×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • На 29 юни и на 4 юли 2026 г. военни колони ще се придвижват по републиканската пътна мрежа
  • САЩ и Иран планират среща за нови преговори в Катар
  • Иран възобновява полетите до Дубай след седмици на прекъсване
  • Tристранката се събира извънредно заради Бюджет 2026
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Само 3% от българите смятат, че ракът е напълно лечимо заболяване, сочи проучване


Само 3% от българите смятат, че ракът е напълно лечимо заболяване, сочи проучване
Ключови думи: проучване, флагман, рак
04 Февруари 2023, Събота, 18:21 ч.
Автор: Флагман.бг

От страните в ЕС само в България смъртността от рак се увеличава, показват данните от европейски доклад

Една четвърт от българите са провеждали профилактичен преглед или изследване, свързано с превенцията на онкологично заболяване. Закономерно профилактиката се увеличава с покачване на възрастта, когато човек започва да се интересува в по-голяма степен от здравето си. Прави впечатление, че при жителите на столицата, която предлага сравнително по-добър достъп до здравни услуги и по-висок жизнен стандарт, нивото на превенция не е по-високо, а дори малко по-ниско от средното за страната. Това доказва, че незадоволителното ниво на профилактика не се дължи на труден достъп, а по-скоро на недостатъчно високата здравна култура на българина. Това показват данните от проведеното националнопредставително проучване на нагласите на българите към рака, проведено от социологическа агенция „Тренд“ по поръчка на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. Данните бяха представени в рамките на събитие, посветено на 4 февруари – Световния ден за борба с рака.

Оптимистично е, че всеки шест от десет българи смята, че е възможно да има превенция срещу раковите заболявания. Тази нагласа е добра предпоставка за повишаване на превантивните мерки. Едва 3% от българите смятат, че рака е напълно лечим, показват данните на проучването. 62% смятат, че рака се лекува по-добре в други държави, като водещи за това са държавите Турция (72%), Израел и Германия. 71% от българите биха си направили безплатен профилактичен преглед за рак, показват още данните от проучването.

България е единствената държава, която отчита тенденции на нарастване на смъртността от онкологични заболявания както при мъжете, така и при жените през последните 10 години, показват данните от изследването „Профили на държавите по отношение на рака 2023“ на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) заедно с Европейската комисия, което бе представено по време на форума. Според профила за страната ни смъртността у нас все пак е по-ниска от средната за ЕС, но този извод се поставя под съмнение, тъй като е отбелязано, че съществуват проблеми с данните за регистрацията на раковите заболявания в България.

От изследването става ясно още, че борбата с рака у нас е белязана от парадокси, които не позволяват ранно разкриване на заболяването и ефективна грижа за пациентите. Страната ни например разполага с високотехнологично оборудване за диагностика и лечение на онкозаболяванията, но в 13 области няма нито един онкологичен център, а в 11 - има само по един. Така населението в отдалечените и селските райони на страната остава без възможност за ефективен скрининг и без достъп до лечение. Липсва и достатъчно медицински персонал, който да се грижи за пациентите.

Сравнително бързо на пазара у нас навлизат и новите медикаменти, но тъй като онкологични грижи и услуги се покриват само от Националната здравноосигурителна каса, здравнонеосигурените остават без достъп до тях. В същото време продължава тенденцията за липса на финансово обезпечение на превенцията и скрининговите програми, което поставя страната ни на най-ниските нива на ранно откриване на основните видове рак. За липсата на адекватни политики за превенция, скриниг и лечение на различните видове рак у нас показателен е и фактът, че България е сред държавите от ЕС с най-ниска петгодишна преживяемост на раковоболните според профила на ОИСР.

Председателят на Асоциацията Евгения Александрова е категорична, че грижата за онкоболния пациент трябва да започва от момента на информирането му за диагнозата. „От този момент той вече се нуждае от комплексни грижи. Първо трябва да бъде овладяно психическото му състояние, за да може той да следва пътя на лечението си. След психолога трябва да се включи т.нар. навигатор – специално обучен и добре познаващ пътя на пациента човек, който да му обясни как е организирана системата за лечение и проследяване на пациента с рак“, казва Александрова. Според нея в 9 от 10 случая пациентите се обръщат към тяхната организация именно за да се ориентират в ситуацията. „Онова, което създава напрежение в повечето случаи, е пословичната липса на внимание върху нуждите на пациентите. Сякаш пациентът няма думата. Ставайки пациент, той вече не е човек, с когото е редно да се съобразяват“, смята Евгения Александрова.

Тя е категорична, че в сравнение с времето от преди 20 години, когато сама се е борила с диагнозата рак, лечението у нас е напреднало много, но системата е длъжница на пациентите и семействата им по отношение на палиативните грижи. „Истинската драма за тях настъпва, когато пациентите се нуждаят от палиативни грижи в терминалния стадий на заболяването, когато болният има нужда от обезболяване и непрекъснат медицински контрол на състоянието му. В тези тежки моменти пациентът е оставен на грижите на близките си, които са безпомощни пред страданието му. Това трябва да се промени час по-скоро“, категорична е Александрова. Данните от профила на ОИСР показват, че под 5% от онкоболните у нас са получили палиативни грижи в края на живота си.

"Притеснителното е, че за децата не мислим. Няма превенция на сериозни заболявания при тях, а за такива като първичния рак на костите, липсва компетентност, комплексност, екипност. Стотици деца умират от рак, а това може да бъде избегнато", отбеляза Лидия Витанова от Сдружение „Заедно срещу саркома“.

Лилия Асенова от Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка – HPV се пита защо дори когато държавата направи някакво усилие в областта на превенцията на някои ракови заболявания, обществото има своите съпротиви. „Например, в България е отчетен най-ниският дял на момичетата на 15-годишна възраст, които получават препоръчаните дози ваксина срещу HPV в ЕС (само 8 % през 2019 г. при 60 % средно за ЕС). Проблемът с намаляванетона щетите от предотвратим рак с мерки за превенция, е сериозен у нас. И за това държавата плаща скъпо – с живота на гражданите си“, предупреждава Лилия Асенова.

Цветелина Милославова – председател на Българската асоциация „Лимфедем“ от белязва,че близо 200 000 българи са засегнати от това заболяване, най-често след онкологична операция. „То не е лечимо, но в Европа се контролира ефективно със специална рехабилитация и специфични медицински изделия. У нас клинична пътека за контрол на болестта, а касата не покрива и медицинските изделия, нужни на пациентите. Това кара хилядите пациенти да не контролират състоянието си", коментира Милославова.


В категории: Животът


1
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Удариха колата на депутат, тя не е лъскава Удариха колата на депутат, тя не е лъскава 29/06/2026, Понеделник 20:10 0
Тервел ИЛИЕВ Мениджър е разстрелян на екзотичен остров Мениджър е разстрелян на екзотичен остров 29/06/2026, Понеделник 18:33 2
1
Коментара по темата
1.
РАКЪТ СЕ ЛЕКУВА
05.02.2023 00:32:05
0
1
СЪС КАНАБИС ВЪВ ЦЯЛ СВЯТ ЩОМ ТУКА НЕ СЕ ЛЕКУВА НЯМА КАК НЯКОЙ ДА Е БАЛЪК И ДА ВЯРВА ЧЕ Е ИЗЛЕКУЕМ СЛЕД КАТО ВЯРВА ЧЕ КАНАБИСА Е НАРКОТИК САМО И САМО ЗА ДА ПРОЦЪФТИ ПАМУЧНАТА ИНДУСТРИЯ ОЩЕ В РАНИ ДНИ НА МИНАЛИЯ ВЕК
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Сезонът на пожарите в Айтос започна, пламъците приближават до къщите Сезонът на пожарите в Айтос започна, пламъците приближават до къщите Гъста растителност гори до жилищния квартал край „Орела“, два екипа на пожарната се борят със стихията Властта в шах след протеста: Посегне ли на държавните служители, ще настане хаос Властта в шах след протеста: Посегне ли на държавните служители, ще настане хаос В някои отдели чиновници обслужват хиляди граждани и ако напуснат, обществото ще е два пъти по-недоволно, предупреждават от КТ „Подкрепа“ Ад за пациенти и медици: По стъпалата на спасението влачат в одеяла хора между живота и смъртта Ад за пациенти и медици: По стъпалата на спасението влачат в одеяла хора между живота и смъртта Докато новата болница в Ямбол чака поредните 4,4 милиона евро за индексации, лекари и санитари мъкнат ранени по стълбите на сгради от 1912 година Джигит разцепи кола в ТИР на завой, жена загина, въздушна линейка спасява ранен Джигит разцепи кола в ТИР на завой, жена загина, въздушна линейка спасява ранен Изпреварване при непрекъсната линия превърна Котленския проход в кървава арена, трима берат душа в Сливен, а болница в Бургас пое най-критичния пациент Флагман.бг е водещ медиен партньор при историческото домакинство на Giro d’Italia 2026, сочи експертен доклад Флагман.бг е водещ медиен партньор при историческото домакинство на Giro d’Italia 2026, сочи експертен доклад Докладът на Sensika за Grande Partenza отчете феноменален успех за Черноморието Бургас има първото общинско IB училище в България Бургас има първото общинско IB училище в България Добрата новина съобщи кметът Димитър Николов Областният управител събра депутати и кметове на важна среща за бъдещето на Бургас Областният управител събра депутати и кметове на важна среща за бъдещето на Бургас Депутатите бяха запознати с приоритетите, касаещи развитието на областта и проблемите, с които кметовете се сблъскват в дейността си Българската русофилия започна миграция към Китай Българската русофилия започна миграция към Китай Очевидно разочарован от Русия, един от ярките представители на общността, проф. Иво Христов, вече обгрижва следващата империя Край на безплатния обмен: „Български пощи“ въвеждат такси за смяна на левове в евро от 1 юли Край на безплатния обмен: „Български пощи“ въвеждат такси за смяна на левове в евро от 1 юли Новите тарифи варират от 6 до 10 евро в зависимост от сумата, като до момента държавното предприятие е обменило безвъзмездно близо 290 милиона лева Тийнейджърите, употребяващи марихуана, са изложени на двоен риск от тежки психични заболявания Тийнейджърите, употребяващи марихуана, са изложени на двоен риск от тежки психични заболявания Изследване над 460 000 младежи доказва, че канабисът в ранна възраст е директен тригър за психози, биполярно разстройство, депресия и тревожност
Масово убийство заради спор за дете: Шест трупа след стрелба в социален център Масово убийство заради спор за дете: Шест трупа след стрелба в социален център Брутална касапница в германския град Щаде вдигна полицията под тревога, спецчасти и хеликоптери блокираха района, стрелецът е в ареста Владимир Кличко: Младите минават през ада, но ще направят Украйна и България по-силни Владимир Кличко: Младите минават през ада, но ще направят Украйна и България по-силни Русия на Путин няма бъдеще, каза той Българската русофилия започна миграция към Китай Българската русофилия започна миграция към Китай Очевидно разочарован от Русия, един от ярките представители на общността, проф. Иво Христов, вече обгрижва следващата империя Първият "бременен мъж“ в света Томас Бийти разказва историята си Първият "бременен мъж“ в света Томас Бийти разказва историята си Дъщеря му навършва 18 години и вече се сблъсква с истината на транс тийнейджърите Светът на киното скърби: Почина една от най-обичаните легенди, вдъхновила поколения Светът на киното скърби: Почина една от най-обичаните легенди, вдъхновила поколения Британската култура изгуби една от най-ярките си и обичани икони Масова евакуация! Огромен пожар изпепели известен круизен кораб, полицията на крак Масова евакуация! Огромен пожар изпепели известен круизен кораб, полицията на крак Благодарение на бързата и професионална реакция на спасителните служби, към момента няма данни за пострадали или ранени Цената на петрола се срина след месеци на блокада Цената на петрола се срина след месеци на блокада Според оценки на Bloomberg, износът на петрол от страните от Персийския залив е достигнал 75% от нивото си отпреди войната. Мащабен план на Цанко Цанков: Инвестира над 800 хил. евро, за да превърне басейна във „Ветрен“ в целогодишен център Мащабен план на Цанко Цанков: Инвестира над 800 хил. евро, за да превърне басейна във „Ветрен“ в целогодишен център Световният рекордьор излезе с конкретна визия часове преди сесията на Общинския съвет в Бургас – предлага безплатно плуване за деца и хора с увреждания Хаос на плажовете в Гърция: Хотели и заведения масово поставят шезлонги в „сива зона“ и без договори Хаос на плажовете в Гърция: Хотели и заведения масово поставят шезлонги в „сива зона“ и без договори Заглавието директно предупреждава за проблем на място, което вълнува всеки български турист. Думата „хаос“ веднага привлича вниманието Един от най-издирваните убийци в света се скри под носа на всички Един от най-издирваните убийци в света се скри под носа на всички Дон Мико бе заловен в Испания 
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Пиша среден 3 на Бюджет 2026 Виц на деня Виц на деня При доктора:
- От сега нататък никакъв алкохол и никакви цигари!
- Докторе, много ли е сериозно?
- Не, но ще трябва да спестявате, за да си платите лечението...
Виц на деня Виц на деня - Майсторе, колко струва поправката на спирачките?
- Около 200 евро.
- Е, тогава ми увеличи звука на клаксона.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук На много омъжени жени мъжът е като целулит. Никъде го няма по снимките.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори