Пет вкусни храни за по-добър метаболизъм
Има няколко храни, които, освен че са вкусни и полезни, помагат за засилването на процесите по обмяна на веществата в тялото
Всички знаем, че това, което ядем, се отразява пряко върху тялото, че и настроението ни. Също така може да даде отражение върху метаболизма ни, пише Edna.bg.
Има няколко храни, които, освен че са вкусни и полезни, помагат за засилването на процесите по обмяна на веществата в тялото. А ако се чудите защо добрият метаболизъм е толкова важен, то ще споменем само това – обмяната на вещества в организма е съвкупност от биохимични реакции, които протичат в клетките на тялото, за да ги поддържат живи.
Тези процеси позволяват на организмите да нарастват и да се възпроизвеждат, да обновяват своите структури и да отговарят на промени в заобикалящата ги среда. Тоест – за да бъдем здрави и енергични, е нужно всичко в тялото ни да се случва както трябва.
Хранете се разнообразно, не гладувайте, но и не преяждайте. Балансираният хранителен режим, богат на свежи плодове и зеленчуци, е ключът към по-бодрото настроение и по-добрата фигура.
Вижте кои са тези храни:
Всякакви зеленолистни
Магнезият, който се намира в тъмнозелените зеленчуци, играе важна роля за това да се чувстваме щастливи, да бъдем здрави, енергични и усмихнати. Спанакът особено може да ви зареди с повече енергия и сила, отколкото енергийна напитка.
Леща
Във всичките ѝ варианти – обикновена, червена, черна и т.н., лещата е изключително полезна, хранителна и диетична. Освен това се готви бързо както на гозби, така и на студена салата или гарнитура. Ако я пасирате пък, се получава чудна крем супа, която успешно можете да съчетаете с тиквените семки. Бобовите храни като цяло помагат за по-добрата перисталтика на червата и засилване на метаболизма.
Тиквени семки
Те са изключително богат източник на триптофан – аминокиселина, която тялото използва за производство на серотононин – хормона на щастието. Можете да ги консумирате сурови или да ги добавяте към крем супи или салати.
Кисело мляко
То е богато на пробиотици, освен това е вкусно, полезно и най-вече традиционно за нашите географски ширини. То, заедно с плодове и зеленчуци, е добре да присъства колкото се може по-често на трапезата ви. Киселото мляко ще ви помогне успешно да се справите с липсата на енергия и чувство за отпадналост, както и ще засити глада ви без да изпитвате вина, че сте преяли и трупате излишни калории.
Какао
Какво по-хубаво и ароматно от какаото! Все пак то е и сърцето на шоколада. Какаото е пълно с полифеноли и минерали, които се отразяват благотворно на мозъка и тонизират цялото тяло. Проблемът е, че в повечето шоколади има малко какао и повече мазнини, затова избирайте колкото се може по-черен шоколад.
Над дузина медали от международни турнири за СК "Бушидо"-Несебър
От Chambao до Hells Kitchen: какво не бива да пропускаш в Бургас до края на юни
Промени: Трудовият стаж вече ще се изчислява по часове, а не по дни
Румъния направи първа крачка към закон за обединение с Молдова
България остава сред най-евтините държави в Европа... според европейците
Гърция върна на Египет древни статуетки, открити случайно в контейнер за боклук в Атина
ДАРА ще участва в кампания на Министерството на туризма за представяне на България пред света
Айтоският стрелец Иван Георгиев спечели бронз на националния турнир - влезе във финалната шестица за състава на България
Цигарите поскъпват от август, след това и от март догодина
Потребителите избраха А1 за любима марка в телекомуникациите за осма поредна година
Проф. Ива Христова: Еболата няма да се разпространи в Европа
„Тихият убиец“ се подмладява: Ракът на дебелото черво засяга все повече българи под 50 години
