Официално ЦИК определи броя на мандатите за предсрочните избори
Данните на ЦИК показват, че жителите на София ще увеличат представителството си в парламента
Централната избирателна комисия прие решение за определяне броя на мандатите в многомандатните изборни райони в изборите за народни представители на 2 април 2023 г., съобщиха от ЦИК.
Разпределението на броя на мандатите в многомандатните изборни райони е извършено съгласно разпоредбите в Изборния кодекс по данни от последното преброяване на населението през 2021 г., предоставени от Националния статистически институт, като е спазено изискването броят на мандатите в многомандатен изборен район да е не по-малък от 4.
Промяната се налагаше заради проведеното национално преброяване през 2021 г., което показа значителни демографски промени в сравнение с предното преброяване през 2011 г., пише "Сега".
Данните на ЦИК показват, че жителите на София ще увеличат представителството си в парламента. Това се очакваше – столицата приютява все по-голяма част от населението на страната.
През 2022 г. трите столични избирателни района вкарваха общо 42-ма депутати в парламента: 16 от 23-и район, 12 от 24-ти район и 14 от 25-и район. През 2023 г. в Народното събрание ще има общо 46 парламентаристи от София: 19 от 23-и район, 13 от 24-ти район и 14 от 25-и район.
Варна и Пловдив – следващите по големина градове в страната, ще спечелят по един мандат. При морската ни столица те се увеличават от 15 на 16, а в града под тепетата – от 11 на 12. Добрич, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен и Русе губят по един депутат.
Мандатите се разпределят по следния начин:
Първи Благоевградски- 11 мандата
Втори Бургаски- 14 мандата
Трети Варненски - 16 мандата
Четвърти Великотърновски - 8 мандата
Пети Видински- 4 мандата
Шести Врачански - 6 мандата
Седми Габровски - 4 мандата
Осми Добрички - 5 мандата
Девети Кърджалийски - 5 мандата
Десети Кюстендилски - 4 мандата
Единадесети Ловешки - 4 мандата
Дванадесети Монтана - 4 мандата
Тринадесети Пазарджишки - 8 мандата
Четиринадесети Пернишки - 4 мандата
Петнадесети Плевенски - 8 мандата
Шестнадесети Пловдив - 12 мандата
Седемнадесети Пловдивски - 11 мандата
Осемнадесети Разградски - 4 мандата
Деветнадесети Русенски - 7 мандата
Двадесети Силистренски - 4 мандата
Двадесет и първи Сливенски - 6 мандата
Двадесет и втори Смолянски - 4 мандата
Двадесет и трети София - 19 мандата
Двадесет и четвърти София - 13 мандата
Двадесет и пети София - 14 мандата
Двадесет и шести Софийски - 8 мандата
Двадесет и седми Старозагорски - 11 мандата
Двадесет и осми Търговищки - 4 мандата
Двадесет и девети Хасковски - 8 мандата
Тридесети Шуменски - 6 мандата
Тридесет и първи Ямболски - 4 мандата
Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали
Топ фитнес инфлуенсър загина при шокиращи обстоятелства
Фатален купон за Световното: 17-годишно момиче намерено мъртво, убиецът изчезна
Домът на писателя в Бургас дълго ще помни премиерата на "Лунни витамини", всички си тръгнаха с рецепта за тях
Звезда от Балканите с мощен удар по Вингегор, който блестя в България
Скандал: Тийнейджър избухна в сълзи, след като изнасили момиче, но се размина със затвора
Подробности за драмата с 18-месечно момченце, което се събуди в моргата
Парадоксът България: Първи сме по раждаемост, но се топим най-бързо в ЕС
Приеха инвестиционната програма на ВиК-Бургас
Министерството на туризма и университетите обединяват усилия за подготовката на кадри за сектора
Скандал в bTV: Шефът на новините ли спря Мартин Атанасов от ефир (СНИМКИ)
