×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

7% от учениците в Русенска област са опитвали наркотици


04 Март 2023, Събота, 12:20 ч.
Автор: Флагман.БГ

Повече от половината 11-класници признават, че познават някой, който може да им продаде дрога

7% от учениците в Русенско вече са опитвали наркотици. Това показва проучване, направено сред деца на възраст между 11 и 17 години от 46 училища в областта. Повече от половината 11-класници признават, че познават някой, който може да им продаде дрога, уточнява БНТ.

Мария и Ивелина, както условно ще ги наречем, са на 17 години и учат в русенско училище. Казват, че не са пробвали наркотици, но имат съученици, които са опитвали марихуана. "Аз познавам няколко. На някои им харесва, а други са ми казвали, че изобщо не искат да повторят. Не обичат да нямат контрол над тялото си или им се доспива рязко". Това показва и анкетата – от 4292 ученици 319 са опитвали дрога.

Притеснителен е фактът, че 17 от тези ученици са употребявали хероин. Останалите са пробвали екстази, метамфетамини или райски газ. Причините да посегнат към наркотиците: "Депресия, мисля че менталното състояние на човека или от любопитство най-вече".

И друг резултат от анкетата – само половината от учениците са казали, че за проблема с наркотиците са разговаряли с родителите си. И само 1 на всеки сто родители са споделели, че имат подозрения децата им да са в среда, в която се използва някакъв вид дрога. Росица Георгиева – началник на РУО – Русе: "За съжаление се оказва, че в забързаното ежедневие все по-малко познаваме децата си, все по-малко знаем какво правят те".

А и според анкетата, стига да искаш, не е чак толкова трудно да намериш дрога. Десислава Лясова – секретар на Превантивно-информационен център: "Новото в България е, че предлагането определя търсенето. Има наркотици в изобилие и че самите дилъри са учениците. Те се снабдяват и чрез т. нар. "даркнет мрежа". "Аз съм чувала от хора, които знам, че са употребявали, че реално не е чак толкова трудно, поне в нашия град".

От анкетата обаче става ясно, че 93 на сто от учениците не желаят да пробват.

"Аз не бих препоръчала да се пробва, честно казано. Около мен са се случвали някакви неща и хора са пострадвали. Не се е стигало до бърза помощ, но сме превързвали рана". Целта на проучването е да се провокира обществен дебат по проблема. За плакат на инициативата беше избрана творбата на Вихър Даков сред 72-ма участници в конкурс.


В категории: Русе


3
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Какво ще е времето на 2 декември Какво ще е времето на 2 декември 02/12/2025, Вторник 07:43 0
Флагман.БГ Има куп забрани и обичаи за днешния ден Има куп забрани и обичаи за днешния ден 02/12/2025, Вторник 07:40 1
Флагман.БГ Млад мъж преби гаджето си, друг атакува майка си Млад мъж преби гаджето си, друг атакува майка си 01/12/2025, Понеделник 21:33 0
3
Коментара по темата
3.
Боклук не уцелил кофата
04.03.2023 16:26:29
0
0
97
2.
Оруел
04.03.2023 12:44:52
0
3
То и в Русенска са 90% , ама не им отърва да го напишат. Общо взето с наркотиците е епидемия която никой не иска да признае. Трябват сериозни промени в законодателството защото сегашния закон за наркотиците очевидно не работи . Няма да е лошо да се поучим от опита на някой други европейски държави.
1.
Rando
04.03.2023 12:38:31
0
5
Ххахаха в Бургаска област са 95%
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Gen Z е общото между протеста в България, бунта в Сърбия и кмета на Ню Йорк Gen Z е общото между протеста в България, бунта в Сърбия и кмета на Ню Йорк Първото, което това поколение разбра, е простата, брутална истина: светът е несправедлив. Не по философски, а по счетоводен начин Какво ще е времето на 2 декември Какво ще е времето на 2 декември Температурите ще достигат 14 градуса Васил Терзиев: Болезнено е да гледаме как се руши София Васил Терзиев: Болезнено е да гледаме как се руши София "Провокатори опорочиха протеста", счита кметът „Продължаваме промяната“ се разграничи от вандалите „Продължаваме промяната“ се разграничи от вандалите Нормалните хора усетиха провокаторите и започнаха да се изтеглят още към 21:30 часа, коментира Кирил Петков   Делян Пеевски обвини президента за погромите и палежите в София Делян Пеевски обвини президента за погромите и палежите в София Ние от ДПС няма да бъдем пречупени от вашата агресия, обяви депутатът Започват нови сблъсъци? Полицаите атакуват протестиращи по улиците Започват нови сблъсъци? Полицаите атакуват протестиращи по улиците Служителите на реда обаче получиха разпореждане да не ги бият Погром в централата на ГЕРБ, мебелите на партията горят Погром в централата на ГЕРБ, мебелите на партията горят Не остана нито едно здраво стъкло Сблъсъци в София, летят камъни и бутилки след опит на полицаите да отблъснат демонстрантите Сблъсъци в София, летят камъни и бутилки след опит на полицаите да отблъснат демонстрантите Една от полицейските коли едва не се запали Какво се случи тази вечер в Бургас (ОБЗОР) Какво се случи тази вечер в Бургас (ОБЗОР) Проведе се най-големият антиправителствен протест в града за последните 12 години Изстрели пред централата на ДПС-НН? Изстрели пред централата на ДПС-НН? Протестиращите атакуват
Учени създадоха машина, която превръща въздух в питейна вода! Къде се случи това Учени създадоха машина, която превръща въздух в питейна вода! Къде се случи това В Китай не си поплюват с технологичния напредък Страна от Централна Европа даде допълнителни 250 милиона евро военна помощ за Украйна Страна от Централна Европа даде допълнителни 250 милиона евро военна помощ за Украйна Нидерландия се опитва да помогне на украинците с оръжия от САЩ 101-годишна баба е звезда във фитнеса 101-годишна баба е звезда във фитнеса В Испания Избухна страшен скандал около спортна кола на 6 колела Избухна страшен скандал около спортна кола на 6 колела Две ателиета се обвиняват взаимно Почина велик шампион от старата школа на тениса Почина велик шампион от старата школа на тениса Отиде си Никола Пиетранджели Русия твърди, че е превзела село в Донецка област - ракетна атака удари Днепър Русия твърди, че е превзела село в Донецка област - ракетна атака удари Днепър Трима загинали и най-малко осем ранени при удар по източния украински град, твърдят местните власти Довечера на протеста ще има КПП, ще проверяват демонстрантите Довечера на протеста ще има КПП, ще проверяват демонстрантите На прицел са лица с профил на агресивни граждани, познати от предишни протести Доналд Тръмп си е направил ЯМР, обеща да покаже резултатите Доналд Тръмп си е направил ЯМР, обеща да покаже резултатите Президентът на САЩ уверява, че е в отлично здраве, не уточнява коя част от тялото му е била проверявана Как Майкъл Фейгън се промъкна до леглото на британската кралица - една невероятна история Как Майкъл Фейгън се промъкна до леглото на британската кралица - една невероятна история Инцидентът довел до пълна ревизия на кралската охрана, а Майкъл Фейгън не бил обвинен във взлом, тъй като по онова време това било гражданско, а не наказателно нарушение Ванеса Хъджънс отново майка на 36 Ванеса Хъджънс отново майка на 36 Известната актриса и певица посрещна второто си дете със съпруга си, професионалния бейзболист Коул Тъкър 
Мартин Куванджиев, предприемач Мартин Куванджиев, предприемач Един политик трябва да е като рок звезда - да му искат автографи, а не да търсят саморазправа Виц на деня Виц на деня - Скъпа, имам две новини - лоша и хубава.
- Казвай!
- Реших да те напусна!
- А сега кажи лошата!
Виц на деня Виц на деня - Кога индийката е готова за с*кс?
- Когато червената точка на челото и светне в зелено.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Дай на някого една риба и ще го нахраниш за един ден. Научи го да лови риба и ще чукаш жена му всеки уикенд.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори