80 деца от зони на военни действия в Украйна пристигнаха с автобус в Русе
Най-малкото е на 5, а най-голямото - на 16 години
Около 80 деца от зони на военен конфликт в Украйна пристигнаха с автобус на ГКПП "Дунав мост" при Русе. Те са от социално уязвими категории и се нуждаят от психологическа рехабилитация. Ще бъдат настанени във военно-почивния комплекс в село Рибарица, област Ловеч, съобщи на граничния пункт председателят на Държавната агенция за бежанците Мариана Тошева.
Децата бяха посрещнати в предварителния приемателен пункт на "Дунав мост" от представители на различни институции - от областната дирекция на МВР, община Русе, БЧК, дирекция "Социално подпомагане, Държавната агенция за закрила на детето, Регионална дирекция "Гранична полиция", Държавна агенция за бежанците и Спешна помощ. На място имаше и представители на сдружение "Еквилибриум".
Директорът на дирекция "Социално подпомагане" в Русе Детелина Матева обясни, че част от децата са сираци или родителите им са на фронта. Други са били ранени при обстрел, като са лекувани в Украйна, а останалите са получили психически травми при военните атаки. Децата основно са от Херсон, Харков, от Донецка, Луганска и Днепропетровска области.
"В момента те са в отлично здравословно състояние, като само на едно му е прилошало от дългото пътуване. Екип на Спешна помощ е тук на място и при нужда ще окаже съдействие", обясни Матева.
"Организирали сме подкрепителен пункт, като в отоплените палатки всяко дете получава храна, топли напитки, както и хигиенен пакет", каза директорът на областната структура на БЧК в Русе Антоанета Ябанозова.
Мариана Тошева обясни, че на граничния пункт децата ще бъдат регистрирани и ще получат временна закрила. Най-малкото е на пет години, а най-голямото - на 16 години.
След като бъдат регистрирани и си починат, ще продължат с автобус, ескортиран от патрулен автомобил, към Рибарица.
"Идеята е децата да се успокоят от преживяното, като в Рибарица ще се прецени спрямо нуждите и възрастта им какво ще е най-добро за тях", каза Тошева.
Тя обясни, че процесът с посрещането и настаняването на децата е организиран от Националния оперативен щаб, под председателството на заместник министър-председателя по обществения ред и сигурност и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев.
Мариана Тошева каза за БТА, че настанените украински граждани с временна закрила по програмата за хуманитарно подпомагане у нас са 9740. За тях държавата е осигурила подслон и изхранване.
По думите й украинските граждани с временна закрила в страната са общо около 51 000, като половината от тях са деца.
Кафето намалява стреса
Хамилтън се разрева заради Арсенал
Евакуират Рики Мартин на Балканите
Прокурорският син заловен от ГДБОП
Кои зодии са най-добри приятели - астрологичен гид
Летни десерти без печене - лесни идеи
Българка пощури полицията в Австрия и Германия
Огромен екшън в София, цял отбор ченгета задържа Марто Боксьора
Домашен хляб - лесни стъпки за пухкав резултат
Щастлив период за една зодия в края на май
22/05/2026, Петък 19:00
0
Гуардиола с последни думи като мениджър на Ман Сити
22/05/2026, Петък 18:30
0
Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в туризма

Дали е спекула или конспирация, обаче укрите са се навили да платят тази цена със цел да получат облаги под формата на пари, ресурси, всякаква друга помощ от ЕС и САЩ! Това е част от сделката тиквени мозъци, схващате ли?