×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Мария Илиева специален гост с най-големите си хитове на „Бургас и морето“
  • Черноморец 1919 се завръща в Бургас, посреща Берое в събота от 18 часа, входът е свободен
  • Ясен Петров ще поеме Спартак
  • Само 5% от новите фирми оцеляват
  • Девет плажа в Гърция останаха без „Син флаг“ след внезапни проверки
  • Русия удари американска компания в Киев
  • От "Възраждане" поискаха съвет по сигурността заради позицията на Иран за авиобаза "Безмер"
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Музеят на Парцалев тъне в разруха


05 Март 2023, Неделя, 10:41 ч.
Автор: Флагман

Къщата на големия актьор в родния му Левски е пред разпад, покривът паднал

Къщата музей на легендарния български актьор Георги Парцалев в родния му Левски е пред разпад, алармират негови съграждани. Постройката, намираща се в центъра на града, е останала почти напълно без покрив. Вратите ѝ са затворени и не посреща посетители. В окаян вид е и мазилката, а терасите са пред срутване и представляват опасност за минувачите под тях, пише вестник Ретро.

„Никога не съм я виждала да работи, изглежда като да я събарят“, „Срам и позор“ – гласят коментарите на съграждани на великия комедиант по повод потресаващия вид на сградата. Тъй като родната къща на Георги Парцалев в град Левски отдавна не съществува и е била съборена още във времето, в което артистът е бил жив, музеят се помещава в друго здание. След смъртта му на музея са били дарени всички негови вещи според изричното му предсмъртно желание. Сред тях са мебели, икони, сувенири от личната му колекция, както и сценични костюми, чиято съдба днес е неизвестна предвид влошеното състояние на сградата.

През 2019 г. от общинската управа в Левски анонсираха, че предвиждат изграждането на нов и модерен музей в памет на големия ни артист. Проектът, изготвен от талантливи софийски архитекти, бе представен публично и предвиждаше създаване на голям културен център в град Левски, който да носи името на Георги Парцалев и да обединява читалище, летен театър и музей. Трябваше да бъде изградена и негова скулптура, но амбициозният проект все още не е осъществен, а близо 4 години след анонсирането му работата в тази посока дори не е започнала.

Съгражданите на актьора са изключително възмутени и от скандалната програма по случай последните Парцалеви празници в Левски, които се провеждат ежегодно в негова памет. Случилото се продължава да ги възмущава вече месеци наред. Като гавра те определят присъстващи в афиша имена на чалга изпълнители, които са се изявявали на площада в Левски. Празниците на изкуствата и фестивала на веселието през лятото на 2022 г. са преминали с музикален съпровод от репертоара на рапъра Криско, Дара, както и две фолкпевици с псевдоними Малката и Бриана.
В Левски все още живеят далечни роднини на артиста, който приживе нямаше свои преки наследници. След смъртта му имуществото и скъпоценностите му бяха наследени от неговата сестра Теодосия. Тя също се спомина и остави имането на актьора на съпруга си арх. Георги Натов, който пък издъхна на преклонна възраст преди 2 години. После дирите на наследството на Парцалев се загубиха. Твърдеше се, че е било придобито от първата му братовчедка Наталия, но и тя издъхна на 92-годишна възраст през миналата година.

Гениалният комик е погребан на Централните софийски гробища. За вечния му дом се грижи единствено колежката му и близка приятелка Латинка Петрова, която го посещава на годишнините от рождението и кончината му, както и на големите задушници. Тази есен ще се навършат 34 години от загубата на непрежалимия артист, който издъхва само на 64 години след тежка левкемия. До последно той живееше под наем в кокетен апартамент на бул. „Цариградско шосе“ в столицата. Днес жилището му там пък е превърнато в зала за игри.


В категории: Ретро Флагман


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
5
Коментара
5
Коментара по темата
5.
КОТКАТА
24.09.2023 21:50:29
0
0
Това на снимката НЕ е къщата на Парцалев!!!!! Какви простотии ръсите?!??
Къщата е до Общината и вече е добре ремонтирана - има вид на голяма зала за културни мероприятоя (не е каквато беше!).
4.
Тцтц
05.03.2023 16:05:06
0
0
То Левски е пълен с цигани,които само маанета ги вълнуват.Те седнали музеи,читалища и театри да им правят.
3.
Хаха
05.03.2023 12:04:54
0
5
Забравих да кажа, че освен 4те години на нищо правене в града. Толкова или малко повече години в града с вече преобладаващо циганско население общината строи от 4-6г амфитеатър който и там греда....краддне на пари и какво ли още не и все още сиганите не гледат пиеси
2.
Хаха
05.03.2023 12:02:18
0
11
Хем вярно, хем не е. Къщата музей намираща се точно до общината, никога не и е падал покрива. Всичко това е от уж започналото и СЪБАРЯНЕ за да се построи някаква нова! Уж по хубав музей. Пълни глупости! Тази къща музей не е работила от поне 15г. Аз лично съм влизал по спомен 1999-2001г. за последно. Нека читалището и хората отговорни за къщата музей да кажат каква работа са свършило по консервацията и опазването и на музея и на нещата му за последните 15г! Нищо! Същото е положението с уж къщата-музей на Григор Вачков в с. Трънчовица! И там никой нищо не прави. Но как мислите, че някой ще прави нещо за запазване на подобни обекти. Че то дори и Мартина Вачкова не дойде на откриването на къщата музей на баща и! Всичко в тази проклета от 100г държавица не се движи!
1.
Новина?
05.03.2023 11:49:48
0
11
Че има ли нещо в клептокрацията Туземия което да не тъне в разруха...?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Копринков към Пекин: Слухът за разрив в кръга на Радев набира скорост Копринков към Пекин: Слухът за разрив в кръга на Радев набира скорост Румен Радев не го опроверга публично, въпреки че разполага с официални и неофициални канали за бърз отговор Опашки пред заведения в Слънчев бряг, тръгвайте към морето, съветва Румен Драганов Опашки пред заведения в Слънчев бряг, тръгвайте към морето, съветва Румен Драганов Сега е най-изгодно, добавя той Млад шофьор предизвика катастрофа на пътя Варна-Бургас, жена пострада Млад шофьор предизвика катастрофа на пътя Варна-Бургас, жена пострада Несъобразената скорост и липсата на дистанция довели до удара "Необитинт ГмбХ - клон Бургас" търси да назначи управител "Необитинт ГмбХ - клон Бургас" търси да назначи управител Кандидатите трябва да притежават умения за планиране, управление и контрол на дейността при разработване, внедряване и поддържане на бизнес софтуер Бургазлия отиде за риба, остана без колесар: Полицията хвана крадците край язовир „Ахелой“ Бургазлия отиде за риба, остана без колесар: Полицията хвана крадците край язовир „Ахелой“ Двама мъже от село Габерово отмъкнали съоръжението за 1300 евро, докато човекът бил с лодката във водата Алкохолен десант по морето: Канадец с 2,55 промила в Созопол, пияна испанка в Обзор Алкохолен десант по морето: Канадец с 2,55 промила в Созопол, пияна испанка в Обзор Двама софиянци също попаднаха в ареста, след като бяха засечени зад волана край Созопол и в Китен Дрогирана зад волана спипана в Свети Влас, откриха в Мерцедеса ѝ и марихуана Дрогирана зад волана спипана в Свети Влас, откриха в Мерцедеса ѝ и марихуана Пробата на 36-годишната жена отчела амфетамин и метамфетамин, но тя отказала да даде кръв за химичен анализ Николай Младенов с добра новина за Газа: Хамас се разоръжава, Израел се изтегля Николай Младенов с добра новина за Газа: Хамас се разоръжава, Израел се изтегля Споразумението предвижда гражданско палестинско управление, нова полиция и международни сили за сигурност, но изпълнението остава решаващото изпитание Последен шанс за винетка на по-ниска цена: След 22:00 часа шофьорите ще плащат с 30% повече Последен шанс за винетка на по-ниска цена: След 22:00 часа шофьорите ще плащат с 30% повече Годишната винетка поскъпва от 49,60 на 64,50 евро, а увеличението обхваща всички срокове на валидност Почитаме млад светец и чудотворец: Кои българи празнуват днес Почитаме млад светец и чудотворец: Кои българи празнуват днес Кой е праведникът, чийто гроб лекувал болни
Балистична ракета срина американски завод за дронове в Киев Балистична ракета срина американски завод за дронове в Киев Terminal Autonomy произвежда апаратите AQ-400 Scythe и AQ-100 Bayonet Данъчен удар по туризма в Гърция: 13 287 нарушения и глоби над 1 млн. евро Данъчен удар по туризма в Гърция: 13 287 нарушения и глоби над 1 млн. евро Инспекторите провериха 2252 бизнеса по островите и курортите, а при тежките нарушения затвориха обекти Иран предупреди България заради американските самолети в Безмер Иран предупреди България заради американските самолети в Безмер Техеран поиска решението да бъде преразгледано, София отрече участие във военни действия Ламин Ямал купи имението на Жерар Пике и Шакира за 11 млн. евро Ламин Ямал купи имението на Жерар Пике и Шакира за 11 млн. евро Световният шампион избра прочутия комплекс край Барселона заради близостта до клубната база, спортните съоръжения и строгата охрана 4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август 4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август Сблъсъкът край кратера Айнщайн се очаква в 09:35 часа българско време и не носи опасност за Земята Ново проучване свърза червеното месо с риск от предсърдно мъждене Ново проучване свърза червеното месо с риск от предсърдно мъждене Чревните бактерии превръщат хранителни вещества в метаболит, който влияе върху електрическата активност на сърцето Тихата катастрофа на пазара на труда: Как 90 % ще останат без работа Тихата катастрофа на пазара на труда: Как 90 % ще останат без работа Икономистът предупреждава за трайна безработица, растящо неравенство, посегателства срещу творците и военни решения извън човешкия контрол Капаро, блокиран профил и несъществуваща квартира: Българи изгоряха с оферти за Гърция Капаро, блокиран профил и несъществуваща квартира: Българи изгоряха с оферти за Гърция Измамниците крадат снимки на реални апартаменти, предлагат ниски цени и прекъсват връзката след банковия превод Шок в детски лагер в Равда: Изведоха 17 деца заради опасни храни Шок в детски лагер в Равда: Изведоха 17 деца заради опасни храни Инспектори откриха храни с изтекъл срок и продукти без документи за произход при акция на пет институции Лукс без граници: Как живеят Роналдо и Джорджина в Саудитска Арабия Лукс без граници: Как живеят Роналдо и Джорджина в Саудитска Арабия Футболната звезда и годеницата му съчетават семейно спокойствие с дизайнерски тоалети, редки бижута, частни полети и ваканции край Червено море
Томислав Дончев Томислав Дончев В политическия живот понякога трябва да можеш да гълташ жаби, за да върви държавата Виц на деня Виц на деня - Честито! Отдалеч се познава, че си се оженил! Ризата ти е перфектно изгладена!
- О, да! Това е първото нещо, на което жена ми ме научи!
Виц на деня Виц на деня Срещат се двама плейбоя.
- Кажи, с коя спиш сега?
- Срам ме е да ти кажа...
- Хайде бе какво толкова!
- Ами... с жена ми.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук В България сглобките и коалициите се разпадат по-бързо от евтините мебели.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори