×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ще стане ли минималната заплата 1000 лева? Хампарцумян заговори за гасене на пожар с бензин


Ще стане ли минималната заплата 1000 лева? Хампарцумян заговори за гасене на пожар с бензин
Много по-важно от това колко е минималната заплата, е какво може да купиш с нея, коментира Левон Хампарцумян
01 Март 2023, Сряда, 09:58 ч.
Автор: Флагман.БГ

Ваня Григорова пък каза, че по покупателна способност и по номинален размер сме последни в Европейския съюз

Очакваме между 900 и 1000 лв. да бъде минималната работна заплата от януари следващата година, ако се запази текстът в Кодекса на труда, според който минималното възнаграждение трябва да е 50% от средната работна заплата. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия икономистът от КТ „Подкрепа” Ваня Григорова.

„Проблемът е в това, че те го заковаха точно на 50%. Нито европейската директива казва, че може да се ограничи в определен размер, нито разпоредбите на международната организация на труда позволяват това да се случи извън разговорите между синдикатите, работодателите и правителството“, добави тя. 

„От този текст в закона следва да изчисляваме средната работна заплата, смятаме колко е 50% от нея и приключваме. Няма социален диалог. Не се вземат предвид множеството други фактори. В момента имаме работна група, в която участват синдикати, работодатели и правителство. В нея ще изработим предложения за документи и правила, по които да се се определя минималната работна заплата“, обясни Григорова. 

Според Левон Хампарцумян много по-важно от това колко е минималната заплата, е какво може да купиш с нея. „Ако се опитваме с различни видове ограничения и тавани - вероятността е някакви стоки да изчезнат, да поскъпват или да се появи черна борса”, е мнението на финансиста.

По думите му, когато инфлацията е прекалено висока, ръстът на заплатите е „гасене на пожар с бензин”, защото няма достатъчно стоки и услуги, които тези заплати да купят.

Григорова уточни, че по покупателна способност на минималната работна заплата и по номинален размер българите са на последно място в Европейския съюз и то от много години.

„Важно е как се разпределя „тортата“, защото, ако не е правилно, българи ще продължават да ходят в Барселона, за да метат улиците“, каза още тя. 
 


В категории: Бизнес


18
Коментара
18
Коментара по темата
18.
Цецо
02.03.2023 22:50:33
0
0
Вдигането на заплатата водело до вдигане на цените. Еми предлагам и заплати и цени да вдигнем по 10х а пък ще си внасяме вече за нас евтино от Германия с немски стандарт. Следователно вътрешните национални цени се изравняват със съседите и живеем с висок стандарт.
17.
Човек
01.03.2023 21:57:52
2
1
Арменец и ромка оправят Българите!Поканете и Паси и сме напълно задоволени.
16.
То така, ама не
01.03.2023 19:29:17
0
1
Това 1000лв. е минимум за живот. От там вече могат да си говорят синдикатите и работодателите колкото си искат, и да си определят в коя професия колко.
15.
MiB
01.03.2023 17:44:16
1
3
Като видя Ванчето да се наема, разбирам, че нямам еректилна дисфункция.
Къде са тия профсъюзи: Бдж - дроб, пощите, Мвр-то, енергетиците- те, ала-бала портокала, инфлация-доходи, инфлация-доходи ? Тълен ташак, Младежкото БСП...
14.
Ако
01.03.2023 16:25:05
0
2
Отидете да поживеете 2-3 месеца в Европа ще се изненадате да разберете как навсякъде такива като коментирания господин са се погрижили да ви измъкнат спечелените с труд пари.
13.
Hahh
01.03.2023 15:28:52
6
0
Otnovo e prav Hamparcumqn. Vsichko si go kazva kato po uchebnik. A blokadjiqta ne go interesuva kakvo moje da si kupi, a kolko vzima. Bez proizvoditelnost zaplatata i milion da e nishto ne mojesh da si kupish i obratnoto. S proizvoditelnost i 50 lv da ti e shte mojesh da di pozvolish dovolno. Pronlema ne e v cifrite, a v tejestta.
12.
Аман!
01.03.2023 14:28:46
2
7
Тоя арменски евреин като питаха за нексовците увърта увърта и накрая "ами объркали са се", а сега за бензини разправя. Ония могат да се "объркат" със схемите и вместо да са в затвора едните в Дубай другите в парламента, а на хората заплатите трохи и апокслипсис ако се вдигнели и така 30 години и поне 10 през двата мандата на Прокопиев като шеф на КРИБ (държа заплатите на нива от 400 лв )от чиито среди идва този , обаче няма да си признае.
11.
Хббб
01.03.2023 13:37:30
0
11
То и сега няма икономика, но има едни дето се мислят за бизнесмени, а нямат пари да се разплатят с хората си и все си мечтаят за работници от бедни африкански държави, но и те няма да им да работят за тези пари. Та не е зле тези, котио не могат да си издържат бизнеса да затварят и да ходят да копат на полето. Схемата с евросубсидии свърши. Досега каквото било - било.
10.
Хббб
01.03.2023 13:09:46
7
8
Направете я 5000 лв, ако щете, като няма икономика от къде ще ги вземете парите?
Само замазвате очите на идиотите.
9.
Тоз убавец...
01.03.2023 13:01:42
2
14
Боли го шмайзера Хампарципан, нали не живее той с 800-1000лв на месец
8.
1
01.03.2023 12:27:50
3
15
МРЪСНАТА АРМЕНЮГА ТРЯБВА С ГЛАВАТА НАДОЛУ ДА СЕ ПРОВЕСИ
7.
007 -7
01.03.2023 12:11:54
0
8
Ei kakva snimka sa go izdebnali
Lukava glava da grebe sas 6epata
Kat Kyma Lisa sa usmihva
6.
справедлив
01.03.2023 11:56:38
2
11
той няма късмет просто продаде булбанк на италианците без пари и те му се отплащат за добрината на наш гръб
5.
Арменеца
01.03.2023 11:55:18
3
12
По добре да скрие, защото нещата не са добре в държавата. Скоро ще се търсят виновни , хората помнят кой е говорил по медиите.
4.
4231
01.03.2023 11:24:57
2
18
Би ли могъл господин Харп- да живее с 850лв? Може би ако нямаше късмета да е шеф на БулБ и да взима 200 000, друга песен щеше да пее.
Сит на гладен не вярва.
3.
читател
01.03.2023 10:38:44
1
20
Синдикатите съобразяват ли се сКСО преди няколко години се се промени и прие КСО чл.69 сп од който напълниха ДЪРЖАВНИТЕ ВЕДОМСТВА с работеще пенсионери АПЗ Такива пенсионери източват НОИ .ПО ДВА ПЪТИ ПОЛУЧАВАТ ОТ ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕт продължават да не си плащат застраховките пак за сметка на държават А
2.
456
01.03.2023 10:33:12
0
17
Ot Xamparcun li zavisi minimalnata zaplata t Armenskite bejanci
Ot komunqgite 6to nqma nqkoi da sa pokaje
1.
Боклук
01.03.2023 10:29:24
9
26
Не 1000, 1500 трябва да стане господин АРМЕНЕЦ!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Олигархичният картер контролира властта чрез десетки „окабелени“ магистрати, превърнати в биороботи Олигархичният картер контролира властта чрез десетки „окабелени“ магистрати, превърнати в биороботи Логиката на тази дълбока държава е желязна: Не вкарваш в затвора съдията или прокурора, когото си хванал в прегрешение, а го повишаваш „Созопол“ набра скорост: Задна ножица поведе „небесносините“ към втора поредна победа „Созопол“ набра скорост: Задна ножица поведе „небесносините“ към втора поредна победа Димитър Николов, Стоян Кижев и Глен Хабимана донесоха успеха с 3:1 над „Димитровград“ в Българово „Акулите“ схрускаха „орлетата“: Черноморец разгроми с 3:0 "Пирин" в Благоевград „Акулите“ схрускаха „орлетата“: Черноморец разгроми с 3:0 "Пирин" в Благоевград Ивайло Климентов откри в 22-рата минута, а бургазлии нанесоха втори удар малко преди почивката След битка с вълните обявиха спасителя на плаж "Градина" край Созопол за ангел След битка с вълните обявиха спасителя на плаж "Градина" край Созопол за ангел Господ и Света Богородица ни го изпратиха, споделя дама, която влязла в морето с дъщеря си до коленете при червен флаг Тежка загуба за „Нефтохимик“: „Шейховете“ паднаха с 2:4 в Крумовград Тежка загуба за „Нефтохимик“: „Шейховете“ паднаха с 2:4 в Крумовград Денис Токмак и Нуретин Пюскюлю намалиха резултата в края Панаир за 40 евро взриви село Българи: Нестинарите скочиха срещу огнено шоу край светинята Панаир за 40 евро взриви село Българи: Нестинарите скочиха срещу огнено шоу край светинята От 28 до 30 август външна фирма, по информация на Флагман.бг, възнамеряваше да проведе в района на параклиса край селото събор с музикална програма, различни етно изпълнения, джаз, палатки и рекламирано „огнено шоу“ Нивото на водата в Дунав се вдига: Повишение в почти целия български участък Нивото на водата в Дунав се вдига: Повишение в почти целия български участък Най-сериозното покачване е отчетено при Лом, докато при Русе реката остава на минус 128 см и ограниченията за корабите са в сила Сигнал до Флагман.БГ: Тротоарен капан в „Лазур“ принуждава пешеходци да слизат на улицата Сигнал до Флагман.БГ: Тротоарен капан в „Лазур“ принуждава пешеходци да слизат на улицата Настояват Община Бургас да направи спешна проверка Летящ старт на Обиколката на България от Приморско, сърбин триумфира в Бургас Летящ старт на Обиколката на България от Приморско, сърбин триумфира в Бургас 17 отбора от 11 държави поеха по 125,2-километровото трасе, а кметът Иван Гайков пожела силни и безаварийни километри на състезателите Три дни свобода за една торбичка кръв Три дни свобода за една торбичка кръв Въпросът не е за вземането ѝ от затворниците, а защо държавата допуска условия, при които животоспасяващата телесна течност да е негодна за даряване
Майка изгуби надежда, но се случи чудото: Откри живи и двете си деца след потопа в Непал Майка изгуби надежда, но се случи чудото: Откри живи и двете си деца след потопа в Непал Едно от тях било намерено със счупен десен крак, порязвания и охлузвания по лицето Гръцка следа в сенчестия флот на Иран: САЩ удариха мрежата от компании Гръцка следа в сенчестия флот на Иран: САЩ удариха мрежата от компании Двама гръцки граждани и три компании попаднаха под американски санкции заради доставки на гориво за танкери, свързвани с Техеран Скандал с българи във Франция: Обещали им по 140 евро на ден за гроздобер, но били измамени Скандал с българи във Франция: Обещали им по 140 евро на ден за гроздобер, но били измамени Договорът сочел 12,31 евро бруто на час и 35-часова седмица, а работниците твърдят, че са се трудили по 14 часа на ден Човек на Тръмп осребрявал речите му, ще плаща глоба над 172 000 долара Човек на Тръмп осребрявал речите му, ще плаща глоба над 172 000 долара Операторът на аутокюто Габриел Перес знаел предварително съдържанието на президентските речи и превърнал достъпа си до тях в печеливши сделки Турист извади от морето предполагаема част от дрон на плаж в Румъния Турист извади от морето предполагаема част от дрон на плаж в Румъния Останките от безпилотния самолет са предадени за експертиза, полицията предупреди почиващите да не докосват подобни находки Гъсокът Гуси стана герой в Тексас: Събуди стопанина и спаси десетки птици от пожар Гъсокът Гуси стана герой в Тексас: Събуди стопанина и спаси десетки птици от пожар Домашният любимец вдигнал тревога посред нощ, а Бърт Гербер успял да потуши пламъците с градински маркуч Нашвил готви голям поклон пред Доли Партън: Летището ще носи името на кънтри легендата Нашвил готви голям поклон пред Доли Партън: Летището ще носи името на кънтри легендата Губернаторът на Тенеси Бил Лий подкрепи промяната, а над 160 хиляди души вече са застанали зад идеята 147 тандема, хиляди емоции и зрелищни паркури: „Купа Бургас” покори морския бряг 147 тандема, хиляди емоции и зрелищни паркури: „Купа Бургас” покори морския бряг Йордан Йорданов изпрати снимка до „Вашият сигнал до Флагман.бг“ и пита защо при хроничния недостиг на места един автомобил трябва да лишава съседите от още едно МС за Гергана Петрова: Свободно е вървяла с Радев и го е снимала МС за Гергана Петрова: Свободно е вървяла с Радев и го е снимала Кабинетът отхвърли твърденията, че активистката е била държана далеч от премиера, а проверката трябва да установи защо по-късно полицията я отвежда с белезници Боговете сигурно са полудели! Автомивката вече струва 50 евро Боговете сигурно са полудели! Автомивката вече струва 50 евро Инфлуенсърът Боби Борисов призова шофьорите да питат за цената предварително, след като негов приятел останал неприятно изненадан от сметката
Полина Карастоянова, експерт Полина Карастоянова, експерт "Евровизия" трябва да бъде началото на едно ново препозициониране на България
Виц на деня Виц на деня 17 блондинки стоят пред един бар. Минава някакъв и ги пита:
- Вие какво чакате?
- Ами 18-тата, защото под 18 не пускат.
Виц на деня Виц на деня Две блондинки си говорят.
- Направих си втора дупка на ухото!
- И как е, по-добре ли чуваш сега?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук .Всяко общуване с малоценен човек те обезценява
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори