Колко трбва да стане минималната заплата?
Инфлацията през последните 25 месеца е малко над 28%
Инфлацията през последните 25 месеца е станала малко над 28%, а доходите средно са пораснали с около 26%. Това коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров пред "Нова нюз".
С най-повишени цени са 20-те стоки, които българите купуват най-често, сред тях - хляб, мляко и месо. Те са поскъпнали с между 40% и 50%. “Затова доходите трябва да растат изпреварващо и по-нагоре”, категоричен е Димитров.
Според изчисленията на КНСБ, от 1 януари 2024 година минималната работна заплата трябва да бъде около 950лв - 960 лв. Дотогава трябва да има ново увеличение от 1- ви юли. И още - че сметките показват, че нетният доход на едно тричленно семейство трябва да бъде малко над 2450 лв., “за да могат тримата души да се издържат по българските стандарти”. “Не да живеят добре, а прилично”, уточни Димитров.
По думите му единственият начин да се овладее инфлацията е да се генерира нов растеж, предава lupa.bg.
Той коментира и новата платформа, в която потребителите могат да следят цените на продуктите в търговската мрежа. “Със сигурност би имало полза. Но това няма да свали цените. Може само да регулира поведението на потребителите. Това, което ще свърши работа е КЗК”, смята председателят на КНСБ.
Той направи сравнение с цените в Швейцария. “Пия кафето си с мляко, затова си купих. Млякото там е около евро и половина, или 3 лева”, сподели Димитров и заподозря “картелни споразумения” у нас. “Те пробват нови равнища и ако има потррелени - вървят напред”, каза икономистът.
Джеймс Етоо се върна в тренировките на ЦСКА преди Ботев и Карабах
Златото скочи от 1585 до над 4000 долара за шест години
Джеймс Етоо се върна в тренировките на ЦСКА преди Ботев и Карабах
26/07/2026, Неделя 21:00
1
Димитър Стоянов избра Йотова преди партията си: Ще гласувам за нея
Стефан Вълдобрев се изсели от София, премести се в Созопол
Над 26 000 души поискаха президентско вето върху Бюджет 2026
Ефектът домино удари руския бизнес: Настъпват масови фалити
D2 взриви Приморско: Хиляди пяха вечните хитове под звездите
Сензационна рокада в ЦСКА: Вальо Илиев сменя Бойко Величков
Село Изгрев се хвана на голямо хоро за традиционния си празник
Ето как соларни панели свалят сметките за ток на блока
Опасна нощ: Шквалова линия и градушки заплашват Западна България
Богати сме, но не сме глупаци. Милионерите бойкотират заведенията на Миконос
