×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Дара спечели Евровизия! България се готви за домакинство през 2027 г.
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Бизнесът срещу синдикатите за минималната заплата, трябва ли да е 940 лв.


20 Март 2023, Понеделник, 14:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Васил Велев съветва да не чакаме на държавата, а да се квалифицираме

Синдикати и работодатели не могат да постигнат консенсус по темата за минималната работна заплата. „Минимална работна заплата от 940 лв. е напълно реалистично. Това навярно е заложено в Кодекса на труда, т.е. 50% от средната работна заплата за страната. Такива бяха и нашите очаквания – между 950 и 1000 лв., ако се ръководим от тази формула за определяне на минималната работна заплата“, заяви Ваня Григорова, икономически съветник в КТ „Подкрепа“.

Според нея текстовете в Кодекса на труда не позволяват на социалните партньори да договарят по-високи нива на минималната работна заплата. Тя е убедена, че тези текстове ще бъдат променени от депутатите в следващия парламент.

„Синдикатите излъгаха депутатите, че има европейска директива, която повелява, че минималната работна заплата трябва да е половината от средната. Прие се такъв закон и сега вече няма такъв разговор – делим на две средната заплата за даден период и получаваме минималната “, каза Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

Той е категоричен, че това е една голяма лъжа и затова АИКБ вече е оспорила това в Европейската комисия и в Международната организация по труда. Според Велев този закон е в нарушение с международното право.
Стана ясно също така, че синдикатите и работодателите към момента са част от работна група, която трябва да предложи съответните промени в законите, за да бъдат отразени изискванията на европейската директива.
„Друг е въпроса дали директивата поставя изричното задължение минималната работна заплата да е 50% от средната за страната. Не, тя казва, че това е една от референтните стойности при определяне на адекватността на минималната работна заплата. Няма задължение да е толкова, но ЕК казва, че тя трябва да е поне толкова, за да може да се счита за адекватна. Има обаче и други показатели, които трябва да се отчитат“, поясни Григорова.

„България е страната с най-висок ръст на доходите за изминалата година. В частният сектор ръстът е 17,7% за последното тримесечие на 2022 г. на годишна база. Това е с няколко процентни пункта над инфлацията за същия период. За разлика от останалите европейски страни ние сме осигурили ръст на заплатите, който изпреварва инфлацията“, обясни Велев.

Той е категоричен, че АИКБ се бори за увеличаване на по-висока производителност на труда и за по-ефективна икономика, за да могат хората да живеят по-добре. Велев посъветва българите да не чака държавата да им увеличи заплата, а да си повишават квалификацията,  да работят на няколко места или да стартират малък бизнес. И посочи, че тази година частният бизнес ще увеличи заплатите с 8-10%.


В категории: Животът


12
Коментара
Тервел ИЛИЕВ България с рекорд за плажове със "Син флаг" България с рекорд за плажове със "Син флаг" 17/05/2026, Неделя 20:46 1
Тервел ИЛИЕВ Млада жена прегази възрастен мъж Млада жена прегази възрастен мъж 17/05/2026, Неделя 20:20 0
Тервел ИЛИЕВ В Дания се дивят на Бангаранга В Дания се дивят на Бангаранга 17/05/2026, Неделя 19:59 2
Тервел ИЛИЕВ Дара стана сензация извън Европа Дара стана сензация извън Европа 17/05/2026, Неделя 19:29 0
Тервел ИЛИЕВ Във Франция с огромно внимание към Дара Във Франция с огромно внимание към Дара 17/05/2026, Неделя 19:00 0
12
Коментара по темата
12.
stirka man
20.03.2023 17:59:58
2
0
да ва и защитниците. Ма колко да получават чистачките ве? Колко е достойно 2к най добре нали? Повече от учители и лекари. Малоумна работа. То такъв стрес такова напрежение да те е страх да не разместиш нещо докато чистиш да не го повредиш знаеш ли къв стрес е това мале мале. Най добре да се пенсионират на макс 50 с изплащане на 5 заплати накуп нали? Тука гледам яко чистачки са се разписали голяма защита голямо чудо. Жена ви кат ви чисти апартамента колко и плащате големите защитници? Или май у вашия случай майка ви/баба ви?
11.
Аз
20.03.2023 17:53:44
1
1
От няколко дни чета статии и коментапри за прекфалификация. Моля Ви хора, слезте на зевмята и разберете, че хората които ви чистят кенефа в заведението, за да ви е комфортно също имат достойнсто и трябва да получават достойно заплащане , затова че почистват след вас. Разширете малко кръгозора си и не бъдете тесногръди егоисти!
10.
Велев
20.03.2023 17:36:05
0
5
Всички трябва да работят за по 2 лева на ден - да имат за по един хляб на ден, а през няколко дни да ядат по едно кисело мляко, да нямат недвижима собственост и да са крепостни селяни! Само така ние едрите капиталисти ще можем да живеем още по-добре. Не че сега не живеем добре, ама като гледам доволни хора, седнали по заведения и харчат нашите пари ми се отщява. Много ме нараняват такива гледки
9.
До 6
20.03.2023 17:09:03
0
6
Хайде, стига ми философства. Нали и такива професии трябва да има. Кой ще те обслужва в болница, ако не дай си боже влезеш, кой ще чисти учреждения и т.н. А колко хора с висше образование извършват тази дейност, защото в тази държава винаги има "наши и ваши" и затова сме на този хал. Това е отделна тема и да не я задълбаваме. Ами кой ще ти хвърля всеки ден боклука? Въобще без тези професии не може. Просто всичко е сбъркано в тази държава.
8.
До 7
20.03.2023 17:03:32
4
0
стига се пеняви мойто момче. Гледам много си се надървил ходи при мама или тате да те успокоят и да ти дадат 5-те мечтани лева за кафе.
7.
до 4
20.03.2023 16:59:45
1
5
Ей, малоумник, само като ти видя неграмотното писане разбирам що за стока си. А, чистачката или хигиенистката, на които ти се подиграваш са сигурно повече човеци от теб. Кой знае какъв измислен ръб си с 5лв в джоба. Хайде хващай гегата, овчар такъв.
6.
До 5
20.03.2023 16:59:30
5
1
"В какво ще се преквалифицира една чистачка или санитарка на 60 години?"
и кой точно е виновен на някой че си е избрал цял живот да цикли на една и съща дейност? Всичко е избор - включително това да си беден или да си останеш неук. Всичко в живота ти досега е следствие от изборите които си направил по-рано пък ти чакай някой друг да ти го оправи или промени
5.
някой си
20.03.2023 16:52:44
0
4
Ама като взеха милиардите като компенсация за тока си мълчаха. Те ли най много имаха нужда от тези пари? Егати бизнесмените в тази държава. Ако има едно лесно "робите" да им работят без пари. В какво ще се преквалифицира една чистачка или санитарка на 60 години?
4.
До 3
20.03.2023 16:38:12
5
0
ма молА ти сЪ.. Сакън. Как така ще замени някой някога великитИ хигиИнистИ????

То толкова сложна тая професия. Знаеш ли колко се учи за нея? А след това колко години практика за да си добър в нея м? То да знаеш по кое време от денонощието точно ще е най подходяща температурата за да има най добра абсорбция на прах с инструмента с който чистиш. То са сложни настройки - да не говорим за специализираните и високо технологични инструменти които ползват - със специални косми от животни живеещи на много ограничен ареал чиито косми могат да се взимат само през времеви прозорец от два часа през годината. Не е шега работа това. Да знаеш под какъв ъгъл да бършеш за най добро почистване...
въобще цяла наука е това да не е като някоя тъпа професия като пилот на самолет - ръчкаш там едни джойстици и копчета и айде. Или пък програмисти - кълве там едни кодове по цял ден кво му е.

Ма как ще се лишим от върха на професионалното развитите - чистачка. Пардон хигиенистка - циганин - не вече съм ром. Няма как те ще надживеят и хлебарките това е най ценната професия само избрани могат да я работят след много години на учене и лишения нал тъй???
3.
До 2
20.03.2023 15:46:18
0
8
Ама да разбира се виждам роботи навсякъде, само дето все още са фантазия и няма робот болногледач, и няма робот който да бърше прах от рафтовете и бюра в офисите и да ги подрежда както са били, не видях и робот да сменя чаршафи по хотелите. Или и ти си мислиш че тези хора хигиенистите само една стирка минават
2.
До 1
20.03.2023 14:52:01
10
0
има роботи лек. Излез от село и виж технологиите къде са стигнали
1.
До Васил Велев
20.03.2023 14:33:43
0
12
Ако всичките хигиенисти се квалифицират, кой ще ви чисти, или метенето и чистенето вече ще е задължение на директори и управители?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Вредна ли е прекомерната консумация на кафе и до какво може да доведе тя? (ВИДЕО) Вредна ли е прекомерната консумация на кафе и до какво може да доведе тя? (ВИДЕО) Анкетирани бургазлии споделиха лични истории и разказаха защо не бива да се прекалява с кофеина Павел Глоба: Румен Радев е заплашен от атентат Павел Глоба: Румен Радев е заплашен от атентат Наталната му карта показва големи проблеми през 2028 година и остри отношения с ЕС, твърди известният астролог Потвърдено: Не една, а две мечки са нападнали и убили мъжа на Витоша Потвърдено: Не една, а две мечки са нападнали и убили мъжа на Витоша Става въпрос за майка и малкото ѝ, туристът е навлязъл на тяхна територия, показа експертизата Радев лично ще ръководи МО, МВР, МВнР и спецслужбите Радев лично ще ръководи МО, МВР, МВнР и спецслужбите Гълъб Донев ще отговаря за социалната сфера и земеделието Димитър Николов: Бургас иска Евровизия 2027 и ще я направи перфектно Димитър Николов: Бургас иска Евровизия 2027 и ще я направи перфектно След победата на Дара градът се заяви като реален претендент с арена, логистика и амбиция Защо от ПП и ДБ се държат пред камера все едно Netflix снимат документален филм за тях Защо от ПП и ДБ се държат пред камера все едно Netflix снимат документален филм за тях Всеки поглед - Оскар, всяко вдишване - епичен момент, всяка дума - цитат за учебниците по история, пише Ирина Зикидис Днес всички са #Дара, а помните ли как преди няколко месеца цялата държава едва не я срина Днес всички са #Дара, а помните ли как преди няколко месеца цялата държава едва не я срина Хейтът не я пречупи, тя събра сили, излезе на голямата сцена и постигна исторически триумф Победителката на Евровизия 26: Не мога да повярвам какво се случи! Победителката на Евровизия 26: Не мога да повярвам какво се случи! България спечели с главозамайващите 516 точки тазгодишното издание на песенния конкурс Дневен хороскоп за 17 май 2026: Овенът да се пази от измамници Дневен хороскоп за 17 май 2026: Овенът да се пази от измамници Денят носи силни емоции, важни прозрения и неочаквани обрати в любовта и финансите за много от зодиите След триумфа на Дара: Бургас е вариант за Евровизия 2027 След триумфа на Дара: Бургас е вариант за Евровизия 2027 "Арена Бургас" имашансове да приеме най-гледания музикален формат в света, ще се конкурира със София
Защо Дара спечели „Евровизия“? Защо Дара спечели „Евровизия“? Коментар за част от българите, които са народ, а не „стадо“ Мондиал 2026: Нови притеснения около провеждането на турнира Мондиал 2026: Нови притеснения около провеждането на турнира FIFPRO препоръчва въвеждането на защитни мерки Почина Тими - гърбатият кит, който беше заседнал и спасяваха в Германия Почина Тими - гърбатият кит, който беше заседнал и спасяваха в Германия Животното е открито край датския остров Анхолт Русия върна на Украйна телата на 528 убити Русия върна на Украйна телата на 528 убити Координационният щаб изрази благодарност към Международния комитет на Червения кръст за оказаната помощ и подкрепа при репатрирането на тленните останки САЩ предупреждават: Ормузкия проток остава затворен до лятото, световният пазар на енергия в напрежение САЩ предупреждават: Ормузкия проток остава затворен до лятото, световният пазар на енергия в напрежение Американският министър на енергетиката Крис Райт обещава дипломатическо решение, но военна намеса остава опция Централната банка на Турция повиши прогнозата за инфлацията до 24 процента Централната банка на Турция повиши прогнозата за инфлацията до 24 процента Анкара под напрежение заради регионалните рискове и продължаващите икономически предизвикателства Дара на шесто място според букмейкърите: Може ли „Bangaranga“ да обърка сметките на фаворитите? Дара на шесто място според букмейкърите: Може ли „Bangaranga“ да обърка сметките на фаворитите? Българската изпълнителка впечатли с хитовото си парче и вече предизвиква вълна от реакции пред големия финал на „Евровизия 2026“ Иран постави ултиматум за флаговете на Мондиал 2026, предизвиква спорове за LGBTQ символите Иран постави ултиматум за флаговете на Мондиал 2026, предизвиква спорове за LGBTQ символите Националният отбор на ислямската република ще играе в Сиатъл при условие „Фалшифициране“ на „Одисеята“: Нолан взриви Атина с чернокожа актриса в ролята на Хубавата Елена „Фалшифициране“ на „Одисеята“: Нолан взриви Атина с чернокожа актриса в ролята на Хубавата Елена Международни реакции и дебати за историческата достоверност и холивудската визия на Нолан Тръмп: Тайван не трябва да обявява независимост Тръмп: Тайван не трябва да обявява независимост Американският президент обсъди с китайския лидер Си Дзинпин оръжейната политика към Тайван и предупреди за рисковете от отделяне на острова
Венци СТЕФАНОВ Венци СТЕФАНОВ Радев е най-голямото попадение, ако си генерал от авиацията, значи че си нещо много повече от другите Виц на деня Виц на деня - Муцка, аз съм спала с моя мъж 2 пъти, преди да се оженим. А ти?
- Аз към 20-тина, ама не знаех, че ще се ожените!
Виц на деня Виц на деня - Бабо, какво би предпочела - с*кс с млад мъж или локум?
- Ох, чедо, от къде зъби за локум на тази възраст!?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Страхувай се по-малко, надявай се повече. Яж по-малко, дъвчѝ повече. Говорѝ по-малко, казвай повече. Мразѝ по-малко, обичай повече
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори