Без увеличение, а и отпадане на таксата при джипитата, искат от „Заедно за теб“
Да плаща 8 лв. вместо 2 лв., би било удар по джоба на пациента
Не увеличение, а направо отпадане на потребителската такса, искат от Пациенски организации "Заедно с теб". Повод за позицията им са изказвания в публичното пространство на лекари, които дават заявка за повишение до 8 лева. От организацията са разтревожени, че едно такова увеличение директно ще удари по джоба на пациентите.
Имат обаче и други аргументи, с които настояват за отпадане изобщо на таксата. "Заедно с теб" цитират изказвания на лични лекари, че така или иначе потребителската такса не изпълнява функциите, заради които е въведена. Те считат, че основната й функция е да регулира потока от пациенти и да предпазва здравната система от свръхползването на услуга.
Според "Заедно с теб" самата тази функция показва безотговорност към общественото здраве, тъй като ограниченията в доболничната помощ носят голям риск за пациентите. На фона на това управляващите често говорят за обръщане на пирамидата и осигуряване на по-добра доболнична помощ, а това е в противоречие.
Според лични лекари втората основна функция на потребителската такса е те да получат допълнителното заплащане. И въпреки че е напълно ясно, че множеството услуги, покривани от НЗОК, са далеч от пазарните цени, те са по-ниски. Разликата не трябва да се компенсира на гърба на пациентите, заявяват от "Заедно за теб", освен това и всяка година личните лекари получават увеличение на средствата от НЗОК.
Вдигнаха спешно медицинския хеликоптер заради пострадал мъж
Тръмп: Гневът ми към НАТО започна с Гренландия
Купувайте винетки само от тези сайтове
Започнаха мащабни бомбардировки в Иран
След дни на АМ "Тракия" ще е ад!
Ким Кардашиян и Люис Хамилтън потвърдиха връзката си с видео от Токио
Волтова дъга изгори български затворник, освободен от Гърция преди часове
По повод Седмицата на гората ще бъдат раздадени над 250 фиданки в Бургас
Най-големите дарения отиват при Пеевски, според Сметната палата
Каква е глобата, ако не гласувам?
На вота: Следят на всеки 10 минути дали СИК излъчват на живо преброяването
Волтова дъга удари почерпен мъж на ГКПП "Кулата"
