×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ваксинирането срещу варицела става задължително от юли
  • Военни конвои на НАТО се движат по пътищата на страната
  • Повече от 50 000 души са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
  • Германия отчете температурен рекорд за всички времена с 41,3 градуса по Целзий
  • Екстремно горещо време днес, температурите скачат до 36 градуса
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Вижте кои насекоми първи влизат в менюто на българина от днес


Вижте кои насекоми първи влизат в менюто на българина от днес
Домашният щурец и ларвите от брашнян бръмбар от днес вече са официална храна у нас
26 Януари 2023, Четвъртък, 12:45 ч.
Автор: Георги РУСЧЕВ

Те били безвкусни, но пък печеният и пържен щурец били богата на протеин гозба с традиции в Африка и Югоизточна Азия

Бихте ли добавили към менюто си доброволно тези две нови, вече позволени и от ЕС, „храни”? Става въпрос за домашния щурец (Acheta domesticus) и ларвата на брашнения бръмбар (Tenebrio molitor), които официално от днес ще се предлагат на пазара,  одобрени за употреба на територията на Съюза. Експертите на ЕС са категорични, че  те са „питателни” и богати на протеин.

"Тези видове могат да се влагат в тестени и бобови изделия, както и в паста. Сушените насекоми са богати на белтъци, протеин, полезни мастни киселини и микроелементи. Работим за включването им в хлябове, кексчета, паста, спагети, сосове. Няма точно количество насекоми, които да се влагат в отделен продукт, затова се правят изследвания. Влагали сме ги в колбаси. Не бива да променят вкуса на продукта, а да добавят стойност. Съдържанието на насекоми трябва да бъде упоменато на етикета. Те се отглеждат в стерилни условия”, коментира доц. Десислава Вангелова от катедра „Месо и месни продукти” в УХТ – Пловдив, цитирана от nova.bg.

Повечето насекоми са безвкусни и се ядат от хилядолетия в различни частни на света, аргументират се хората зад решението тези видове да бъдат одобрени. Безвкусното се представя като нещо добро, въпреки че идеята зад вкусовите рецептори на човека е храната да доставя удоволствие, което да стимулира процеса на хранене. Скакалците например можели да пеят, ама можели да бъдат и чипс. Използвали се масово в Африка и Югоизточна Азия и части от Средна Америка. Популярна „гозба” с тях е печеният щурец и пърженият щурец.

Acheta domesticus съдържа общо 150 калории в стандартното ястие от 30 грама. В теглото се съдържа общо: 6 грама мазнини, 50 мг холестерол, 100 мг содий, 6 грама карбохидрати, 18 грама протеин.

От друга страна ларвите на брашняния бръмбар също били хранителни. Така например за всеки изядени 100 грама от Tenebrio molitor получаваме 206 килокалории и между 14 и 25 грама протеин. Те съдържат количество сяра, мед, желязо, цинк, което си „съперничи с говеждото месо”. Били и по-богати на витамини в сравнение с месото.

 


В категории: Политика , Животът


Георги РУСЧЕВ Автор
Георги РУСЧЕВ
38
Коментара
Емел МАХМУД Горещините в Европа се придвижват на изток Горещините в Европа се придвижват на изток 27/06/2026, Събота 13:00 0
Димитър КИРЯКОВ Поредно меле с тир и три автомобила Поредно меле с тир и три автомобила 27/06/2026, Събота 11:26 0
Емел МАХМУД Путин призова за преговори Путин призова за преговори 27/06/2026, Събота 09:09 11
38
Коментара по темата
38.
Ах
27.01.2023 10:28:39
0
10
Това е върха на еврогейците от Брюксел!!!Да си ги ядат тия гадории.Вече почнаха по всички медии да тръбят колко били полезни гия гнусотии.Българи,до кога ще търпим подигравките на ЕС?Крайно време е да се направи референдум и да излезем от всякакви юдейски формирования като ЕС,НАТО,!!!Защо не ни питат искаме ли т.нар.евро,което вдигна цените двойно,последния пример е Хърватска?
До кога едни бюрократи щоито нищо не знаят за историята,традициите ни ,културата ни ще ни налагат техните долни джендърски виждания?!
37.
Митхат Паша
27.01.2023 01:02:30
0
5
За Бау и Мяу нищо не казват!!!
36.
Митхат Паша
26.01.2023 23:56:39
0
8
Джендърите бъркат Европа с Азия!!:-)
35.
Haha
26.01.2023 18:40:05
0
13
Невата пропаганда нещо като джендър идеологията .
34.
До 33
26.01.2023 17:57:12
1
3
То изядено, аз да му се кахъря сега, така ли? По-нататък да нямало. Да няма! И кво - изчезнаха ли добавките?Пък и накрая златния милиард щял да остане, кандидати много.
"Щурците" са хора, не стават за ядене.
33.
Селския
26.01.2023 17:14:20
11
6
Абе....щом ядем скариди , що да не хапваме и щурци !! Обаче червейчетата малко ще дойдат в повече...
.
32.
ТБС
26.01.2023 16:22:14
0
20
Връщат ни още 40 години назад, сами ще си правим суджука и салама. Хляб няма да ядем, а боклуците с добавки не знам кой ски ги яде.
31.
Parahod
26.01.2023 15:52:17
1
8
Не яжте Кирил Маричков!!!
30.
,,,
26.01.2023 15:50:44
2
10
Ко стана, ве, наака ли се!? Вече ти е трудно и да плюеш в несвяст май, а!? Добре, ве, как може да си толкова тъп!? Да използваш едни и същи изрази, един и същи речник и за запада , и за изтока. Много си умен, голям интригант...Явен си. И не виждам как ще предизвикаш симпатии, като супер явно обявяваш , че си педал, че живееш в къща в чужбина, натъпкан , като цаца в консерва. И че мразиш България и българите. Те били "по-малко хора", тъпанари, щото били седяли в България. Еми ти какъв си, ве, немски мангал ли, какъв си!?Мислиш, че само аз го виждам!? Еми, ей тва момче Русчев също го вижда. И ще те нареди , мършо...Много си наивен. Освен всичко друго...
29.
....
26.01.2023 15:32:46
6
9
Мършо, Путин ви го каза, че ще ви разчекне. Като свършат с тоя цирк. IP адреса се намира много лесно. Особено през TOR..За VPN кво знаеш, прост трол!? А!? Че било анонимно. Еми не е анонимно, пакетите се проследяват, само ви пълнят главите с глупости, че да праят пари. Видя ли руснаците кво ти написаха в другата статия!? Мислиш че се шегуват? Еми , не са много по шегите руснаците, по-скоро тея западни клоуни обичат да се шегуват. Много си отворен. За стинки ще го отнесеш накрая. Ама ти и го заслужаваш.
28.
AHhaha
26.01.2023 15:27:15
8
12
Изсипа 10 дислайка за една секунда. Ей, не си явен. Мръсно хомо продажни "семи-западни" отрепки. Хубо ти е да се тъпчеш в къща с 10 човека, да пропагандираш, да плюеш срещу славяните и българите в България. Сега ще ядеш хлебарки и ще казваш, че било много вкусно и полезно. Докога ще ви издържи тая пропаганда, от кой си част и ти!? Типична отрепка..Ще се срине..Срива се. Всичко си има лимит. Джендъри мръсни , гадни отрепки. "Орки" сме били. Ей така всъщност богатите говоря за "простолюдието". По същия начин. Ама ти богат не си, може да си фантазираш, че си "на върха". Че си бил топ топ в БГ. Ще те набарат и ще те разчекнат, екстремисти, колкото искаш. И повече ще стават...
27.
...
26.01.2023 14:47:07
15
18
Платеният "западен" трол гледа тъпо и се чуди кво да измисли. Иначе щеше да има 100 коментара вече...Само слага минусчета, вяло..Объркан...
26.
Бат Танас
26.01.2023 14:41:27
4
30
Ку напрайте суджук от пучи въшки може и да почерпя някой еврогеец
25.
Наследството на промяната
26.01.2023 14:40:47
0
40
Нали има завод на ПиПетките - Насекомо!
Трябва да им се консумира продукцията, за да могат да се тъпчат с черен хайвер!
На 14 март 2022 година новият министър на околната среда и водите Борислав Сандов изтегля от ВАС процедурата по ОВОС и то без никакви мотиви, смятат недоволните граждани. настояват за оставката на Сандов "поради явно изразен лобизъм в корпоративен интерес и действия в разрез със задълженията му в полза на завод Насекомо!
Да не ги допуснем да ни довършат!
24.
Българин
26.01.2023 14:40:17
4
42
Поредната еврогейска изпедерастия...
23.
братвурст
26.01.2023 14:34:00
0
41
Ами пожелавам им същата съдба, като производителите на веганско месо - всички фалираха.
22.
21
26.01.2023 14:30:54
3
24
По същия начин ни тъпчат на запад, като сардини в консерва, по същия начин нямаме техните права. Сега и по същия начин ще ни тъпчат с хлебарки...
21.
19
26.01.2023 14:28:41
2
17
То това се случва, като във филма, само, че там е "микро", в мини вариант. Само да не го отнесат накрая, като във филма. Ама локомотивът не е на изток, както ни пълнят главата с глупости, не знам колко години вече. Локомотивът е на запад.
20.
мдаа
26.01.2023 14:28:37
5
44
Избиваме кравите, козите, овцете, птиците и ги заменяме с червеи, ларви и скакалци, а и кой какво още. Да не забравяме, че ЕС вдигна забраната за ГМО продукти. Децата ще се тровят още в утробите на майките. Ще се раждат увредени, алергични и болни деца, което ще повиши печалбите на Биг Фарма. Конспирация било, хайде бе, че то се случва пред очите ни, при това с нас самите. Затният милиард, толкова са нужни на сатанистите, за да им слугуват, останалите са бреме, което трябва да бъде избито бавно и мъчително.
19.
hhah
26.01.2023 14:25:21
1
15
Гледайте "Snowpiercer" (2013) , докато си хапвате наденичка. И две кюфтенца...
18.
do 12
26.01.2023 13:52:08
3
10
В протеина няма такива гадости, нещо си се объркал. Тази суроватка всъщност се явява "отпаден продукт". При производството на млечни изделия. Билдърите само "запълниха" нишата. Не им трябва да слагат червеи в протеина, то и така им излиза много евтино. Билдърите не ги мисли, ще си ядат ориз и ще разтварят протеин и не им дреме. Излиза им по-евтино от боклуците в магазина. И много по-здравословно...
17.
25
26.01.2023 13:46:08
1
47
Тези червеи всъщност вече сме ги консумирали. Признаха (вече могат) , че са ги слагали в колбаси и кренвирши. Без да се упоменава на етикета..В БГ ги "отглеждат" тези червеи, има 10 "ферми". Само, че било само за износ. Нещо не се връзва. Вносни червеи ли слагаха в БГ боклуци, аре стига..Тези насекоми съдържат огромно количество алергени. Не е задължително, да сте алергични, че за да пострадате. Не случайно при храненето на деца се избягват всякакви алергени. Алергените може да образуват възпаление в тялото, такива "микровъзпаления". Най-често поразяват черния дроб и сърцето. И да, може да доведат до тумор. Освен всички други болести...Това е "възпаление", няма как да е "полезно. Възпалението е "защитна реакция" на организма. Тялото се бори с тези гадости. Не е безобидно...Най-малкото е вторичен фактор за други болести. Както се "бори" с никотина, с етанола, така и с това, с нискокачествена храна. Не случайно ни е гнус, не случайно и на вкус не са много приятни. Не случайно ни боли корем и ни прилошава понякога от некачествена храна.
16.
мислещ
26.01.2023 13:41:47
11
19
Че ние колко по-големи отрови ядем в сравнение с насекомите...ама сензация да правим !
15.
До 14
26.01.2023 13:40:08
0
14
Производителите, които са влагали, ще кажат. Ние да не захрупаме и щъркелите от аристократизъм. Пък по-малко насекоми в храната, по-добре.
14.
БГ
26.01.2023 13:30:24
0
32
За домашен скакалец, субсидиики ще има ли
13.
До 9
26.01.2023 13:22:11
2
10
А като провериш къде е разрешено отдавна, остава дърдоренето.
12.
99
26.01.2023 13:21:05
4
44
Всъщност тези насекоми са отдавна са на пазара под формата на "чисти" протеини и други "натурални" хранителни добавки, които гълтат на шейкове всеки ден спортуващите по фитнесите.
11.
До 9
26.01.2023 13:19:29
1
40
Откога ги ядем тези неща... Май количеството е въпросът сега. То си го и пише - влагахме го в колбасите.
10.
RY
26.01.2023 13:17:05
13
57
Прости българи , а сега яжте и се радвайте ,!!!! На ви сега ЕС !!!
9.
Ай нема нужда
26.01.2023 13:13:40
9
45
Ама скаридки хапваме барабар с пипалата и люспите. Вие досега какво мислите, че ядяхте, всякаква бълвоч и химия смляна ситно. А за изрезките в кренвиршите да не говорим, че ще повърна.
8.
до 5
26.01.2023 13:13:15
2
25
...а полската мишка в Хърватия.
7.
Някой си
26.01.2023 13:12:17
1
57
Единственото насекомо което ям е прасе. Но не "попово". Не желая да ме сравняват с Африка или Азия. В Африка са толкова мързеливи че, и сухо лайнер да им дадеш , на втория ден ще го обявят за национално ястие.
6.
русалка
26.01.2023 13:11:23
2
30
Г-н Русчев, моля ви обръщайте се към Гугъл транслейт. Преводът от английски на български никак не ви се удава
5.
малко факти
26.01.2023 13:09:08
3
46
Само да кажа ... бе то и кучетата са деликатес във Виетнам ...
4.
Мааам...
26.01.2023 13:08:45
8
50
Мааам ви ненормална ЕС одиотска. Лайно от току що наклецан мекокитко си вкарайте за деликатес
3.
xx
26.01.2023 13:03:19
22
36
Mopckите скариди също са насекоми , но се консумират в Бургас.
2.
88
26.01.2023 12:52:59
13
88
Поредните еврогейски решения. Храна за еднополовите семейства.
1.
Гражданин
26.01.2023 12:52:13
7
99
С всяка изминала година се убеждавам, че хората стават по - ненормални.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
С телефон в едната ръка и чашка в другата: ТОЛ камери уличиха тираджията, убил две деца на пътя С телефон в едната ръка и чашка в другата: ТОЛ камери уличиха тираджията, убил две деца на пътя Лидерът на движение „Сияние“ извади наяве потресаващ кадър от ТОЛ камерите Най-голямата сензация на Световното! Кабо Верде написа футболна приказка и се класира на 1/16-финал Най-голямата сензация на Световното! Кабо Верде написа футболна приказка и се класира на 1/16-финал Никога досега за тази фаза не се е класирала толкова малка държава  Американският посланик се появи изненадващо в Бургас, за да разгледа хитова изложба в Библиотеката Американският посланик се появи изненадващо в Бургас, за да разгледа хитова изложба в Библиотеката Дипломатът влезе в бургаската библиотека и остана смаян от тийнейджърите, които в петък вечерта четяха книги  Изписаха от болницата треньора от „Славия“, пострадал при кървавото меле на аутобана Изписаха от болницата треньора от „Славия“, пострадал при кървавото меле на аутобана Той е освободен за домашно лечение, но 49-годишната му съпруга остава в критично състояние и с опасност за живота в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив Мантинелите на „Тракия“ в участъка на смъртта спират само коли до тон и половина Мантинелите на „Тракия“ в участъка на смъртта спират само коли до тон и половина Поставената край Зимница защитна система е от изключително нисък клас, подмяната на опасните ламарини по новите стандарти може да отнеме време чак до 2034 година Извънредно! Мащабна спецоперация тече в Несебър, задържани са държавни шефове Извънредно! Мащабна спецоперация тече в Несебър, задържани са държавни шефове Акцията продължава и в този момент  Разтърсващата изповед на баща за трагедията на „Тракия“, детето му видяло как вадят ранения треньор Разтърсващата изповед на баща за трагедията на „Тракия“, детето му видяло как вадят ранения треньор Родителя на момченце от школата на „Славия“ говори за кошмара на оцелелите на косъм деца, разминали се на секунди от сблъсък с камиона-убиец Продължаваме промяната в Бургас се разпадна, последните им членове мигрираха към "Да, България" Продължаваме промяната в Бургас се разпадна, последните им членове мигрираха към "Да, България" Над 12 ключови активисти избягаха масово към „Да, България“, а в ПП остана само областният лидер Тодор Терзиев и общинският съветник Краси Калудов Данъчните тръгнаха по плажа: НАП стартира мащабна лятна кампания по морето и ще следи за спекула с цените Данъчните тръгнаха по плажа: НАП стартира мащабна лятна кампания по морето и ще следи за спекула с цените От 29 юни стотици обекти, ресторанти и стокови борси минават под засилен мониторинг, а инспектори под прикритие ще ловят нарушители без касови бележки Радев орязва безумните разходи за бутафорните мантинели, а Нанков обяви, че са поръчани от Шишков Радев орязва безумните разходи за бутафорните мантинели, а Нанков обяви, че са поръчани от Шишков  Премиерът говори с манипулирани данни, заяви бившият регионален министър и уточни, че поръчката не била за 1 млрд. евро, а „само“ за 490 милиона
Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре Дори с играчи с по-ниско качество, отборите могат да представляват истински предизвикателства, когато се подготвят по правилния начин САЩ атакуваха Иран заради нападнат кораб в Ормузкия проток САЩ атакуваха Иран заради нападнат кораб в Ормузкия проток Малко преди ударите американският президент Доналд Тръмп обвини Техеран в грубо нарушаване на мирното споразумение Трагедия без край: Броят на жертвите от земетресенията във Венецуела мина 920 Трагедия без край: Броят на жертвите от земетресенията във Венецуела мина 920 САЩ и Великобритания вдигнаха военни самолети и кораби за Каракас, докато ООН се опитва да координира спасяването на оцелелите Световна сензация: Еквадор постави Германия на колене Световна сензация: Еквадор постави Германия на колене Кот д'Ивоар, Швеция и Япония също си подпечатаха визите за директните елиминации в деня на абсолютния рекорд по посещаемост Предлагат нова мегадържава от 6 страни, вместо сегашния ЕС Предлагат нова мегадържава от 6 страни, вместо сегашния ЕС Бивш министър подхвърли идеята пред „Фигаро", което е знак, че тя се обсъжда сериозно в Брюксел и Давос „Евровизия“ пуска Канада, заради бойкотите срещу Израел „Евровизия“ пуска Канада, заради бойкотите срещу Израел Готвят резервен вход и за Каталуня, ако още страни се откажат от участие Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват Краят на една ера: Печатните вестници в България лека-полека изчезват Най-сериозната тенденция в доклада на НСИ е продължаващият спад при традиционните периодични издания Вътрешният министър Иван Демерджиев започна да сменя областни шефове заради „нов подход“ Вътрешният министър Иван Демерджиев започна да сменя областни шефове заради „нов подход“ Във Велико Търново има нов началник  Край на „запазването“ с чадъри в Халкидики: Гърция въвежда масова конфискация на плажа Край на „запазването“ с чадъри в Халкидики: Гърция въвежда масова конфискация на плажа Община Полигирос даде срок до 5 юли на летовниците сами да приберат шезлонгите си, след което общинските служби започват масирани принудителни акции Обратно броене за съдебната реформа: Големият кадрови капан до 17 октомври Обратно броене за съдебната реформа: Големият кадрови капан до 17 октомври Депутатите приеха промените за новия ВСС почти единодушно, но изискването за 160 гласа в парламента вещае тежък процедурен саботаж
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Пиша среден 3 на Бюджет 2026 Виц на деня Виц на деня Срещат се двама:
- Как си?
- Пил съм и по-добре...
Виц на деня Виц на деня Между приятелки:
- Мъжът ми иска да се облека като медицинска сестра, за да му изпълня една фантазия.
- Каква?
- Че е здравно осигурен.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато една жена спре да яде след 18.00, в 19.00 почва да гризе съпруга си!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори