Официално! От днес вече ще ядем щурци и ларви на бръмбари, без да знаем
От 24 януари Европейската комисия официално ще разреши употребата на домашен щурец на прах в храната
От днес вече ще ядем щурци, а може и да не знаем. Нов закон разрешава добавянето на насекоми в храните на територията на ЕС. Те са идеалният отговор за много проблеми в хранително-вкусовата промишленост. Насекомите са лесни за отглеждане, имат високо съдържание на хранителни вещества (подобно на пилешко, говеждо, риба или свинско), а освен това са вкусово неутрални. Повече от 2 млрд. души по света ядат насекоми.
Техните любители в Европа също се увеличават, пише австрийският сайт „ое24”. Официално домашните щурци могат да се използват в храната - замразени, сушени или на прах. От четвъртък това ще се отнася и за ларвите на брашнен бръмбар.
Понастоящем има още осем заявления за разрешаване на насекоми като храна", казват от Европейската комисия. Коментар за закона направи в социалната мрежа на депутата от "Възраждане" Цончо Ганев. Постът му е придружен и от снимка на насекоми.
Ето какво пише той: "От 24 януари Европейската комисия официално ще разреши употребата на домашен щурец на прах в храната. Същият ще бъде използван за хляб, пица, бисквити, бира и други продукти."
Ултиматумът на Зеленски към Минск: Спрете руските ретранслатори или ние ще го направим!
Дневен хороскоп за 22 юни 2026: Късмет за Рибите и Рака
Когато приятелството стане интимно: 5 съвета как да не го развалиш
Кои са най-романтичните и кои най-малко романтичните зодии
Мика Зайкова: Най-бедни сме в ЕС, но държим едни от най-добре платените депутати
Световното влиза в решаваща серия от мачове (ПРОГРАМА 22.06-28.06)
Внепазно почина собственикът на голяма верига хранителни магазини
Ирански медии: Ормузкият проток няма да бъде отворен, докато има боеве в Ливан
Скрит риск дебне Черноморието под земята
Скъпите полети и горива пренареждат лятната ваканция в САЩ
Гръцки остров пусна първия AI туристически гид
"Фантастичен Бургас“ се завръща с второ издание, посветено на паметта на Любен Дилов-син

И да добавя - разрешено е използването на частично обезмаслен прах от Acheta domesticus (домашен щурец) на КОНКРЕТНА фирма-производител, а НЕ всякакви щурци и глупости. ЧЕТЕТЕ БЕ ХОРА