Ще удари ли 40 лева агнешкото до Великден
От фермата, през кланицата, до магазина цената обикновено скача двойно
Движението на цените на пазара на хранителните стоки в България ежедневно върви с уверени темпове нагоре, а наближат ли празници, поемат рязко нагоре. Най-близкият голям семеен празник е Великден през април, но отсега цените на агнешкото на пазара вече са около 20 лева. В селата изкупната цена е между 7 и 8 лева за килограм живо тегло, на места достига 10 лева. От прекупвача до кланицата и от кланицата до щанда в магазина агнешкото вече е 20 лева за килограм. Очакванията са цената да продължи да расте. С колко повече може да се увеличи?
„Специално за нашия регион не виждам кой може да си купи месо от 30-40 лева. Всеки може да има мераци да стане 40 лв., но някой да го купи. От местни ферми е това. Всичко е българско“, коментира продавач на месо от Сливен пред БНР. Ярешкото е по-евтино, изключително малко се подава от него – това месо не е с добри позиции на нашия пазар, защото хората предпочитат агнешко, допълва той. „Хората нямат пари. Не може килограм агнешко да струва колкото 2 килограма свинско без кокал. Масово почти не се продава агнешкото. По принцип няма производство, но няма и хубав пазар“, изтъква продавачът. Отсега хората са раздвоени дали да си купят агнешко за празника. Някои са решили категорично, че им е скъпо, други ще спазят традицията.
От фермата, през кланицата, до магазина цената обикновено скача двойно. Въпреки трудностите в бранша от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация уверяват, че скок в цената на агнешкото няма да има. „От миналата година има инструмент с държавно подпомагане във връзка точно с тези повишаващи се разходи, който миналата година беше в размер на 420 млн. лева. А сработвайки тази година, аз мисля, че това подпомагане ще тушира рязкото повишаване на агнешкото месо“, казва Симеон Караколев – председател на НОКА във Велико Търново.
В магазините търговците вече записват за килограм чисто месо на цена от 24-25 лева. От списъка с храни за Великден най-сериозен по борсите е ръстът при яйцата – 65%, и при оранжерийните зеленчуци – с между 32 и 34% само за година.
Тревожни данни за Бургас: 27 деца пострадаха с тротинетки за година, при 13 от 38 случая се стигна до операция
Сеута показа колко лесно миграцията разделя Европа
Поморие сваля цената на дървата за огрев, нов зелен кът ще преобрази кв. „Св. Георги“
Майката на Ангел Рангелов след побоя над непалци: Живея в кошмар, тази компания е като секта
Митрополит Николай ще опее Георги Кузев, погребват го на 14 август в Кричим
Кабинетът ще търси нов европейски прокурор от България, рестартира избора
Мюфтийството се оплака от джаз концерт в Банско
Путин заплаши ЕС: Русия ще задържа европейски кораби в отговор на арести на руски съдове
100 евро за асансьор? Снимка от хотел в Златни пясъци разпали скандал
Царево посреща Пристан на спасение с Маргарита Хранова, Кварто квартет и православни песнопения
Съдът пусна двамата обвинени за побоя над непалци в Пловдив
Tъжната история на Рокардо Аройо - актьорът, изиграл образа на Висенте Марото в "Новите съседи"
