Полша възнамерява да увеличи разходите си за отбрана на 4 процента от БВП
Страните от алианса си поставиха за цел да увеличат бюджетите си за отбрана на около 2 процента от БВП
Полша възнамерява да похарчи тази година за отбрана 4 процента от брутния си вътрешен продукт, съобщи премиерът Матеуш Моравецки, цитиран от ДПА.
На фона на войната в Украйна това "ще бъде най-големият процент средства, заделени за армията в страна от НАТО", каза той при посещение във военната база в Шедълце, Източна Полша.
Страните от алианса си поставиха за цел да увеличат бюджетите си за отбрана на около 2 процента от БВП, но всяко национално правителство има право да реши само какъв точно да бъде този дял.
Държавата, която отдели най-голям процент от БВП за отбраната си за миналата година, беше Гърция - 3,76 процента. На второ място бяха САЩ с 3,47 процента, което в абсолютни стойности се равняваше на 822 милиарда долара - над два пъти повече в сравнение с общите разходи на всички държави от алианса, взети заедно.
На трето място бе Полша с 2,42 на сто.
Полша, която членува в ЕС и НАТО и граничи с Украйна, се въоръжава, защото смята, че Москва все повече застрашава сигурността ѝ.
Миналата година Варшава направи поръчка за покупката на 250 танка "Ейбрамс" от САЩ и сключи договори за милиарди с Южна Корея за доставката на военна техника.
През следващите няколко години е предвидено личният състав на армията на Полша да достигне численост от 250 000 професионални военнослужещи и 50 000 резервисти от т. нар. Сили за териториална отбрана.
Ариана Гранде слиза от сцената и се оттегля от публичността
Нелеп инцидент с Николай Василковски
Двама с опасност за живота след тежки катастрофи в Бургаско
След Стармър идва краят на ерата Макрон: Коалицията за Украйна пред разпад
Реал Мадрид благодари на УЕФА: Единството спря продажбата на Световното
Нов удар за шофьорите: Дизелът поскъпва отново още днес
Техеран обяви: България ни увери, че няма да участва във войната
Пробив в Coldcard отвори биткойн портфейли за хакери, щетите достигат 86 млн. долара
Куба потъна в мрак
Бургаски лекари се борят за живота на велосипедист с фрактура на черепа
17-годишен с екстази, кокаин и амфетамин задържан в Слънчев бряг

Лошо няма, даже трябва да ги задължат да дават по 1000 лева!