Омбудсманът размаха пръст на телекомите: Свалете цените!
Мобилните оператори взеха решение да повишат услугите от февруари, но...
Омбудсманът Диана Ковачева сезира председателя на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Стоил Алипиев и изпълнителните директори на „Йеттел България“ ЕАД Джейсън Конг и на БТК ЕАД („Виваком България“ ЕАД) Николай Андреев заради общественото недоволство и множеството жалби от граждани, които търсят съдействие срещу предстоящо индексиране на цените на мобилните услуги от двата оператора. Това съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.
Ковачева подчертава, че точно поради високата инфлация и намалената покупателната способност на хората обявеното повишаване на цените на услугите е неприемливо, като при „Йеттел България“ ЕАД то е с 15,4%, съгласно средногодишния индекс на Националния статистически институт (НСИ), а при „Виваком България“ ЕАД с до 2 лв. за услуга.
В писмо до председателя на КЗП омбудсманът поиска проверка дали посочените мобилни оператори упражняват нелоялна търговска практика по смисъла на Закона за защита на потребителите.
Диана Ковачева припомня, че през декември 2021 г., по повод предишно индексиране на цените на мобилните услуги, КЗП е препоръчала на всички мобилни оператори в клаузите, предвиждащи възможност за индексиране на цените на месечните абонаментни такси, да бъде определен конкретен срок – но не по-дълъг от 3 месеца от обявяването от НСИ на средногодишния индекс на потребителските цени, в който могат да упражнят правото си за индексиране на цените, с оглед предвидимост и яснота за потребителите.
Синът на Тръмп атакува Киев: „Украйна е по-корумпирана от Русия“ и намеква за отстъпление на Вашингтон
Кризата с боклука в София ескалира: „Люлин“ настоява за спешни мерки
Арестуваха 29-годишен с 8 килограма дрога, съхранявал марихуана в буркани и чували
ПП скочи и на новия бюджет, зоват: Подайте си оставката преди сряда!
Новият кмет на Букурещ Чиприан Чуку – рокаджия, фен на Майкъл Джордан
Студентите в България празнуват днес, честит 8 декември
