: Голяма грешка е да се правят прогнози за срещата в Аляска Песков смълча гадателките и анализаторите: Голяма грешка е да се правят прогнози за срещата в Аляска След като Владимир Путин обяви, че отива в американския щат за ограничаване на ядрените арсенали, говорителят му обяви, че документи няма да се подписват Момиче можеше да се самоубие докато си яде косата Момиче можеше да се самоубие докато си яде косата Тя е правила това несъзнателно 37-годишен мъж почина при гасене на пожар в Испания 37-годишен мъж почина при гасене на пожар в Испания Голяма трагедия в близост до Леон Путин отива в Аляска заради ограничаване на ядрените арсенали, а Тръмп го плаши със санкции Путин отива в Аляска заради ограничаване на ядрените арсенали, а Тръмп го плаши със санкции Самият американски президент призна преди важната среща щата, който някога е бил част от руската империя, че не е уверен в бързото постигане на мир в Украйна
Валентин ХРИСТОВ, кмет на Плевен: Валентин ХРИСТОВ, кмет на Плевен: За съжаление не може да решим проблема с водата на Плевен, ще останем на режим Виц на деня Виц на деня Тя:
- Извинявай, да не би да ти е студено?
Той:
- Не, толкова си е...
Виц на деня Виц на деня Крава и теле пасат на полянка. Телето вдига глава:
- Мамо, мамо, виж, едно куче лети!
Майката с лека усмивка казва:
- Яж, сине, яж, тревата е трепач...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Глупостта е движещата сила на историята.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори