Здравните власти най-накрая взеха под прицел върлуващата от месеци скарлатина
Съветникът по здравните въпроси на Столичната община проф. Тодор Кантарджиев и директорите на общински детски ясли са обсъдили какви мерки да се вземат при заболяване от скарлатина и варицела. Това информираха от Общината.
За много заболели деца от месеци алармират различни РЗИ-та в стрнаата, но така и не се стигна до предприети общи мерки за ограничаване на болестта. Тя засяга най-вече малките деца между 5 и 9 години.
Професорът даде конкретни съвети на директорите за работата в яслите, препоръча предпазни средства за предотвратяване на разпространение на заболяването, както и лекарства, които със сигурност помагат за лечението на скарлатина или варицела при децата и техните родители. Според проф. Кантарджиев при стрептокок в носоглътката винаги трябва да се дава антибиотик от групата на добре познатите пеницилини или цефалоспорини.
Повечето случаи на скарлатина тази зима се дължат предимно на оживеното общуване и неспазването на мерки като миене на ръце, проветряване, почистване. След пандемията е имало много вирусни инфекции, които са отслабили имунитета и на децата, и на възрастните. Най-често се заболява 4-5 дни след контакт със заразен, допълни здравният съветник на Столична община.
Възрастните преболедуват варицела по-тежко от децата, каза още Кантарджиев и още веднъж напомни, че ваксинацията срещу това заболяване е най-добрата превенция.
Бабините локумки с мас, които се топят в устата: Вкусът, който помним от детството
Небето над Бургас издаде края на лятото: Стотици щъркели завъртяха прощален танц
Гръцката полиция издирва българин - шофирал в насрещното и опитал да блъсне патрулка
Мислим си, че в България е скъпо: Една пица в Хърватия струва 32 евро
Слънчевото затъмнение на 12 август разтърсва Зодиака: Какво се променя за всеки знак
310 340 българи са на максимални осигуровки - вижте къде работят
Само във Флагман.бг! Избраха лидера на "Прогресивна България" за Бургас
Шоколадов чийзкейк без печене: Кремообразно изкушение за горещите летни дни
Над 120 таланти превръщат „Обичам Бургас“ в празник на музиката, танца и бургаския дух
Борисов смени лидера на ГЕРБ-София, скоро и във Варна
Осигуряват допълнителен паркинг и извънредни автобуси за “Boom Summer Fest”
Сигнал до Флагман.бг: Неравни алеи и отворени шахти застрашават пешеходците край Парк "Езеро", вземете мерки
