Забраниха на транссексуалните атлетки да участват в женски състезания
Ще бъде създадена работна група, която да извърши допълнителни проучвания на насоките за допустимост на транссексуалните
Международна асоциация на лекоатлетическите федерации забрани на транссексуалните жени да се състезават в женската категория на международни състезания.
Президентът на управителния орган Лорд Коу заяви, че от 31 март на транссексуални атлети, които са преминали през мъжкия пубертет, няма да бъде разрешено да се състезават в състезания от световната ранглиста за жени.
Ще бъде създадена работна група, която да извърши допълнителни проучвания на насоките за допустимост на транссексуалните.
"Не казваме "не" завинаги", каза той, цитиран от БиБиСи.
Съгласно предишните правила асоциацията изискваше от транссексуалните жени да намалят количеството на тестостерон в кръвта си до максимум 5 nmol/L и да останат под този праг непрекъснато за период от 12 месеца, преди да се състезават в женската категория.
Лорд Коу каза още, че решението е било "ръководено от главния принцип, който е да се защити женската категория".
Той отбеляза, че в момента няма транссексуални атлети, които да се състезават на международно ниво.
"Решенията винаги са трудни, когато са свързани с противоречиви нужди и права на различни групи, но ние продължаваме да сме на мнение, че трябва да запазим справедливостта за женските атлети над всички други съображения", каза Коу.
"В това отношение ще се ръководим от научните данни за физическите постижения и предимствата на мъжете, които неизбежно ще се развиват през следващите години. Когато се появят повече доказателства, ще преразгледаме позицията си, но вярваме, че почтеността на женската категория в леката атлетика е от първостепенно значение", допълни още той.
Младеж потроши колата на баща пред очите на дъщеря му
Баровец олекна с часовник за 1 милион евро
Пухкава домашна баница със сирене - лесна рецепта
Масов бой на улицата, много задържани и ранени
21/05/2026, Четвъртък 19:50
0
Берое сложи край на доминацията на "тигрите" на Бойко Борисов
21/05/2026, Четвъртък 19:35
0
Рокада след скандала с Ася Панджерова, Радев назначи двама заместник-министри
Пребиха млад фен на ЦСКА
21/05/2026, Четвъртък 18:30
2
Новият лидер на Унгария Мадяр: Целият ЕС ще се върне към руски газ
Арестуваха още 15 турски звезди от култови сериали
Дара пред CNN Turk: Турция трябва да се върне на сцената на "Евровизия"
Нова купа и нов път: трудното за ЦСКА започва сега
Румънският контрабандист, хванат с 3 килограма злато, не успя да се измъкне от ареста

ЕС трябва ВЕДНАГА да излезе от всякакви международни федерации и да си направи свои за мъже, жени, обикновени джендъри и останалите 24 официално признати необикновени джендъра!! Не само собствено ЕС световно по лека атлетика, плуване и щанги, а и собствени ЕС Олимпийски игри, собствени ЕС Световни първенства по футбол... Така ЕС ще докаже, че спортът му е на световно ниво доминирайки във всички ЕС световни първенства!