×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Граничарят Веселин Косев разказа как се върна от оня свят, интубиран след тежък ковид


Граничарят Веселин Косев разказа как се върна от оня свят, интубиран след тежък ковид
През януари 2022 г. 50-годишният мъж от Средец дори и в най-смелите си мечти не допускаше, че някога ще се изправи на крака, днес вървя с наш репортер в парка
06 Март 2023, Понеделник, 11:00 ч.
Автор: Емел МАХМУД, снимка и видео: авторът

Случаят е изключителен в световната практика и показателен за всички, които отричат лекарствата и ваксините

Да дишаш и да вървиш самостоятелно, да се радваш на близките си и да си далеч от болничното легло и кислородната маска. Преди една година това беше немислимо за Веселин Косев от Средец – граничният полицай, който оживя по чудо след интубация вследствие на тежък ковид.  

За неговата история ви разказахме през януари 2022 г. Тогава 50-годишният Веселин Косев бе в отделението „Уши, нос, гърло“ на УМБАЛ-Бургас, където възстановяваше нормалното си дишане. Прекарваше трети месец в болница. Трудно дишаше, а изправянето на крака му костваше неимоверни усилия и помощ от другите заради тоталната мускулна атрофия, която бе получил след месеци прикован в леглото.

Воля за живот: Веселин от Бургас отново диша сам след 2 седмици интубация

Година по-късно срещаме Веселин, докато се разхожда в парка в Средец след нощна смяна в ГПУ-Средец, където се е завърнал на работа. В добро здравословно състояние е, възстановил е теглото си и се движи сам. Вместо да спи, той се наслаждава на всяка стъпка, на всяка секунда от живота. Защото знае колко е висока цената, която е заплатил за тях. 

Градинката е на метри от дома му, голяма част от деня прекарва там, тъй като движението е важно за пълното му укрепване. Веселин обаче е убеден, че не е достатъчна само волята за живот без всеотдайността на всички екипи, в чиито ръце бе попаднал той. 

„Всичко започна в средата на октомври 2021 г., когато се заразих с коронавирус. Имах и придружаващо заболяване – хронична астма. Първоначално се лекувах у дома. Напълно отричах вируса, лекарствата, ваксините, които бяха налични. Много бързо обаче състоянието ми се влоши. След 10 дни ме приеха в болница. Подобрение нямаше. Седмица по-късно вече бях в онкореанимацията на КОЦ-Бургас, защото не достигаше въздухът ми, а резултатите от изследванията са били отчайващи. Още същия ден са ме интубирали. И така две седмици. Много редки са изкюченията някой да се върне към живот след интубация при тази диагноза. Получих и 100 % мускулна атрофия. Бях кожа и кости, като скелет. Буквално не можех да се движа, само очите си мърдах – като новородено бебе. Бяха ми направили и трахеостомия, дишах през машина. След като бях екстубиран, ме преместиха в реанимацията на УМБАЛ-Бургас. А в първите дни на януари бях приведен в отделението по „Уши, нос, гърло“. Всеки ден бях на физиотерапия. А в края на февруари, след малко повече от 4 месеца в болница, бях изписан и се прибрах у дома. Първоначално не можех да стоя прав, изобщо. Живея на втория етаж, двама приятели ме качиха до горе. В началото успявах да направя стъпки с помощта на патерици и най-вече на съпругата ми Женя, която заради мен се превърна в половин лекар и физиотерапевт. Изморявах се много бързо, нямах никакви надежди, че ще се възстановя, но не се предадох. Две седмици след изписването ми станах, слязох до първия етаж и се качих. Съвсем сам. Това беше голямо постижение за мен. Така започнахме всеки ден да „тренираме“ с Женя на стълбището. Два месеца по-късно – в началото на май, аз се върнах на работа“, разказва Веселин. 

След 4 месеца в болница, два месеца възстановяване у дома, Веселин се връща на работа в ГПУ-Средец в началото на май м.г.

За пълно възстановяване при голяма част от преминалите през подобен ад изобщо не може и дума да става. Шансът пациент с коронавирус да оцелее след интубация е около 10 %, заради тежкото полиорганно увреждане. Той обаче попада в тях. И е категоричен, че не само силната му воля за живот му е помогнала. Най-голям е приносът на лекарите. 

„Цял живот ще съм им благодарен. За съжаление много хора в това състояние си заминаха, защото не са имали възможността да ги лекуват тези професионалисти, които се грижеха за мен. Това е много важно, ако няма кой да те спаси“, признава Веселин. Той бил най-големият противник на ваксините срещу ковид. А сега вече му предстои четвърта доза. 

 

„Специалистите ни обясняваха постоянно, че трябва да се лекуваме, произвеждаха новини нон-стоп, даваха лични примери, като си поставяха 1, 2, 3 дози. А ние, уж сме интелигентни хора, слушахме тъпунгери, които не разбират от медицина“, казва той. 

Възстановяването му продължава. Граничният полицай, който преди ковида е бил в перфектно здравословно и физическо състояние, все още не може да бяга, трудно кляка, но вярва, че с време ще се оправи на 100 %.

Всяко зло за добро, казва той за мъките, през които е преминал. 

„Има вероятност астмата да се е излекувала. Много хронични заболявания се оправят след подобно състояние на моето“, обяснява граничният полицай. 

С личната си история иска да даде пример на пациенти в тежко състояние и на отчаяните им близки. „Когато съм бил в реанимация и интубиран, съпругата ми нон-стоп е търсила информация какви са шансовете за оцеляване. Дори в чужди сайтове е ровила. Отникъде никакви надежди. Отписвали тези като мен. Добре, че е силна жена и не е паднала духом, вярвала е, че ще се върна при нея и децата ни. Затова искам с моята история да дам надежда на хората, да не се отказват, да вярват в себе си, близките си и най-вече в медицината“, завършва Веселин.


В категории: Средец , Здраве


Емел МАХМУД Автор
Емел МАХМУД
10
Коментара
Тервел ИЛИЕВ 355 хил. пенсии ще бъдат преизчислени от 1 април 355 хил. пенсии ще бъдат преизчислени от 1 април 26/03/2026, Четвъртък 07:53 0
Флагман.БГ Коя зодия се влюбва най-бързо Коя зодия се влюбва най-бързо 25/03/2026, Сряда 22:00 0
Флагман.БГ С този трик мивката ще блести С този трик мивката ще блести 25/03/2026, Сряда 21:30 0
Тервел ИЛИЕВ Коя зодия е най-големият инат Коя зодия е най-големият инат 25/03/2026, Сряда 20:50 2
10
Коментара по темата
10.
Da ve da
07.03.2023 08:09:25
1
0
Pri polujenie 4e e umal astma mnogo qsno 4e 6te se vlu6ava.ne e do vaknsinite. Kolko s vaksini sj zaminaha.
9.
ТБС
06.03.2023 23:47:44
0
1
Дано не са го наляли с масата отрови по тайния протокол.
8.
Трагична
06.03.2023 14:07:07
3
6
Връщай се вескоо има много за лапанеее
7.
Браво
06.03.2023 13:02:07
1
12
Да си жив и здрав, Веско!
6.
Аз
06.03.2023 12:56:11
2
12
Да е жив и здрав, но за "..слушахме оне тъпунгери ..." не е прав! Никой не е казвал от тях да стоиш и 10 дни да не приемаш лекарства ... още повеме с хронична астма. Изкарахме два пъти ковид без ваксини, но с лекарства още от 2-ия ден. Майками е на 80 и нагоре години ... никой нямаше и няма тази ваксина, най-малкия беше на 4г, а сестрами е с Хашимото т.е. с правилно лечение нужда от ваксина няма. С хронично заболяване на белия дроб ... и да не се лекуваш 10дни не е много ясно кой е "тъпунгера". Да е жив и здрав да си гледа семейството и да внимава какви глупости говори.
5.
бубс
06.03.2023 12:31:29
0
23
Целунат си бил от Бог, благодари му всеки ден! Жиз и здрав и по-добър бъди човече!
4.
15 temmuz sehitler koprusu
06.03.2023 12:01:18
3
1
Nali mahmud va6te tyrsku vaksini izbiha hilqdi balgari
3.
XyйHя
06.03.2023 11:49:28
3
1
Al4niq zdraven ministar po tva vreme
Va likvidiral
Ot zadaljitelni vaksini
Kyn4o mangari a y
Ot kremvir6i leki hotdog za vseki
2.
Да е жив и здрав
06.03.2023 11:19:14
7
13
късметлията! Повечето "вентилирани" глупаци си останаха на оня свят, който може и да е за предпочитане, предвид състоянието на тоя.
1.
Хахахаха
06.03.2023 11:07:36
7
28
Ще има да навакса. Да се връща, че ония сумати лев направиха покрай мигрантите.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Гърция се разлюля, земетресението е усетено и в Бургас, и в София Гърция се разлюля, земетресението е усетено и в Бургас, и в София Граждани, които живеят на 12-тия етаж в „Лазур“ споделиха, че са го почувствали  Оставете паметника на Фотев такъв, какъвто е Оставете паметника на Фотев такъв, какъвто е Няма нужда да добавяме бронзова муза. Изворите на неговото вдъхновение и в момента са с него. Морето. Гларусите. Вятърът. Самотата Андрей Райчев: Част от българите вярват, че шестимата от Петрохан са убити от КГБ Андрей Райчев: Част от българите вярват, че шестимата от Петрохан са убити от КГБ Останалите пък са сигурни, че е намесена мафията и се прикриват данни за накотрафик, добави той Лавинообразно нарастват сигналите за купуване на гласове, Кандев със заплаха към дилърите Лавинообразно нарастват сигналите за купуване на гласове, Кандев със заплаха към дилърите Всички, които извършват престъпления против политическите права на гражданите, не бива да се чувстват спокойни, каза той Наркодилърът от жк. „Славейков“ Георги Вълков криел 8 кг марихуана и много кокаин в мазата си Наркодилърът от жк. „Славейков“ Георги Вълков криел 8 кг марихуана и много кокаин в мазата си 33-годишният бургазлия кътал дрогата в два сака в мазата на блок 75 в комплекса Започна асфалтирането на ремонтирания участък на Дунав мост при Русе Започна асфалтирането на ремонтирания участък на Дунав мост при Русе АПИ планира до 9 април да възстанови движението в платното към България, така че през великденските празници трафикът по съоръжението да преминава без ограничения в двете платна Блестящо представяне на ученици от Несебър в Националната олимпиада по руски език Блестящо представяне на ученици от Несебър в Националната олимпиада по руски език За девета поредна година СУ „Любен Каравелов“ показва високото ниво на образование в общината Лидерът на „Прогресивна България“ Румен Радев открива предизборната кампания в Бургас утре Лидерът на „Прогресивна България“ Румен Радев открива предизборната кампания в Бургас утре На 26 март, четвъртък, от 18:00 часа в конферентната зала на хотел „България“ ще се състои официалното събитие, на което ще бъде представена пълната листа с кандидати за народни представители Евтин предизборен трик на Ивайло Дражев с "Нашия Радев" заля снощи Бургас Евтин предизборен трик на Ивайло Дражев с "Нашия Радев" заля снощи Бургас РИК обяви, че агитационните материали нарушават Изборния кодекс Пет български и турски области борят миграцията с общ проект Пет български и турски области борят миграцията с общ проект Партньорите в разработката получиха ново  техническо оборудване, което ще остане в съответните ведомства и след края на заданието 
Министър цъфна в парламента разкопчан и с изваден детайл Министър цъфна в парламента разкопчан и с изваден детайл Вероятно преди това е бил в тоалетната, но е бързал за заседанието Иран на контра с Тръмп: Войната ще завърши, когато в Техеран решим Иран на контра с Тръмп: Войната ще завърши, когато в Техеран решим Властите в ислямската република са категорични: преговори не може да има, докато не се изпълнят условията им, които във Вашингтон считат за неизпълними Някой някъде прави чудеса от храброст, за да удържа цената на нефта Някой някъде прави чудеса от храброст, за да удържа цената на нефта Имам усещане, че този някой се казва Scott Bessent (финансовият министър на САЩ), а залогът е задържането на властта в САЩ 9 храни, които вредят повече от цигарите 9 храни, които вредят повече от цигарите Според лекаря от NHS Крис ван Тюлекен тези храни дори са изпреварили тютюнопушенето като водеща причина за ранна смърт, въпреки че много от нас ги консумират ежедневно, често без да осъзнават Защо осъдиха фейсбук за 375 млн. долара Защо осъдиха фейсбук за 375 млн. долара Meta ще обжалва решението и заяви, че полага усилия за безопасността на потребителите Внезапно почина известна журналистка Внезапно почина известна журналистка Даниела Георгиева, която дълги години работеше за БНТ и Регионален телевизионен център на БНТ Варна, издъхна снощи САЩ съди българина Петър, продавал оръжие на картера Ел Менчо САЩ съди българина Петър, продавал оръжие на картера Ел Менчо Според американските власти Мирчев е обвинен в заговор за разпространение на кокаин, както и в заговор за притежание и трафик на огнестрелни оръжия, включително картечници и разрушителни устройства, в подкрепа на наркотрафик Кога ще дойде глобалната рецесия Кога ще дойде глобалната рецесия При 150 долара за барел ще настъпи невиждана криза, казват експерт Руски дрон удари комин на електроцентрала в Естония, няма пострадали Руски дрон удари комин на електроцентрала в Естония, няма пострадали Инцидентът е станал в 03:43 ч. местно време на 25 март, съобщиха от естонската служба за вътрешна сигурност Строителни фирми подаряват ремонти на болнични стаи в УМБАЛ Бургас Строителни фирми подаряват ремонти на болнични стаи в УМБАЛ Бургас Строителна фирма „Делтаспан“ в момента обновява болнични стаи в Отделението по нервни болести, като в ремонта се включи с личен труд и част от персонала на отделението
Иво СИРОМАХОВ Иво СИРОМАХОВ Не всеки крокодил се казва Гена, но всички крокодили са в Ергенът Виц на деня Виц на деня - Какво стана с голямата ти любов?
- Приключи.
- Разделихте ли се?
- Не, оженихме се.
Виц на деня Виц на деня - Госпожо, на колко години сте?
- На 41.
- Как така? Преди две години пак бяхте на 41.
- Е, аз не съм от хората, които днес казват едно, а утре друго! Държа си на думата.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Каква е разликата между компаньонката и пицата?
- Пицата може да я поръчаш без гъби!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори