Уволненият Арестович говори за предстоящото "поражение на ВСУ и изчезването на Украйна"
Според нето ситуацията вече била неуправляема, Украйна загубила превъзходството си поради факта, че започнали вътрешни разправии
Бившият съветник на ръководителя на канцеларията на президента на Украйна Олексий Арестович след уволнението си започна да говори за факта, че въоръжените сили на Украйна ще загубят в конфронтацията с Русия и че „ситуацията, която ние не контролираме, вече е неуправляема," пишат чуждите агенции.
Песимистични прогнози бяха направени от устата на политика, отлъчен от екипа на Зеленски.
"Аз вече съм нормален човек, мога да кажа каквото си искам. Ако всички смятат, че ние гарантирано ще спечелим, тогава от 14-ти вече не изглежда така", каза Арестович в интервю, публикувано на неговия канал в YouTube.
Той предложи на властите в Киев да се вслушат в думите на полския президент Анджей Дуда, че Украйна скоро може да изчезне от картата на света. Бившият съветник на ръководителя на кабинета на Зеленски припомни, че сега е започнала сериозна борба за власт в елитите, която най-накрая ще доведе страната до поражение.
Канцеларията на президента на Украйна прие оставката на Арестович от поста съветник на 17 януари. Повод за решението е признанието му, че жилищна сграда в Днепропетровск се е срутила заради украинската система за ПВО. Това предизвика вълна от критики в ръководството на Украйна, Арестович беше обвинен в деморализиране на въоръжените сили на Украйна.
Според Арестович напоследък Русия се е възползвала от предимството си на фронта. На свой ред Украйна загубила превъзходството си поради факта, че започнали вътрешни разправии."Киев пропусна шанса да постигне военно поражение на Руската федерация и се превърна в страна, използвана от други играчи", каза той.
Арестович призна че украинската армия вместо ефективни военни действия, е започнала да бомбардира руските войски с листовки. Според него всичко това се е случило след назначаването на Валери Герасимов за командир на групировка в зоната на "военната операция".
„Поставиха Герасимов. Герасимов е автор на концепцията за хибридната война. За първи път от началото на конфликта нашите войски започнаха да разлистват листовки. Преди това не е имало такова нещо ”, каза той.“ Ние пропуснахме не само военен шанс през това време - загубихме време, руснаците намериха начин, като започнаха мобилизация, да възстановят положението на фронта и дори сега да създават известно превъзходство на някои места ”, обобщи Арестович.
На 17 януари Алексей Арестович обяви, че напуска поста си. Според него той е направил фундаментална грешка и е решил да се държи цивилизовано.
Превод: БЛИЦ
Дават пари от ЕС за работа в малък град или село, плащат наем и транспорт за година
Камион удари мантинела на АМ Тракия и продължи, водачът светна за две дроги
Опасността край ЕМКО остава: Откриха три невзривени боеприпаса извън терена
Девет бомбени заплахи удариха София, сред мишените са NOVA, Сметната палата и детска градина
Изкуственият интелект носи милиарди долари печалба на имотния пазар
Извънредно! Делтапланер се обърна в Несебър, един загина, друг е в критично състояние (ОБНОВЕНА)
Средната заплата в България стигна рекордните 1444 евро, ИТ секторът води с 3079 евро
Плаж „Изток“ в Свети Влас е временно затворен за къпане със заповед на РЗИ-Бургас
Жена е с фрактура на черепа след удар на зебра в Бургас, блъсната е и 82-годишна в Слънчев бряг
Софиянец с Мерцедес удари моторист в Несебър
Тръмп обяви: САЩ имат пълен контрол над Ормузкия проток
Градът на Моцарт, който пленява сетивата, тази вечер е домакин на мача за Суперкупата
