НСИ: 15% от младежите между 15 и 29 години не учат и не работят
Поколението Z не иска да чуе за работен ден от 09 до 17 ч.
НСИ излезе с проучване, че 15% от младежите между 15 и 29 години не учат и не работят. Според HR експерта Мария Стоева образованието в България все още не е толкова скъпо, че да отказва студентите.
"Рядко те са причината да не навлизат в образованието. Друг е въпросът как младежите могат да се издържат през това време. С почасова работа е възможно да се съвместява ученето, но невинаги един студент може да се издържа с нея. Около половината от тези 15% са под линията на бедност, така че това може да бъде причина да не учат, но защо да не работят? Тези проценти са добра новина, защото бяха повече, а освен това мисля, че ще спадат. Преди 10 години всеки четвърти млад човек не учеше и не работеше. Бяхме първи, сега сме пети в Европа, но се движим в правилната посока", заяви тя.
Стоева смята, че при поколението Z възнаграждението се нарежда на пето място по важност. "Те искат да се развиват бързо в кариерата си. Искат добра организационна култура и възможности за учене. Те са фенове на 15-минутното учене. Обикновено работодателите, които страдат от константна липса на кадри, отварят вратите си за млади хора и ги обучават. Другите търсят по-скоро опитни хора. При този широк пазар на труда обаче, някой да остане незает, е трудна задача", подчерта експертът.
От своя страна психологът Маргарита Бакрачева посочи, че несигурността и многото възможности водят до продължаващ период на самоопределяне. "До около 30-тата година има период на възникваща зрялост. Младите имат по-продължителен период, в който да се ориентират между безграничните възможности, несигурността и натиска на средата. Има необходимост от непрекъснато обновяване на квалификация, което води до постоянни избори", обясни тя.
По думите ѝ работодателите трябва да са по-атрактивни, а планирането на бъдещите необходимости - да е по-добро. "Трябва да се види каква е мотивацията - дали има вяра, че ако се полагат усилия, ще се постигнат резултати или по-скоро не. По-трудно е предлагането да върви в една крачка с търсенето", отбеляза психологът.
Деца освободили от скорост буса, който прегази 18-месечно момченце в Орлинци
Огнен ад в Банкок: 28 загинаха в бар, десетки са в болница
Като в хорър филм: Слон-убиец погуби 4 човека от едно семейство
Секс скандал съсипа живота на елитен съдия, намериха го мъртъв седмици след като го изхвърлиха от Световното първенство
Вълна от обири по гръцките плажове: Десетки българи ужилени само за два уикенда
Лудост на АМ Тракия: Дете с крака през прозореца при 130 км/ч
Белград връща Стоян Мавродиев на 14 юли, чака го арестът на НСлС
Пуснаха Цветан Мирчев срещу 2000 евро, Илчо Боев остава с гривна
Извънредно! Две катастрофи парализираха пътя Созопол-Бургас, задръстването е километрично (СНИМКИ)
Вкусът на гръцкото лято: Хрупкави кюфтенца от тиквички с фета
Новите коли вече задължително следят погледа на шофьора
Отлична новина за плажуващите: Пускат лятната линия 17А между „Меден рудник“ и „Крайморие“
Лудост! Обява за бунгало в Черноморец взриви мрежата: Искат 30 000 евро за сезон
