×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Рок вечер на острова този петък – Остава и П.И.Ф се качват на една сцена
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Няма кой да работи в немските хотели


24 Януари 2023, Вторник, 12:20 ч.
Автор: Флагман

Има около 50 000 свободни работни места в ресторанти и кафенета, хотели, къщи за гости и други бизнеси в сферата

Въпреки че през миналата година германските ресторантьори се радват на сериозен ръст в оборота, отрасълът продължава да е в криза. В цялата страна се отчита недостиг на десетки хиляди работници, а според браншовата организация DEHOGA проблемите с работната ръка вероятно ще се задълбочат през следващите месеци.

Понастоящем има около 50 000 свободни работни места в ресторанти и кафенета, хотели, къщи за гости и други бизнеси в сферата. "През пролетта броят им ще се увеличи значително", предупреждава говорителка на браншовата асоциация. Необходими са квалифицирани работници и служители във всички области - от работещи на пълно работно време до временно заетите лица. Особено в малките и средни бизнеси в селските райони конкуренцията за служители е огромна.

Според доклад на държавната банка за възстановяване и развитие KfW именно ограниченото предлагането на квалифицирани работници е в основата на риска ръстът на благосъстоянието в Германия да спре. Недостигът на работещи и слабото развитие на производителността в предприятията застрашават германската икономика. Ако нищо не се промени, до края на това десетилетие Германия ще навлезе в "епоха на трайна стагнация, а може би и на продължително свиване на благосъстоянието", предупреждават експертите на банката.

От бранша разчитат на имиграцията

Експертите на KfW предлагат три спешни мерки - осигуряване на работа на повече хора в Германия, привличане на повече имигранти в страната и повишаване на производителността на труда. Нито една от тези мерки не може да реши проблема сама по себе си. От ресторантьорския и хотелиерски бранш също се надяват на добро развитие заради положените усилия за преквалифициране на кадри. След като много служители потърсиха друга работа по време на пандемията от Ковид-19, например в търговията на дребно и логистиката, много от тях се завръщат към гастрономията, обясняват от DEHOGA. През октомври 2022 г. броят на заетите лица все още е с 3,7% под нивата отпреди кризата. Надеждите се възлагат на планираната имиграционна реформа, казва говорителят на браншовата организация. "Нуждаем се от нови правни възможности за целенасочена трудова миграция от трети страни." Този бранш в Германия предлага повече от един милион работни места.

Индустрията се нуждае от "ново начало"

Синдикатът Nahrung-Genuss-Gaststätten (NGG) не е толкова оптимистично настроен за хотелиерския и ресторантьорския бранш. Основният фактор при набирането на персонал е заплащането, което в много случаи е съвсем малко над минималната работна заплата, казва председателят на NGG Гидо Цайтлер. Неотдавнашно проучване сред членовете на синдиката, в което участваха предимно дългогодишни служители в сектора, показа, че около една трета от тях не виждат дългосрочна перспектива за работата си.

В дългосрочен план индустрията вероятно ще се сблъска с още по-голям недостиг на персонал поради дългите смени и работата на график, смята Цайтлер. Той очаква това да доведе до по-кратко работно време на заведения и хотели, повече неработни дни и ограничени възможности за резервации. Повече служители могат да запълнят липсите в бранша само при по-добри доходи. В бъдеще 3000 евро бруто на месец трябва да бъде минимумът за квалифицираните работници. Индустрията се нуждае от "истинско ново начало", казва Цайтлер.

Ръст на цените и повече приходи

През изминалата година индустрията до голяма степен се възстанови от шока, причинен от пандемията. Според предварителната оценка на Федералната статистическа служба оборотът през 2022 г. е нараснал с 47% в сравнение с предходната 2021 г., която беше белязана от локдауни. Наблюдава се силно увеличение на цените. Като се отчете и то, ресторантите и хотелите са имали средно дори с един процент повече приходи през миналата година, отколкото през 2019 г. В сравнение с 2021 г. те са увеличили номиналните си приходи с 57%. Прегледът на първите единадесет месеца на 2022 г. показва, че хотелите и другите места за настаняване са успели да увеличат оборота си по-силно от сектора на гастрономията. При тях реалното увеличение е с 64,2% в сравнение със същия период на предходната година. За сравнение при ресторантьорите реалното увеличение е с 40,6%.


В категории: Бизнес


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
3
Коментара
Владислав БОНЕВ Мирчев затвори вратата за президентски съюз с ГЕРБ Мирчев затвори вратата за президентски съюз с ГЕРБ 04/08/2026, Вторник 20:45 3
3
Коментара по темата
3.
Иван
24.01.2023 23:18:47
0
4
Защо да работят ,… !?
Регистрират се и започват да точат държавата !
Всички емигранти са умни , само държавата е заспала !!!
Но пък имат супер ( Социал) за сега ,… но до кога !?
2.
Проблем след проблем
24.01.2023 13:12:46
0
17
Като се има предвид как миришат мигрантите дето идат като се реши проблемът с липсващия персонал, ще се появи проблем с липсващи клиенти!
1.
как не
24.01.2023 13:05:06
0
9
докато в Германия правят Мерцедес и Леопард няма да има стагнация !
Дори може да се "потрети" историята !
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Пияна жена катастрофира край Ченгене скеле, хванаха и бургазлия зад волана с 1,36 промила Пияна жена катастрофира край Ченгене скеле, хванаха и бургазлия зад волана с 1,36 промила 20-годишната русенка отказала да даде кръв и урина за изследване Крадец се промъкна през отворен прозорец в Бургас и задигна над 6000 евро Крадец се промъкна през отворен прозорец в Бургас и задигна над 6000 евро Полицаите задържаха криминално проявения мъж, а парите и златната халка бяха върнати на собственика Масови проверки по морето, Северният плаж в Бургас покрива всички изисквания Масови проверки по морето, Северният плаж в Бургас покрива всички изисквания Летовници споделиха, че пясъчната ивица е облагородена и изглежда още по-добре от преди Спадът на Дунав не спира: Круизите прекратени, три товарни кораба заседнаха Спадът на Дунав не спира: Круизите прекратени, три товарни кораба заседнаха АЕЦ Козлодуй продължава да работи по график, но властите следят ежедневно критично ниските води Девойката без книжа, която блъсна пешеходец в Кошарица и избяга, взела колата от друг непълнолетен Девойката без книжа, която блъсна пешеходец в Кошарица и избяга, взела колата от друг непълнолетен Собствениците на автомобила се опитали да заблудят разследващите полицаи, че инцидентът вероятно е от камъче, изхвръкнало на пътя Опасна жега в 18 области, очакват ни температури до 38 градуса Опасна жега в 18 области, очакват ни температури до 38 градуса Синоптиците очакват слънчево време, а краткотрайни валежи са възможни на отделни места през следващите дни Пешеходна пътека на късмета: Семейство едва не бе пометено два пъти край Свети Влас Пешеходна пътека на късмета: Семейство едва не бе пометено два пъти край Свети Влас Читателката ни Светлана Стоименова настоява за контрол на скоростта и обезопасяване на натоварения участък Стоян Колев щял да "поръча" на сърби прокурора по делото си (ВИДЕО) Стоян Колев щял да "поръча" на сърби прокурора по делото си (ВИДЕО) По време на поредното "лайф" включване инфлуенсърът заяви, че имал достатъчно връзки в западната ни съседка Мирчев затвори вратата за президентски съюз с ГЕРБ Мирчев затвори вратата за президентски съюз с ГЕРБ ДБ продължава общия процес с ПП и Форума за демократично действие, а името на кандидата остава необявено 300 000 евро намериха в домовете на задържаните за фабриката за фентанил 300 000 евро намериха в домовете на задържаните за фабриката за фентанил ГДБОП следила групата от април, лабораторията произвеждала до 10 килограма от опасната дрога дневно  
4-тонна част от Falcon 9 се забива в Луната днес, NASA чака облак от прах 4-тонна част от Falcon 9 се забива в Луната днес, NASA чака облак от прах Тя ще удари повърхността със скорост близо 8700 км/ч и ще образува нов кратер Киев в огнен ад след руска атака: Двама загинаха, 45 са ранени Киев в огнен ад след руска атака: Двама загинаха, 45 са ранени Четирима от пострадалите в столицата са в критично състояние, под развалините се издирват хора Арест в голф клуба на Тръмп: Въоръжен мъж следял подготовката за визитата му Арест в голф клуба на Тръмп: Въоръжен мъж следял подготовката за визитата му 38-годишният заподозрян снимал подготовката за посещението на американския президент, но властите не са установили конкретен план за нападение Нов мигрантски щурм към Сеута се готви за 15 август Нов мигрантски щурм към Сеута се готви за 15 август Онлайн група със 108 000 членове разпространява призиви за ново масово преминаване към испанския анклав Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Чужденци наляха 12,4 млрд. евро в гръцки имоти, Халкидики е сред най-желаните райони Атина остава водеща за международните купувачи, а инвеститорите все по-често разглеждат Гърция като дългосрочно убежище за капитала си Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Тръмп заплаши Иран с обезглавяване, а от Техеран отговориха със закана за много жертви Във Вашингтон твърдят, че преговорите вече са започнали, но иранските власти признават единствено за контакти с Оман за Ормузкия проток Зеленски повери на Рустем Умеров преговорите за край на войната Зеленски повери на Рустем Умеров преговорите за край на войната Бившият военен министър ще оглави и украинското външно разузнаване, като поема дипломатически и отбранителни задачи Български талант подписа с "Валядолид" Български талант подписа с "Валядолид" 18-годишният вратар Стефан Михайлов напуска школата на "Национал" и продължава развитието си в Испания Дронове удариха турски кораб в Черно море, трима моряци са в тежко състояние Дронове удариха турски кораб в Черно море, трима моряци са в тежко състояние Плавателният съд се запалил край Новоросийск, а продължаващата опасност от нови атаки затруднила спасителната операция Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед Чадърът не спира прегряването, а главоболието, гаденето и внезапната отпадналост могат да бъдат първите сигнали за опасно обезводняване
Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Проф. Даниел ВЪЛЧЕВ Моето име се завъртя в какви ли не конфигурации, в какви ли не чудесии, но аз няма да се кандидатирам Виц на деня Виц на деня - Какъв е най-добрия начин да се харесам на жените?
- Пиши им любовни бележки върху стотачки.
Виц на деня Виц на деня - Бай Кольо, имаш ли гаечен ключ десятка?
- Имам, ама знаеш ли защо имам?
- Защо?
- Защото не го давам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Скъпа, исках да ти купя цветя, но цветарският магазин беше затворен, затова съм ти взел бирички
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори