QR кодове стартират видеонаблюдението по време на изборите на 2 април
По-малко от 2 седмици преди поредните извънредни парламентарни избори от ЦИК най-после взеха решение как ще се пуска системата
На председателите на секционните избирателни комисии ще бъде предоставен специален QR код, който ще сканират, за да активират излъчването и записването на процеса по преброяване на бюлетините от втори април на предвидените за тази цел смартфони, съобщиха от ЦИК. При нарушаване на излъчването или записването, кодът ще се сканира повторно. Устройствата ще бъдат снабдени с инструкции и специален запечатан плик с QR кода. Това е описано в методическите указания, приети от ЦИК за работата на СИК, след приключване на гласуването и при отчитане на резултатите.
След края на гласуването на 2 април, първата задача на СИК е да поставят смартфона на стойка на масата, където ще се извършва преброяването на бюлетините по начин, осигуряващ видимост на всички действия на комисията. лен на СИК ще наблюдава работата на устройството, и след активирането му с QR кода, то ще бъде изключено само след подписването на протокола от всички членове и обявяването на резултатите от гласуването.
Първо ще се преброят хартиените бюлетини, а след тях – тези от машините в секциите, където се използва и хартия, и машини.
За да се гарантира точното отчитане на резултатите и за видеонаблюдението, ЦИК указва да се спазва тишина при отчитането на всеки глас.
Определен член на СИК ще показва бюлетината така, че да може да се види отбелязаният вот, като същевременно обявява ясно и силно номера на кандидатската листа или съответно гласа "не подкрепям никого". След това ще се преброят и преференциите за всеки от кандидатите. Двама членове на комисията от различни политически форм ации ще отчитат броя на предпочитанията едновременно и независимо един от друг.
След подписването на протокола и обявяването на резултатите, председателят на СИК ще изключи устройството за видеонаблюдение. След това, заедно със стойката, зарядното устройство и QR кода, то ще бъде опаковано в отделен пакет, на който ще се постави надпис: "Устройство за видеонаблюдение" и номерът на СИК. Накрая, книжата и материалите ще бъдат предадени в РИК.
Снеговалежи в Смолянско създават зимна обстановка по проходите
Уейн Рууни на ръба на сълзите, след като брат му сътвори сензацията на века във ФА Къп
Научно потвърдена тайна за по-тънка талия и ползите за здравето
Мощен циклон със сняг и поледици навлиза в България
НЗОК отчете най-често задаваните въпроси и отговори от пациенти през 2025 г.
Азис обяви, че планира сватба и изненада феновете си
Мариана Иванова е новата Мисис България Вселена
БНБ отчете над 3.1 млрд евро в обръщение след въвеждане на еврото
Блокират банкомати с лепило във Велико Търново и гражданите остават без достъп до средства
Всеки пети германец се е замислял да емигрира
Авокадото сваля кръвната захар
Мадона заведе младото гадже в Мароко

Хладилникът е по-силен от розовите педали!
Няма флашки, няма кой да ги подпира....
Мадуровките са обезсмислени и кастрирани откъм манипулации!
ПП/ДБ са в изолация, с никой не могат, импотентни лапачи са !!!