×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Подземната улица в Бургас и част от кръстовището между улиците „Христо Ботев“ и „Княз Борис Първи“ е затворено за движение до 18 часа на 25 април.
  • В началото на сезона за изкачване, огромен леден блок блокира пътя към Еверест
  • Гюров прави промени в МС в последната минута
  • Балансът на силите се променя: Финландия влиза в ядрената игра
  • Близо 6 по Рихтер удари в района на Крит
  • До 20 градуса в неделя, очаква ни застудяване и дъжд около 1 май
  • Родители сигнализират за бити, заключвани и тормозени деца в детска градина в Павликенско
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Богатите не могат да спрат да харчат


27 Януари 2023, Петък, 16:40 ч.

През последните години се създаде толкова богатство, че 20-процентната корекция на фондовия пазар почти не ги засяга

Може да вървим към глобална рецесия, но има една група хора, които изглежда не могат да спрат да харчат – най-богатите в света, пише бизнес колумнистката на Financial Times Рана Форухар. Докато продажбите на дребно като цяло спадат, а фондовият пазар се понижи с 20 процента миналата година, разходите за луксозни стоки и преживявания всъщност са нараснали с приблизително същата сума през 2022 г., тъй като богатите хора отприщиха животинските си духове, пише investor.bg.

Данните, които идват от ново проучване на пазара на луксозни стоки на Bain & Company, поставят под съмнение голяма част от конвенционалната ни представа за разходите за лукс и богатите като цяло.

Като начало, миналогодишният бум на пазара за лукс в размер на 1,38 трлн. евро бе движен почти изцяло от поколенията Z и Y (родените съответно в периодите 1997-2012 г. и 1981-1996 – бел. прев.), които доминираха пазара на персонални стоки (включително луксозни дрехи, чанти, бижута и т.н.).

„Разходите на поколението Z и дори на по-младото поколение Alpha (родените между 2010 и 2024 г. – бел. прев.) ще растат три пъти по-бързо от тези на другите поколения до 2030 г.“, според Bain. Това е показателно за „тревогата“ на младите за материализма на техните предшественици.

Допълнително обърквайки анализите, този луксозен бум не беше подхранван от Китай, който все още беше в локдауни през по-голямата част от миналата година, а от САЩ, които водеха пазара. А в рамките на Америка Ню Йорк затвърди статута си на луксозната столица на света. Въпреки всички тези пари от Уолстрийт и Силициевата долина, които се преместват на места като Маями, Лос Анджелис или Остин (Тексас), Голямата ябълка все още е мястото, където хората отиват, за да харчат широко за бижута, часовници, чанти и луксозен туризъм. (Достатъчно е да споменем откриването на луксозния нов хотел Aman в Ню Йорк, където цената на стаите достига 15 хил. долара на вечер).

Трябва да кажа, че не очаквах това, пише Форухар. Мислех, че дори хората с голямо състояние ще бъдат малко по-чувствителни към резкия спад в цените на активите, като се има предвид, че това обикновено са хора, чиито пари идват до голяма степен от активи, а не от доходи. Те обаче харчеха не по начин, който отразява спада на акциите.

Експертите по луксозни стоки казват, че през последните две десетилетия просто е създадено толкова много богатство, че дори 20-процентна корекция на борсовите цени е леко отклонение за най-богатите 5 процента на пазара. A именно тези 5 процента отговарят за 40 процента от общите продажби на пазара на луксозни стоки, според Милтън Педраса, главен изпълнителен директор на базирания в Ню Йорк Luxury Institute.

„Добре, значи пазарът е надолу – може би ако имам компания за управление на семейното богатство, чековете, които изпращам през даден месец, ще бъдат за 80 хил. вместо за 100 хил. долара“, посочва Педраса, който анализира индустрията на премиум стоките и услугите. „Но много семейства не са усетили нищо“, казва той. "Все още има много богатство."

И богатите хора имат повече време, в което да харчат парите си, тъй като сега живеят приблизително едно десетилетие по-дълго от хората с ниски доходи, благодарение на по-добрите здравни грижи, диета, хранене и почивка. Педраса смята, че представата за богатите като работохолици е мит. За тях „това е спринт, а не маратон. Може би работят здраво, за да сключат сделка, а след това отиват на дълга почивка.“ Той изчислява, че ултрабогатите, които интервюира, работят редовно около шест часа на ден, „така че са по-малко стресирани“.

Не само, че богатите живеят по-дълго, те са и повече от преди поради продължаващия ръст на класата на собствениците на активи в развиващите се страни. И след половин век турбо растеж има също повече богатство между поколенията, отбелязва партньорът в Bain Клаудия Д’Арпицио. „Вече имаме пет поколения“ потребители на лукс, които купуват марки като Vuitton, Hermès или Chanel, с които те буквално са израснали.

Именно марки като тези се справиха най-добре напоследък. Те успяха да постигнат това, като останаха изключително фокусирани върху най-горния сегмент, вместо да се опитват да привлекат по-голямата, но икономически по-уязвима част от пазара, долните 80 процента от потребителите. „Те таргетират нагласа, а не демография“, казва Педраса. A нагласата е „Бабо (или прабабо), мога ли да взема назаем тази чанта Kelly?“

Това ни води до друга причина за луксозния бум - растежът на вторичния пазар. Винтидж доставчиците от висок клас са навсякъде в градовете, където живеят клиентите и местата, където почиват, но има и онлайн търговци на масовия пазар, като The RealReal, които предоставят възможност за работещите професионалисти да препродадат употребявани артикули от луксозно облекло или бижута.

Една от най-интересните разлики между луксозния бум след Covid и пазара след 2008 г. е, че този път изглежда няма притеснения относно показното потребление. Може би това е ехо от ерата на Тръмп „алчността е добра“. Или може би отразява различните политически отговори на съответните кризи. След световната финансова криза правителствата спасиха компании. След пандемията американските потребители получиха 2 трилиона долара стимули. Те очевидно ги харчат.

Ще продължи ли това? Подозирам, че когато инфлацията (която също разшири пазара на луксозни стоки през 2022 г. чрез повишаване на цените) започне да хапе, ще видим долните 80 процента от потребителите на лукс да отпадат. Те може да са готови да си купят гривна Chanel или шал Hermès веднъж годишно, но те също разчитат на дългове, които поскъпват.

Що се отнася до най-богатите в света, техните пари - и начинът им на живот - наистина изглежда отразяват нова златна ера. Няма как да не си зададем въпроса кога и как ще свърши всичко това.


В категории: Бизнес


2
Коментара
Светлозария КИДЕРОВА Бургаска актриса е гадже на герой от „Мамник“ Бургаска актриса е гадже на герой от „Мамник“ 24/04/2026, Петък 12:50 0
2
Коментара по темата
2.
Родопа ООД
27.01.2023 17:02:19
0
2
Бедните не могат да сварят да харчат.
1.
Ами
27.01.2023 16:44:40
0
8
Ами.....имат кинти и ги харчат.Какво да ги правят,да ги заравят в земята ли???
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Лили Иванова посреща рождения си ден, след тежка загуба и с турне в Париж пред себе си Лили Иванова посреща рождения си ден, след тежка загуба и с турне в Париж пред себе си Ден след прощаването с автора на Ветрове, примата на българската музика влиза в 87-ата си година с нова песен и национално турне Украински автомобил пламна в движение на пътя за бургаския кв. Сарафово (СНИМКИ/ВИДЕО) Украински автомобил пламна в движение на пътя за бургаския кв. Сарафово (СНИМКИ/ВИДЕО) Екип на пожарната пътува към мястото Емил Дечев защити Георги Кандев след твърдения за натиск срещу главния секретар на МВР Емил Дечев защити Георги Кандев след твърдения за натиск срещу главния секретар на МВР Вътрешният министър заяви, че целта е да бъде набеден и „убит обществено“ Бургас влезе в Европейския културен маршрут „Кирил и Методий“ Бургас влезе в Европейския културен маршрут „Кирил и Методий“ Градът бе приет единодушно в международната асоциация на заседание в Аквилея, а членството подкрепя амбицията му за Европейска столица на културата през 2032 г. По 50 000 евро на месец от трафик на мигранти печелили арестуваните гранични полицаи от Елхово По 50 000 евро на месец от трафик на мигранти печелили арестуваните гранични полицаи от Елхово В търговията с мигранти полицаите са работели съвместно със свои колеги от граничните полицейски управления в Драгоман, Брегово и Трън   Три месеца след еврото: бизнесът в Бургас отчита повече разходи и свито потребление Три месеца след еврото: бизнесът в Бургас отчита повече разходи и свито потребление Проучване на Европа Директно Бургас сред 62 компании показва техническа адаптация, но и тревоги за цени, отчетност и договорни отношения В УМБАЛ Бургас ще изследват безплатно хора с наднормено тегло В УМБАЛ Бургас ще изследват безплатно хора с наднормено тегло Скринингът е напълно безплатен за пациентите и включва апаратно изследване за съотношение състава на телесната маса Кметът Николай Димитров: Любен Каравелов оживява на фасадата на най-голямото училище в Несебър Кметът Николай Димитров: Любен Каравелов оживява на фасадата на най-голямото училище в Несебър Световноизвестният артист Насимо работи по визуалния проект   Бургаска актриса е гадже на герой от „Мамник“ Бургаска актриса е гадже на герой от „Мамник“ Бургазлийката Мария Манолова и Богдан Григоров се влюбили още като студенти в НАТФИЗ Бивш кадър на Терзиев, борещ корупцията с AI, става финансов министър? Бивш кадър на Терзиев, борещ корупцията с AI, става финансов министър? Министерството на икономиката може да бъде поверено на финансиста Константин Проданов 
САЩ предлагат 10 милиона долара награда за информация за лидера на иракска въоръжена група САЩ предлагат 10 милиона долара награда за информация за лидера на иракска въоръжена група „Катаиб Сайид ал-Шухада“ (KSS) е определена от Вашингтон като терористична организация Епстийн и историите за настанените жертви на насилие в апартаменти в Лондон Епстийн и историите за настанените жертви на насилие в апартаменти в Лондон Много от тях са били от Русия, Източна Европа и други места  са доведени във Великобритания, след като лондонската полиция отказва да разследва твърдението от 2015 В активния сезон за изкачвания: Огромен къс от ледник блокира маршрута към Еверест В активния сезон за изкачвания: Огромен къс от ледник блокира маршрута към Еверест Шерпите не откриват безопасен обход и чакат естествено срутването Американският президент за Иран: Решихме да им дадем малко време да разрешат част от хаоса си Американският президент за Иран: Решихме да им дадем малко време да разрешат част от хаоса си Решението идва след среща във Вашингтон, водена от него Гиркин от затвора: Украйна напредва към победа Гиркин от затвора: Украйна напредва към победа Игор Стрелков, чийто отряд започна настоящата война, твърди, че „врагът“ постига „доста сериозен резултат“  Имотната криза удари града на българите в САЩ Имотната криза удари града на българите в САЩ Наемите в Чикаго растат, новото строителство изостава, а натискът върху пазара тревожи и голямата българска общност Иран отчете първи приходи от такси в Ормузкия проток при ограничен морски трафик Иран отчете първи приходи от такси в Ормузкия проток при ограничен морски трафик Техеран съобщи, че първите постъпления вече са преведени в Централната банка, докато напрежението в Близкия изток продължава да натоварва една от най-важните енергийни артерии в света Челен сблъсък между два влака в Дания рани най-малко 17 души Челен сблъсък между два влака в Дания рани най-малко 17 души Инцидентът е станал северно от Копенхаген по линията между Хилерьод и Кагеруп, а четирима от пострадалите са в критично състояние 17-годишният Бисер се застреля пред очите на приятелите си в Италия 17-годишният Бисер се застреля пред очите на приятелите си в Италия Всичко започнало като безобидна игра с пистолет, докато не се оказало, че в дулото има патрон Турция забрани използването на социални мрежи от деца под 15 години Турция забрани използването на социални мрежи от деца под 15 години Регулациите предвиждат ограничения и за платформите за видео игри
Георги КАНДЕВ, Главсек на МВР Георги КАНДЕВ, Главсек на МВР Не съм тук, за да се подчинявам на заплахи и игри! Виц на деня Виц на деня - Защо си продаде барабаните?
- Защото комшията си купи пушка...
Виц на деня Виц на деня Полицай спира кола за проверка на документите:
- Отворете багажника. Какво е това?
- А, това ли? Човешки труп...
- Виждам, че е човешки труп... а аптечката къде е?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Смехът е най-доброто лекарство, но не и при разстройство
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори