×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Столична община обяви конкурс за главен архитект
  • Затварят част от ул. „Оборище“ заради ремонт
  • Бургас ще посрещне чудотворната мироточива Хавайска Иверска икона на Пресвета Богородица
  • Пътната система в България е в критично състояние: 261 загинали от началото на годината
  • До 39° и поне още 12 дни жега, прогнозира проф. Рачев
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

До 30% поскъпнали здравните услуги у нас, българите се лекуват в Турция


21 Март 2023, Вторник, 17:40 ч.
Автор: Флагман.бг

Очаква се поскъпване и на стоматологичните услуги

До 30% са поскъпнали здравните услуги, като най-големи са увеличенията в очните клиники и при прегледите без направления при професори и доценти, коментираха експерти. Според медици причината са поскъпналите консумативи, наеми и медицински изделия, които здравната каса не плаща. Най-евтиният платен преглед при лекар вече е 50 лева, а при професор без направление цената стига до 700 лева. Лазерните корекции на зрението, за които преди година се плащаха по 1500-2000 лв. на око, вече са по 3000 лв.

“Поскъпването на здравните услуги е с толкова, с колкото е поскъпнал животът. При здравните услуги дори има известно забавяне. Анализаторите икономисти изнесоха данни, че ако поскъпването на живота е с 16%, в здравеопазването за момента се свежда до 8-9%”, коментира пред “Труд news” Андрей Марков, зам.-председател на асоциацията на частните болници.

Той съобщи, че много българи предпочитат да търсят здравни услуги в чужбина. “За миналата година българите са пациенти №1 в Турция. Това достатъчно говори какво се случва с нашето здравеопазване. Болни продават земи, апартаменти, за да заминат. Големият ни проблем е лошото ни здравеопазване и още по-лошата му организация. Парите, които отделяме за здраве, не са много, но и не се разпределят правилно”, категоричен бе Марков.

Директорите на няколко държавни болници в София признаха, че има поскъпване на определени медицински изделия, повечето от които не се плащат по здравна каса. Никой не води статистика на какви цени се доставят медицинските изделия на болниците.

“При тях няма ценова регулация. Има практика, при която болницата е регистрира свой търговец на едро. Той купува медицинското изделие, примерно на цена 20 лв. от друг търговец на едро и го продава на собствената си болница на цена от 100 лв., формирайки печалба от 80 лв., която не е в болницата”, обясни експерт от фармацевтичния сектор.

Очаква се увеличения на цените и на стоматологичните услуги, за които от няколко дни шефът на Българския зъболекарски съюз Николай Шарков твърди, че изостават от инфлацията. “По данни на НСИ инфлацията е 16%, през февруари инфлацията в денталната медицина е около 8%”, подчерта Шарков и сравни цените на някои основни стоматологични услуги в България с тези в други страни от ЕС.

От началото на годината и личните лекари напъват за вдигане на потребителската такса на 8 лв. В Бургас цените на прегледите са вдигнати при пулмолози и кардиолози. Платен прием под 60 лева в здравно заведение в града вече няма. При посещение на пулмолог цената е 60 лева. При кардиолозите преди година имаше платени прегледи и по 40 лева. Сега те се движат от 50 до 80 лева, но с включена ехокардиография. Рязък скок на платените прегледи при специалист се отчита във Варна от началото на тази година. Цените са с над 20% нагоре, твърдят пациенти.

В момента визита при специалист в доболничната помощ варира от 60 до 75 лв. при 35-50 лв. преди няколко месеца. За доцент таксата е поне 100 лв., за професор тръгва от 120 лв. Още повече са поскъпнали редица консумативи, които пациентът доплаща при операция. Най-евтините лещи, които се поставят при операции на катаракта, например, са скочили от 600 до 1000 лв. за брой. Точно 2 пъти е поскъпнала масово и таксата при личните лекари за издаване на медицинско за шофьорска книжка за категория “Б”. Миналата година повечето джипита вземаха по 25-30 лв., а сега почти навсякъде се искат по 50 лв.

Единиците, които са запазили старите цени, твърдят, че ще ги променят, тъй като коридорите им се пълнят с чужди пациенти, привлечени от евтинията за медицински. Раждането във варненските болници е 500 лв., ако е нормално. Ако се налага епидурална или спинална упойка, се добавят 300 лв., а изборът на екип варира от 500 до 1000 лв. Ако изберете час за раждане, трябва да платите 150 лв. Толкова струва и присъствието на бъдещия баща по време на раждането. С 10% са поскъпнали ражданията във Велико Търново още от август, миналата година, а причината били по-високите цени на консумативите. Нормалното раждане в МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” във Велико Търново струва 1450 лева.

Според ценоразписа на областната болница за раждане чрез цезарово сечение се плаща 1000 лева. За грижи за здраво новородено дете цената е 600 лева. За избор на екип за нормално раждане се заплащат 850 лева, а при избор на акушерка за нормално раждане -120 лева. Избор на лекар за епидурална анестезия коства 170 лева. Цената на нормалното раждане в болницата в Горна Оряховица е 450 лева. Ако бъдещата майка ще ражда със секцио, трябва да плати 450 лева.

Цената при избор на родилен екип е 350 лева. За преглед при специалист, без направление цената в Шумен вместо доскорошните 35 лв. вече е поне 40 лева, а по-често 50 лева. По-малко се плаща за вторичен преглед. Само за устна консултация и съвет, може да се мине и с 20 лева. В града има изявени и предпочитани специалисти, които принципно не работят със здравната каса и при тях прегледите са на цена 80 лв.

Тарифата за поставяне на често търсената услуга - мускулна инжекция, още от есента на миналата година е поне 5 лева. Между 30 и 70 лева струват прегледите при специалист в Благоевград, ако пациентът е без направление от личния лекар, показа проверка. Най-ниски са цените - 30 лева в кабинетите на специалистите, но ако трябва да посетиш същия специалист, но в частна клиника, то цената вече скача и стига до 50 или 70 лева.

Поскъпването е с около 5 до 10 лева на преглед. Медиците казват, че има сериозно увеличение на разходите им, затова и са завишили цените. Скочили са сметките за ток, защото медицинските центрове плащат по фирмени цени. Повишени са наемите, както и цените на доставчиците на софтуерни услуги. Цената на раждането е 900 лева, преди година тя беше между 600 до 800 лева.


В категории: Здраве


5
Коментара
5
Коментара по темата
5.
Шиши
22.03.2023 08:22:15
0
1
Ужас, Ще бягам в Сомалия
4.
до 2
21.03.2023 20:51:58
0
4
А искат да увеличават и входната такса като ходиш при джипито на 8 лева, или поне така се изказа някакъв по новините преди 10 дни. При положение, че се удържат по 100-200лв за здравни?!
3.
Искат пари
21.03.2023 19:57:46
0
8
за да присъствал баща на раждането на детето си! Не само че самата концепция е безумна алчност и наглост и вероятно никой никъде другаде не е чувал нещо подобно, но е и 150 лв! И за какво са те? За въздуха който диша?
2.
Смешник
21.03.2023 19:09:29
0
9
Винаги съм се чудел защо плащаме тези здравни осигуровки? В момента при чиста заплата от 2000 лв в здравната каса влизат по 200 лв на месец от работника и работодателя. 200 лв на МЕСЕЦ! Около 2500 лв на година! И накрая се лекуваме в Турция! Или в краен случай на частно! Къде отиват тези пари от здравни осигуровки и защо изобщо ги плащаме?
1.
Не всичко е пари любители медици...
21.03.2023 17:47:44
0
15
Всичко е поскъпнало и то много повече от 30%, но не това е основната причина българите да искат да се лекуват зад граница, а по-доброто здравейпозване в тези страни. У нас медицинските заведения гледат само да усвоят пътеките.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Касата да плаща тест-лентите на всички с диабет, настоява АПАЗ Касата да плаща тест-лентите на всички с диабет, настоява АПАЗ Пациентската организация иска повече сензори и инсулинови помпи, достъп за хората с диабет тип 2 и национална програма за ранно откриване Обвиняем за наркотици се изпари преди делото в Бургас Обвиняем за наркотици се изпари преди делото в Бургас Полицията не откри обвиняемия на адреса му, а съдът отложи производството за септември Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни Прогнозата не потвърждава буря в началото на месеца, а най-сериозно смущение засега се очаква на 19 август Мария Игнатова: Ще сменя континента, ако издрънкам всичко за всички! Мария Игнатова: Ще сменя континента, ако издрънкам всичко за всички! Телевизионната водеща се пошегува с бъдеща документална поредица за Netflix и призна, че може да ѝ потрябва и ново име Бивша учителка от Айтос благодари на лекарите от Бургас, спасили живота ѝ Бивша учителка от Айтос благодари на лекарите от Бургас, спасили живота ѝ Всички от екипа на д-р Панайотова работят с професионализъм и пълна отдаденост в грижа за хората, те просто обичат пациентите си, споделя Златка Панчева КТ Подкрепа поиска коледната ваканция да продължи до 8 януари КТ Подкрепа поиска коледната ваканция да продължи до 8 януари Синдикатът предлага учениците да почиват от 23 декември, а 96,7% от участниците в негово проучване подкрепят по-дългата ваканция КНСБ: Пазаруваме по германски цени с български заплати КНСБ: Пазаруваме по германски цени с български заплати Любослав Костов предупреждава, че дългият работен ден, ниските доходи и високото доплащане за здраве задълбочават неравенството Д-р Николай Киселков: Ще превърнем КОЦ-Бургас в европейски онкологичен хъб Д-р Николай Киселков: Ще превърнем КОЦ-Бургас в европейски онкологичен хъб Новият управител представи пред Общинския съвет стратегия за скрининг, дигитално проследяване, геномика, изкуствен интелект и привличане на млади специалисти За шести път потрошиха детската фигура край пешеходна пътека в Бургас За шести път потрошиха детската фигура край пешеходна пътека в Бургас Димитър Николов обяви, че ремонтите вече струват повече от закупуването на нов макет, но Общината няма да се откаже от съоръженията Калцит влиза в зеления водород: Две инсталации ще заменят част от природния газ Калцит влиза в зеления водород: Две инсталации ще заменят част от природния газ Предприятието в Асеновград планира да произвежда и продава водород и кислород, като обмисля зарядна станция за камиони и автобуси
Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни Магнитни бури през август: NOAA посочи най-рисковите дни Прогнозата не потвърждава буря в началото на месеца, а най-сериозно смущение засега се очаква на 19 август Защо пожарите в Европа са толкова свирепи и трудни за спиране Защо пожарите в Европа са толкова свирепи и трудни за спиране Влажната зима създаде повече растителност, а сушата, рекордните жеги и непостоянният вятър я превърнаха в огромен запас от гориво Дронове и жестоки глоби на плажовете в Халкидики: Връщат свободните зони на туристите Дронове и жестоки глоби на плажовете в Халкидики: Връщат свободните зони на туристите Гръцките власти следят чадърите и шезлонгите от въздуха, а нарушителите рискуват санкции, затваряне на обекти и отнемане на оборудването Круизен кораб за България заседна в Дунав с 238 души на борда Круизен кораб за България заседна в Дунав с 238 души на борда Плавателният съд пътувал към Видин, но попаднал върху пясъчна плитчина заради критично ниското ниво на реката 22 месеца затвор, но на свобода: Решението за терориста Абдул Б. разтърси Германия 22 месеца затвор, но на свобода: Решението за терориста Абдул Б. разтърси Германия Прокуратурата настоявала за по-тежка ефективна присъда, но магистратите приели, че законовите основания за задържането му са отпаднали Тропически нощи и нови горещи вълни: Европа се готви за по-топъл от нормалното август Тропически нощи и нови горещи вълни: Европа се готви за по-топъл от нормалното август Температурите в Неапол, Барселона, Рим, Валенсия, Ница, Солун, Сплит и Атина може да не падат под 20 градуса дори след залез Европа гори: 280 000 души евакуирани във Франция и Испания преди нова жега Европа гори: 280 000 души евакуирани във Франция и Испания преди нова жега Еманюел Макрон предупреди за трудни седмици, а Педро Санчес обяви тежки часове в битката с огнената стихия Енергийният клас влиза в обявите: Нов разход при продажба на жилище Енергийният клас влиза в обявите: Нов разход при продажба на жилище Сертификатът ще дава повече информация на купувачи и наематели, но поставя въпроса кой плаща обследването на старите блокове „Един грам живот“ - филмът феномен ще бъде прожектиран на открито в Бургас „Един грам живот“ - филмът феномен ще бъде прожектиран на открито в Бургас Определян като най-добрия български филм на 2025 година, „Един грам живот“ се нарежда сред трите най-гледани български филма за всички времена и се превръща в истински обществен феномен, предизвикал широк обществен отзвук и дискусии Путин поиска референдум в Армения за ЕС или за Евразийският икономически съюз Путин поиска референдум в Армения за ЕС или за Евразийският икономически съюз Пашинян отговори, че национален вот трябва да има едва след официална молба за членство в ЕС
Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Калин СТОЯНОВ, депутат от ДПС-Ново Начало: Демерджиев е превърнал кабинета на МВР министъра в бандитско сборище Виц на деня Виц на деня Мъж на околовръстното се спира пред една кака:
- Кажи какво правиш за 50€?
- Всичко правя, бате, само кажи какво искаш?
- Айде тогава качвай се с мен в колата да отидем леем бетон.
Виц на деня Виц на деня Попът и кметът на едно село пият.
Кметът:
- Дядо попе, защо не изпееш нещо?
Попът:
- Лягай и почвам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Биберон - първата силиконова измама в живота на мъжа...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори