×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Съдбовен ден! Царево стана третият академичен град по българското Черноморие


Съдбовен ден! Царево стана третият академичен град по българското Черноморие
Кметът Георги Лапчев и ректора на Тракийския университет проф. д-р Добри Яков при подписването на споразумението
21 Март 2023, Вторник, 14:32 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ снимки и видео: Авторът

Днес се финализира откриването на учебен център на Тракийския университет

Царево стана третият академичен град по българското Черноморие, след като днес бе подписано споразумението за сътрудничество между Общината и Тракийския университет, на базата на което ще се открие учебен център, а приемът ще започне още от тази учебна година – септември 2023 година.

„Много време ни отне, за да стигнем до този момент“, каза кметът Георги Лапчев.

Ректорът на Тракийския университет проф. д-р Добри Ярков пристига утре в Царево

След парафирането той стисна ръката на ректора на ВУЗ-а проф. д-р Добри Яков и го приветства с думите: „Добри дошли у дома“, след което предаде ключовете от сградата на Българо-германския център.

„Днес е съдбовен ден. Това със сигурност ще промени, както местната икономика, така и живота в града извън сезона. Съвсем смело мога да кажа, че това е завършекът на политиката на общинска администрация по отношение на образованието. В годините назад ние успяхме да реновираме детските градини, начално училище, гимназия, а сега и с университета целият този процес приключи за Община Царево. Оттук нататък ни очакват хубави години“, каза кметът на Царево Георги Лапчев пред журналисти на тържествената церемония.

За съжаление темата с акредитирано здравно заведение на територията на общината не успя да се задвижи със скоростта, която ми се искаше. Трябваше днес да завършим и тази цел, но по независими от нас причини, е спряна. Ако се беше случило сега щяхме вече да говорим за обучение на медицински сестри и парамедици, защото регионът се нуждае от тези специалисти. Нашата идея бе да осигурим парамедици, които да работят по плажовете и като спасители. Това е иновативна посока, която тепърва ще се развива. Неслучайно харесах Тракийския университет, защото те са напредничави и гледат в бъдещето“, допълни Лапчев.

Той уточни, че изнесената база може да поеме спокойно на първо време 80 човека. Има пансионен корпус, крило за настаняване на преподавателите и учебна база. За сметка на ВУЗ-а сградата ще бъде ремонтирана до започването на новата учебна година.

Кметът Георги Лапчев подчерта, че в Царево една от дисциплините ще бъде „развитието и отглеждането на морска храна“. Другите направления ще бъдат свързани с хуманната и ветеринарна медицина. 

Първата стъпка по привличането на Тракийския университет в Царево бе направена преди повече от две години, когато кметът Георги Лапчев презентира пред Академичния съвет възможностите на община Царево. В този период са обсъдени всички детайли по бъдещото сътрудничество.

Откриването на учебния център бе финализирано след сесията на ОбС Царево през януари т.г., когато сградата на Българо-немския център бе дадена за безвъзмездно ползване на Тракийския университет за срок от три години.

С г-н Лапчев изминахме доста дълъг път. Той беше упорит, настоятелен, показа че този град заслужава да има база на университет. Получи не само моята подкрепа, но и на цялата академична общност. Ние обучаваме студенти от цяла България с широк спектър от специалности. Имаме 10 хил.студенти, над 1200 работещи. Това е учебен център, имаме само на 15 км. от тук почивна база. Иска ми се да съживим района с млади хора, тук да идват студенти, да ги обучаваме, говоря за целогодишно присъствие на студенти и преподаватели в Царево“, каза ректорът на Тракийския университет проф. д-р Добри Яков.

Той изтъкна предимствата на ВУЗ-а, който е сред най-добрите в България с впечатляваща научна и изследователска дейност. Проф. д-р Добри Яков има ясна визия как ще работи изнесения център в Царево и какви специалности.

ВИЖТЕ КАКВО ОЩЕ КАЗА ПРОФ.Д-Р ДОБРИ ЯКОВ:

Историческият момент от подписването на споразумението
Проф. д-р Добри Яков, ректор на Тракийския университет

 


В категории: Царево


17
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА МВР проверява дали Делян Пеевски има частен самолет МВР проверява дали Делян Пеевски има частен самолет 08/07/2026, Сряда 13:24 0
17
Коментара по темата
17.
*********
25.03.2023 15:49:08
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
16.
и на село
21.03.2023 22:37:17
0
6
В Тъбъдъбчево кога? Искам и в нащо село.
15.
*********
21.03.2023 19:40:21
0
6
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
14.
*********
21.03.2023 18:57:05
0
1
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
13.
То бива, бива, ама
21.03.2023 18:12:47
0
13
Вече даже не е смешно.
12.
Щъркелов
21.03.2023 17:19:21
0
16
В Средец - не! Във Факия - ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!! Факия е столицата на РМ (Република на младостта)! Там му е мястото на Странджанския ВУЗ :) :) :)
11.
хи-хи
21.03.2023 17:02:15
0
8
В Средец кога?
10.
Haha
21.03.2023 16:24:08
0
12
Вишист до вишиста :)
9.
бързате семейство Пейчеви
21.03.2023 15:49:33
24
3
Не мога да разбера, как нямат търпение поне малко, преди да изпляскат някой злобен коментар. Запрете се за малко бе, болни мозъци! Идват местни избори наесен и то след началото на академичната година. Ако това е почивна база, наесен студенти в Царево няма да има. Тогава ще имате тема за разговор. А ако има, какви ще ги плескате точно предизборно тогава? Сега е рано и само си показвате злобата, никакъв смислен ефект няма. Но какво ли ви давам ъкъл, то във вашите празни картуни няма място за нищо , освен злоба.
8.
До 3
21.03.2023 15:30:44
2
17
КЪВ ГРАД Е КИТЕН БЕ МАМУЛ ХАХАХАХА НАЙ-УБИТОТО СЕЛО
7.
д
21.03.2023 15:11:30
0
25
то няма студенти и качествени учители те нови отварят... то в Бургас университет няма, само някакви жалки смешни подобия
6.
Ганчо мамуля
21.03.2023 14:55:28
2
37
Абе тия двамата на снимките нормални ли са? То за София няма студенти вече,те в село Царево правят ВУЗ
5.
До фамилията
21.03.2023 14:53:08
13
11
Пейчев чу ли какво каза ректора, ние почивна база си имаме в Китен, това ще е учебен център за обучение на студенти от всички специалности.
Хайде спри да се пениш вече и да лъжеш…
4.
Ази Брадми
21.03.2023 14:41:58
3
17
Обичам да ме консултират продавачи с магистратура. Ние щото нямаме таквоз и сми негромотни.
3.
уе
21.03.2023 14:39:48
5
17
Новия Харвард стига сте писали глупости това е някаква база само иначе третия академичен град е Китен защото там има почивна станция на Софийския университет стига с тази невярна и тъпа информация бъдете по конкретни като пишете
2.
Въй...
21.03.2023 14:39:13
2
39
Дааа, днес в Царево, а утре и в Резово!
Университети на килограм бълват неграмотни копелета - по две за лев и едно бакшиш.
1.
Въпрос
21.03.2023 14:27:23
2
20
Студенти по какви специалности ще се обучават в Царево?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Пламъци и гъст дим на АМ „Тракия" в посока Бургас, камион се запали Пламъци и гъст дим на АМ „Тракия" в посока Бургас, камион се запали Огненият инцидент при 89-ия километър свали видимостта до нула и в двете платна, образува се километрично задръстване Тръмп зачеркна примирието с Иран, САЩ удариха десетки военни цели Тръмп зачеркна примирието с Иран, САЩ удариха десетки военни цели Вашингтон обвини Техеран за атаки срещу танкери в Ормузкия проток, а Иран заговори за ответни удари по американски обекти в региона БМВ, Ситроен и камион се помляха при нелеп шофьорски гаф край Руен, щетите са за €85 000 БМВ, Ситроен и камион се помляха при нелеп шофьорски гаф край Руен, щетите са за €85 000 Три превозни средства се нанизаха в зрелищна верижна каскада на пътя Айтос-Провадия, по чудо инцидентът се размина без ранени Съдът блокира активи на Олег Невзоров на „Баба Алино“ заради ужилено чуждо семейство Съдът блокира активи на Олег Невзоров на „Баба Алино“ заради ужилено чуждо семейство Нидерландци изгоряха с близо 200 000 евро за незаконна „резиденция“ в гората, докато сателитни снимки изкараха наяве мащабна корупционна схема във Варна Двама грузинци с „тапа“ тарашиха коли край Ахелой, полицията ги спипа в крачка Двама грузинци с „тапа“ тарашиха коли край Ахелой, полицията ги спипа в крачка Единият е заловен при опит за кражба от паркиран автомобил до Буните, а в колата му е открито устройство, което блокира заключването с дистанционно Непознат мъж изби зъбите на ученик на плаж "Атлиман", повдигнаха му обвинение Непознат мъж изби зъбите на ученик на плаж "Атлиман", повдигнаха му обвинение Пострадалото 17-годишно момче остана без 3 предни зъба Бум на новородени в Маринка: Изграждат нова модерна детска градина Бум на новородени в Маринка: Изграждат нова модерна детска градина Кметът Димитър Николов обяви старта на строителството; капацитетът на ДГ „Пролетна дъга“ скача почти двойно с нов двуетажен корпус Полицаи от Карнобат ще следят джигити от небето, сдобиха се с модерен дрон Полицаи от Карнобат ще следят джигити от небето, сдобиха се с модерен дрон Местната администрация стана първата в Бургаска област, която закупи безпилотен апарат за нуждите на МВР; служителите на реда вече преминават обучение за пилоти Спипаха Митака от жк. "Меден рудник" с 53 кг флакони с райски газ Спипаха Митака от жк. "Меден рудник" с 53 кг флакони с райски газ Бургазлията е задържан в района на магазин "Мастърхаус", до кръговото движение за Равда АПИ за скъпия ремонт на пътя към Слънчев бряг: Нямаме „любимци“, спазваме закона АПИ за скъпия ремонт на пътя към Слънчев бряг: Нямаме „любимци“, спазваме закона Пътната агенция с остър коментар след медийни атаки за избора на строител на критичните отсечки в Бургаско; договор все още не е подписан
Арктически сблъсък: Дания отряза Тръмп за Гренландия, островът не е за продан Арктически сблъсък: Дания отряза Тръмп за Гренландия, островът не е за продан Американският президент обвини Копенхаген, че оставя ледения регион в ръцете на Русия и Китай; Мете Фредериксен призова за уважение в НАТО Адска зима удари съседна Турция насред юли, тежка техника рине преспи Адска зима удари съседна Турция насред юли, тежка техника рине преспи Снежни стени блокираха проходите в разгара на лятото, социалните мрежи прегряха от кадри Разбиха зловеща мафия, заляла пазара с милиони фалшиви презервативи от Китай Разбиха зловеща мафия, заляла пазара с милиони фалшиви презервативи от Китай Ментетата са брандирани като световни марки, но се късат за секунди и крият брутални рискове от зарази Гърция раздава по 3000 евро за бележка от магазина, вижте как да ги вземете Гърция раздава по 3000 евро за бележка от магазина, вижте как да ги вземете Южната ни съседка обяви невиждана война на сивия сектор, всеки с мобилен телефон може да напълни джобовете си веднага Апелативният съд осъди Марин Льо Пен, но ѝ позволи да се кандидатира за президент Апелативният съд осъди Марин Льо Пен, но ѝ позволи да се кандидатира за президент Френската крайнодясна лидерка получи 3 години затвор и електронна гривна за присвояване на еврофондове, но намалената забрана я връща в битката за 2027 г. Мощна геомагнитна буря удари Земята, учените в шок от това, което следва Мощна геомагнитна буря удари Земята, учените в шок от това, което следва Разкриха какъв чудовищен късмет е извадило човечеството по време на сблъсъка и накъде е насочен новият супервзрив Замразяват скандалния договор с „Боташ“ за 15 месеца Замразяват скандалния договор с „Боташ“ за 15 месеца България ще плаща само за реално получения газ Матрицата стана реалност! Учени създадоха мислещо създание, което ще промени човечеството завинаги Матрицата стана реалност! Учени създадоха мислещо създание, което ще промени човечеството завинаги Забравете за досегашния изкуствен интелект - новото оръжие на Китай работи с биологични кодове и сваля сметките за ток над 1000 пъти Пълен шок на „Кулата“ и „Маказа“! Вижте какво се случва на пунктовете в този момент Пълен шок на „Кулата“ и „Маказа“! Вижте какво се случва на пунктовете в този момент Километрични колони скъсаха нервите на летовниците още от сутринта, трафикът удари тавана и властите вдигнаха ръце Край на компромисите! Брюксел вдигна мерника на Орбан и заложи капан, от който няма излизане Край на компромисите! Брюксел вдигна мерника на Орбан и заложи капан, от който няма излизане Драстична реформа разцепва Съюза: Новите държави ще бъдат „втора ръка“ без право на вето, за да се спаси съвместният бюджет
Николай ДЕНКОВ Николай ДЕНКОВ Премиерството е като да караш самолет, само че нямаш пилотска кабина Виц на деня Виц на деня - Скъпа, исках да ти подаря пръстен, ама не ти зная размера!
- Еми и аз на първа среща, не ти знаех размера, ама дойдох!
Виц на деня Виц на деня Семейство пътува с кола. Детето пита баща си:
- Татко, кой ти е казвал как да караш, когато още не си бил женен за мама?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Какво е оксиморон ли? Жив труп, горещ сняг, светло бъдеще, почивка с деца...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори