×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Почина Вълшебния стрелец - легендата във футбола Петър Жеков


Почина Вълшебния стрелец - легендата във футбола Петър Жеков
Петър Жеков ни напусна на 78-годишна възраст
18 Февруари 2023, Събота, 10:30 ч.
Автор: Флагман.БГ

Той е първият от тримата българи, носител на „Златната обувка“ – 1969 г.

България загуби един от най-великите си голмайстори и нападатели - Петър Жеков. Роденият в Книжовник футболист реализира стотици попадения и радваше феновете на Берое, ЦСКА и националния отбор на България.

"Днес на 78 г. ни напусна един от най-вълшебните футболисти в историята на България – Петър Жеков. Гениален нападател, всеотдаен съотборник, човек с огромно сърце – каквото и да напишем за първия носител на Златна обувка, ще бъде недостатъчно, за да изразим поклона си пред таланта и приноса му към ЦСКА. Почивай в мир! Клубът изказва най-искрени съболезнования към семейството и близките на Петър Жеков. Всички скърбим с вас!", написаха на официалната си страница армейците.

Започва кариерата си като нападател в Химик Димитровград през 1962. През 1963 преминава в Берое Стара Загора. Играе за заралии до лятото на 1968, когато преминава в ЦСКА. За армейците играе до края на 1974, когато прекратява кариерата си. През 1996 играе 6 мача и вкарва 3 гола за Берое Стара Загора във В група.

С екипа на ЦСКА Жеков е петкратен шампион на България през 1968/69, 1970/71, 1971/72, 1972/73 и 1974/75 и четирикратен носител на купата на Съветската армия през 1968/69, 1971/72, 1972/73 и 1973/74. Голмайстор на първенството с Берое Стара Загора през 1966/67 с 21 гола и през 1967/68 с 31 гола, както и с ЦСКА през 1968/69 с 36 гола, 1969/70 – 31, 1971/72 – 27 и 1972/73 – 29.

Носител на Златната обувка през 1969 с 36 попадения, на Сребърната обувка през 1970 и Бронзовата обувка през 1973. В турнира за КЕШ играе в 14 мача и вкарва 7 гола, за КНК има 5 мача и 2 гола. Според класацията на Международната федерация по футболна история и статистика той е под № 97 в първата стотица на голмайсторите в света. През сезон 1967/1968 става първият футболист, отбелязал повече от 30 гола в А група в рамките на една кампания – вкарва 31 попадения.

През календарната 1968 забива цели 84 гола – 40 за първенство, 7 за Купата на Съветската армия, 1 за Балканската клубна купа, 12 за националния тим и 24 в неофициални срещи на България, Берое Стара Загора и ЦСКА. През 1970 вкарва два гола за ЦСКА срещу Барселона Испания, при победа на армейците с 4:1 в коледен приятелски мач. Холандският треньор на каталунците Ринус Михелс обявява, че желае да стартират преговори за привличането на Жеков в Барселона Испания, но трансферът не е позволен от управляващите в България.

На 27 май 1971 участва в прощалния мач на легендарния съветски вратар Лев Яшин като част от сборния отбор на Европа. Бележи и гол. В кариерата си има общо 23 гола срещу Левски София - 12 с фланелката на Берое и 11 с тази на ЦСКА. Държи рекорда за най-много вкарани голове за ЦСКА – 144. Изключително странно е, че при толкова индивидуални и колективни награди никога не печели приза футболист №1 на България, има второ място в анкетата през 1969 с червената фланелка.

Той е Заслужил майстор на спорта от 1965. Носител е на сребърен Орден на труда през 1968. Най-добрият голмайстор в клубното първенство на България за всички времена, притежаващ невероятен нюх към гола и стрелящ към вратата при всяка възможност и от всяко положение. На 10 октомври 2014 навършва 70 години и по този случай е награден със Златна топка от Пресклуб България и получава плакет от Министерството на спорта. Българският футболен съюз не поздравява юбиляра. Жеков изразява учудването си на пресконференцията, че няма представител на БФС.

В чест на известния нападател на стадион Българска армия се провежда детски спортен празник, а след това се играе мач между ЦСКА и Раднички Ниш Сърбия. Тържеството завършва с честване на 70-годишния юбилей на Петър Жеков на пистата на стадиона. Участва на европейското първенство за юноши през 1962 в Румъния.

През 1963 участва на Европейското първенство за юноши в Англия като вкарва два гола. Записва 14 мача с 3 гола за юношеския национален отбор на България до 19 години и 2 мача за младежкия тим, преди да дебютира за мъжкия състав през 1964. Две години по-късно попада в 22-ата избраници на чешкия селекционер Рудолф Витлачил за Световното първенство в Англия през 1966, на чийто финали играе в 1 мач. След това с 4 гола става голмайстор на най-силната ни кампания за европейско първенство през 1968, когато България стига до епични четвъртфинални сблъсъци с Италия.

Първият и единствен засега, капитан на български отбор, играл на финал на голям турнир - олимпиадата в Мексико през 1968. Участва и в 1 мач от финалите на Световното първенство в Мексико през 1970. Играе за националния отбор до 1973, като записва общо 44 мача с 25 попадения. Завършва ВИФ. След прекратяване на състезателната си кариера става треньор.

Старши треньор на Хебър Пазарджик през сезон 1977/78. От 1985 до 1990 е помощник-треньор в ЦСКА като през този период печели три шампионски титли на България през 1986/87; 1988/89; 1989/90, три купи на Съветската армия през 1985/86; 1988/89; 1989/90, три купи на Народна република България през 1986/87; 1987/88; 1988/89 и една суперкупа на България през 1989.

Старши треньор на Добруджа Добрич в А група през сезон 1991/92. Води също така Ямбол и Вихрен Сандански. Бивш член на Надзорния съвет на ЦСКА.


В категории: Спорт


8
Коментара
8
Коментара по темата
8.
xx
18.02.2023 15:24:36
0
2
Ало...журналистите - пише се ВълшебнияТ стрелец
7.
xx
18.02.2023 14:19:02
1
5
Спомням си мача "Ботев"-Бургас / "Берое"-Ср.Загора - Жеков ни вкара 4 гола на стадион "9.IX"....
6.
ЦСКА
18.02.2023 12:43:11
0
21
Почивай в мир, армеецо. Легенда, която не угасва... Вече няма такива като него и съжалявам, че само съм чел за него, а съм нямал възможността да го гледам на терена. Сега има вече Десподовци и други предатели...
П. С. Поздравления и за вечния съперник, който изказа съболезнования!
5.
ПОКЛОН!
18.02.2023 12:22:31
0
18
ПОКЛОН ПРЕД ТЕБ ВЕЛИКАНЕ!
Всички на стадиона за да отдадем почит пред най-великия!
4.
ER_Dr
18.02.2023 11:48:04
0
27
Божее, бях върл левскар като дете и ми беше най-омразният човек на света :)
Светъл път майсторе!...
Отива си епохата...
3.
Левскар
18.02.2023 11:30:57
0
28
Бог да го прости и светла му памет.
Респект!!!
2.
Пенсионер
18.02.2023 10:58:29
0
36
От където я ритнеше беше гол! Уникален голмайстор!Страшен нюх към гола с перфектно чувство за пласиране и техника на удара! Почти всеки пряк свободен удар беше гол. каквато и стена да му построят пред него!!!ПОКЛОН!!!
1.
!
18.02.2023 10:13:19
0
39
ВЕЛИКАН
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
МВР опроверга „ловеца на педофили“ Ален Симеонов: Никаква радушна среща в ГДБОП, оставил книги във фоайето МВР опроверга „ловеца на педофили“ Ален Симеонов: Никаква радушна среща в ГДБОП, оставил книги във фоайето След убийството на Георги Кузев полицията проверява обстоятелствата около самозваните граждански акции, а вътрешното министерство отрича да е давало институционална подкрепа на автора на „Училище за ловци на педофили“ Димитър Николов спря отпуските на екипа заради Евровизия: Ще ги изцедя като лимони Димитър Николов спря отпуските на екипа заради Евровизия: Ще ги изцедя като лимони Кметът на Бургас даде старт на тежката подготовка за май 2027 г.: Залогът е огромен и няма да допуснем никакви слабости Покривът на Арена Бургас може да носи 300 тона Покривът на Арена Бургас може да носи 300 тона Залата се атакува, че не е подходяща, но се оказа перфектна за подобни формати  Багерите приближават Баба Алино: Спират тока и водата, 22 сгради вървят към събаряне Багерите приближават Баба Алино: Спират тока и водата, 22 сгради вървят към събаряне Министър Иван Шишков обяви смяна във ВиК и настоя незаконните постройки край Варна да останат без захранване, докато съдът решава съдбата им Зловещи подробности за отвлечената 26-годишна: Изкопали трап и я хвърлили вътре Зловещи подробности за отвлечената 26-годишна: Изкопали трап и я хвърлили вътре Четирима вече са обвиняеми за грабежа край Сушица, прокуратурата разполага и с доказателства за други престъпления Ще се кандидатира ли Димитър Николов за президент Ще се кандидатира ли Димитър Николов за президент Кметът на Бургас отхвърли спекулациите за президентски амбиции и забрани отпуските в общината заради подготовката на конкурса АПИ започна да чисти огромната сметка: Заварила 600 млн. евро неплатени задължения към пътните фирми АПИ започна да чисти огромната сметка: Заварила 600 млн. евро неплатени задължения към пътните фирми Работници по АМ „Тракия“ чакат около 1,28 млн. евро за зимното поддържане, новото ръководство обещава първо да погаси най-старите дългове Крадци дебнат туристите край Варна: Изчезнаха 2800 евро от заключен автомобил Крадци дебнат туристите край Варна: Изчезнаха 2800 евро от заключен автомобил 61 кражби са регистрирани по плажовете от началото на юни, полицията изпраща допълнителни и цивилни екипи в най-рисковите райони Бургазлии подмениха златен синджир за 4300 евро в куриерски офис в Ахелой Бургазлии подмениха златен синджир за 4300 евро в куриерски офис в Ахелой Мъж и жена поискали преглед и тест на скъпата пратка, усамотили се в съблекалня и после заявили, че я връщат Потвърждение с биометрични данни при онлайн плащане с карта neon на tbi bank Потвърждение с биометрични данни при онлайн плащане с карта neon на tbi bank Супер приложението прави пазаруването в интернет още по-бързо, удобно и сигурно
Цанко Цанков тръгва да атакува Ламанша от Англия до Франция Цанко Цанков тръгва да атакува Ламанша от Англия до Франция Стартът ще бъде в района на Дувър, а финалът – на френския бряг. Разстоянието по права линия е малко над 34 километра Тюркоазеният рай на Сардиния се задъхва: 6500 лодки превърнаха морето в паркинг Тюркоазеният рай на Сардиния се задъхва: 6500 лодки превърнаха морето в паркинг Архипелагът Ла Мадалена вече приема повече от два пъти над смятания за поносим дневен брой плавателни съдове, а котвите разкъсват защитеното морско дъно Емил Кошлуков за критиците на Бургас: Същите плюеха и DARA, после тя спечели Евровизия Емил Кошлуков за критиците на Бургас: Същите плюеха и DARA, после тя спечели Евровизия Бившият шеф на БНТ направи пряка аналогия между атаките срещу певицата и сегашното недоволство от избора на морския град Ланс сътвори сензация: С 10 души свали ПСЖ от трона и взе историческа купа Ланс сътвори сензация: С 10 души свали ПСЖ от трона и взе историческа купа Флориан Товен наказа шампиона на Франция, Робин Рисер заключи вратата си, а кърваво-златистите спечелиха първата Суперкупа в историята си Крум Савов срещна Путин на плажа в Слънчев бряг и веднага поиска снимка Крум Савов срещна Путин на плажа в Слънчев бряг и веднага поиска снимка Телевизионният водещ попаднал на украинец с поразителна прилика с руския президент, но забелязал и една съществена разлика - мъжът бил доста по-висок Петко Костов оглави новата структура на „Прогресивна България“ в Малко Търново Петко Костов оглави новата структура на „Прогресивна България“ в Малко Търново Уважаваният учител Таня Николова е избрана за организационен секретар, на учредяването присъстваха областният координатор Георги Маджаров и депутатът Пламен Карашев Почина Хейдън Пенетиър, бившата годеница на Владимир Кличко беше само на 36 Почина Хейдън Пенетиър, бившата годеница на Владимир Кличко беше само на 36 Звездата от "Герои" и "Нашвил" има дъщеря от украинската боксова легенда, причината за смъртта й не е обявена Руските балистични ракети все по-често пробиват украинското ПВО: Patriot не достигат Руските балистични ракети все по-често пробиват украинското ПВО: Patriot не достигат Киев разполага с по-малко ракети-прехващачи, докато Москва увеличава балистичните удари и ги комбинира с дронове и други оръжия ЕС готви най-мащабните санкции срещу Русия от началото на войната ЕС готви най-мащабните санкции срещу Русия от началото на войната Според върховния представител на ЕС досегашните ограничения са лишили руската военна машина от над 1 трилион евро Папа Лъв XIV с призив: Спрете насилието срещу палестинците на Западния бряг Папа Лъв XIV с призив: Спрете насилието срещу палестинците на Западния бряг Главата на Римокатолическата църква настоя международната общност спешно да работи за решение с две държави и траен мир
Андрей ГЮРОВ Андрей ГЮРОВ Чух, че олигархията била елиминирана и се сетих как Цецка Цачева каза от Китай, че правосъдната реформа е приключила! Виц на деня Виц на деня Син навършва 18 години. Баща му вади кутия цигари и му подарява една цигата:
- Ето сине, вече може да пушиш.
- Благодаря, тате, но аз ги отказах още преди една година.
Виц на деня Виц на деня - Ей, що ти е синьо окото?
- Жена ми ме удари.
- Е, що?
- Ми легнахме си снощи и тя поиска да правим любов.
- И к'во?
- Ми казах и, че днес вече съм правил...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Забъркан бетон, горещ курбан и гола жена не се чакат!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори