×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Протест пред НС срещу участието на България в Съвета за мир на Тръмп
  • Американският самолетоносач пристигна в Близкия изток. Тръмп: Иран иска сделка
  • Границите ни със Сърбия и с РСМ втори ден блокирани за камиони
  • Италия обяви извънредно положение заради циклона ''Хари''
  • Най-малко 26 души са загинали в САЩ заради зверския студ
  • Марк Рюте отхвърли призивите за създаване на европейска армия
  • Наемите в центъра на София надхвърлят 1000 евро на месец
  • Тодор Кантарджиев: Микробната резистентност вече е сериозен проблем и у нас
  • Окончателно: ЕС забрани напълно вноса на руски газ от 2027 г.
  • Камион се вряза в чакащи тирове на "Капитан Андреево", шофьорът загина
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Големите банки на Wall Street спечелиха 1 трлн. долара за десетилетие


27 Декември 2022, Вторник, 19:30 ч.

Подобна печалба не изглеждаше възможна в началото на десетилетието

Малик Диоп усеще, че нещо се променя на Wall Street. Той започва работа в Morgan Stanley в мрачните дни на 2009 г., когато големите банки се опитваха да изплатят спасяването си с пари на данъкоплатците и да отклонят обществения гняв. Четири години по-късно обаче гневът отстъпва място на амбицията, разказва Bloomberg.

„Наистина се чувствах така, сякаш за първи път работата и кариерата ми не се определяха от контекста на финансовата криза“, казва Диоп. „Вече преодоляхме това. И вече е време да сключим нови сделки.”

През следващите години издигането му до управляващ директор отразява нов бум. Той помага за организирането на многомилиардна сделка със SoftBank Group, чиито мащабни инвестиции определиха една цяла нова ера, след което финализира огромно сливане с участието на компания със специално предназначение, предава investor.bg.

Диоп не знае по това време, но играе малка роля в нещо почти невероятно доходоносно: първото десетилетие, донесло 1 трилион долара на шестте гиганта в американското банкиране. Не става въпрос за общи приходи, това са 1 трлн. долара нетна печалба.

Общата печалба на шестте най-големи американски банки расте. Графика: Bloomberg Общата печалба на шестте най-големи американски банки расте. Графика: Bloomberg

Подобна печалба не изглеждаше възможна в началото на десетилетието, когато Wall Street беше мишена на глобални протести, а политиците от двата края на спектъра кипяха от спасителни планове или се стремяха да разбият на по-малки части "твърде големите, за да фалират" кредитори.

Вместо това те станаха още по-големи, изпреварвайки корпоративна Америка толкова лесно, че JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp. и дори закъсалата Wells Fargo & Co. са на път да реализират по-висока обща печалба през тези 10 години от всички американски публични компании с няколко изключения, сочат данни, събрани от Bloomberg. Citigroup Inc., Goldman Sachs Group Inc. и Morgan Stanley не остават по-назад. Заедно шестте банки са напът да спечелят още повече през следващата година.

Докато голяма част от вниманието на света беше фокусирано върху богатствата, трупани в Силициевата долина, банките набираха скорост. Има различни фактори за това постижение: волатилността повлия на търговските печалби на Wall Street, инвестиционните банкери като Диоп яхнаха бума на сделките, а Доналд Тръмп подкрепи печалбите чрез намаляване на данъците.

„Понякога има едно усещане, че фактът, че са спечелили толкова много, е някак ужасен, а аз просто не мисля, че е така“, коментира Бетси Дюк, бивш управител на Федералния резерв, която е председател на борда на Wells Fargo до 2020 г.

„Всичко, с което можеше да се замери финансовата система, беше хвърлено по нея през последните 10 години. Тези банки не просто оцеляха, те всъщност процъфтяха."

Демонстранти от движението Occupy Wall Street в Ню Йорк през ноември 2011 г. Снимка: Peter Foley/Bloomberg Демонстранти от движението Occupy Wall Street в Ню Йорк през ноември 2011 г. Снимка: Peter Foley/Bloomberg

В едно десетилетие на обществен гняв срещу банките, по-строги регулации, геополитически хаос, пандемията и някои коварни колебания на пазара, банките „успяха да се справят с всичко това и не само да се справят, но и да спечелят 1 трлн. долара“, отбелязва Дюк.

Прогнозите на анализатори показват, че шестте банки бързо се доближават до това постижение – 1 трлн. долара за 10-годишен период – и че ако не достигнат този крайъгълън камък в края на декември, ще го направят някъде през първите няколко седмици на 2023 г.

Не само мащабът на печалбата е толкова стряскащ, но и способността на индустрията да преодолява скандали и да процъфтява отново.

Преди десет години JPMorgan, сега най-печелившата и най-голямата американска банка по пазарна капитализация, имаше сериозни проблеми заради скандала със свой служител, спечелил си прозвището "Лондонския кит" заради големите си и необмислени залози на финансовите пазари.

Wells беше във възход, най-голямата банка по борсова стойност и единственият член на групата, спечелил над 20 млрд. долара. Макар че печалбите му по-късно бяха засегнати от разкрития за злоупотреби, анализатори очакват те отново да доближат това ниво през 2023 г.

Това, което не се промени през тези години, е общият бизнес план: банките продават акции и облигации, търгуват с финансови инструменти, съветват относно корпоративни поглъщания, управляват богатство, обработват плащания и отпускат заеми.

2021 г. е донесла най-големите печалби на шестте банки, но и останалите години са били успешни. Графика: Bloomberg 2021 г. е донесла най-големите печалби на шестте банки, но и останалите години са били успешни. Графика: Bloomberg

Цената на скандалите

За да излязат от сянката на световната криза, банките трябваше да плащат. През 2014 г. Bank of America се съгласи на рекордно споразумение на стойност 16,7 млрд. долара, за да сложи край на разследванията за лоши ипотечни практики, надхвърляйки 13-те млрд. долара на JPMorgan. Някои банки вече търсеха нови източници на печалба, което ги вкара в проблеми.

Служители в Wells Fargo, подложени на натиск да постигнат целите си за продажби, създадоха милиони сметки за клиенти, които не са ги поискали - най-известният от поредица скандали, които в крайна сметка обхванаха повечето от бизнеса. А в Малайзия през 2013 г.  Goldman Sachs приключи набирането на милиарди долари за държавен инвестиционен фонд, известен като 1MDB, който след това беше откраднат от група, включваща бившия премиер.

В сравнение с размера на печалбата тези грешки изглеждат дребни. Един човек, на когото банковият сектор може да благодари, Доналд Тръмп, се подиграваше с банките по време на предизборната си кампания, преди да назначи двама възпитаници на Goldman да отговарят за данъчна реформа, помогнала за трансформирането на корпоративните печалби. Оказа се, че банките, които бяха свикнали да плащат по три на всеки десет долара на правителството, вече трябва да плащат по-малко от един долар на всеки пет за 2018 г.

Доналд Тръмп през август 2017 г. Снимка: Drew Angerer/Getty Images Доналд Тръмп през август 2017 г. Снимка: Drew Angerer/Getty Images

Оттам разходите им за данъци намаляха. Тази година донесе нов силен растеж на Wall Street. Банките, които бяха спечелили по-малко от 70 млрд. долара през 2017 г., спечилиха 120 млрд. долара през 2018 г. благодарение на намаляването на данъците, повишаването на лихвените проценти и скока в банкирането на дребно и сключването на сделки. Техните общи активи, които от години се движеха около 10 трлн. долара, започнаха да растат.

Това беше печелившо десетилетие да бъдеш банкер. Разходите за персонал на шестте банки, които се движеха около 148 млрд. долара в началото на периода, преди да спаднат за няколко години, скочиха до 154 млрд. долара през 2019 г., въпреки че общият им брой служители всъщност беше намалял. Шефът на JPMorgan Джейми Даймън, който вече беше станал милиардер, в крайна сметка щеше да получи толкова голям пакет от заплати, че консултантска компания посъветва акционерите да гласуват против.

Малко неща преобразиха пейзажа на Wall Street толкова дълбоко, колкото началото на пандемията през 2020 г. За да избегне икономическия катаклизъм, американското правителство въведе програми за подпомагане на потребителите и бизнеса, а Федералният резерв купи активи за трилиони долари. Хаосът на пазара върна нестабилността, за която жадуват трейдърите. Корпорациите се наредиха на опашка, за да теглят заеми, да набират капитал или да придобиват отслабени конкуренти.

В началото на 2020 г. анализаторите пишеха некролози за рекордните печалби на Wall Street. Вместо това банките помогнаха за възхода на компаниите със специално предназначение (SPAC).

Печалбите през 2021 г. също получиха помощ от счетоводен ход - банките се почувстваха достатъчно стабилни благодарение на правителствената намеса, за да освободят част от резервите, които бяха заделили, в случай че заемите се влошат.

Шестте големи банки реализираха по-голяма печалба през 2021 г., отколкото през 2013 г. и 2014 г., взети заедно.

Дори когато Русия нахлу в Украйна тази година, хаосът помогна на търговците да се противопоставят на очакванията за трудни времена. Сборът на печалбите за последните 10 години засенчва предходното десетилетие, дори ако вземете предвид инфлацията и големите банкови сливания по време на финансовата криза.

И все пак други корпоративни титани, особено в Силициевата долина, се оказаха достойни конкуренти на банките в печалбата. Само Apple Inc. спечели повече от половин трилион долара. Microsoft Corp., Berkshire Hathaway Inc. и Alphabet Inc. изпревариха JPMorgan, следван от Exxon Mobil Corp., който измести Bank of America и Wells Fargo.


В категории: Бизнес


Коментари
Тервел ИЛИЕВ Високо напрежение между Зеленски и Орбан Високо напрежение между Зеленски и Орбан 27/01/2026, Вторник 21:33 2
Флагман.БГ Колко българи взимат пенсия и работят? Колко българи взимат пенсия и работят? 27/01/2026, Вторник 21:18 0
Флагман.БГ Отива ли си БСП? Отива ли си БСП? 27/01/2026, Вторник 20:17 1
Флагман.БГ Почина уважаван лекар от Несебър Почина уважаван лекар от Несебър 27/01/2026, Вторник 19:50 0
Флагман.БГ Колко често трябва да се къпем? Колко често трябва да се къпем? 27/01/2026, Вторник 18:40 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Катастрофи и вълна от агресия ни залива до края на януари, предупреждава астролог Катастрофи и вълна от агресия ни залива до края на януари, предупреждава астролог Той свързва рисковете с Марсово-Плутонов съвпад и призовава за повишено внимание  Банкомат отне 2000 лева от българка, адвокат съветва как ощетените да си върнат парите Банкомат отне 2000 лева от българка, адвокат съветва как ощетените да си върнат парите Жена от Стара Загора остава без средства, след като машината с депозитна функция задържа внесените пари, без да отчете транзакцията Созопол издигна лозунг в подкрепа на Румен Радев, но ще видим ли кмета като кандидат за негов депутат? Созопол издигна лозунг в подкрепа на Румен Радев, но ще видим ли кмета като кандидат за негов депутат? Каква е реалността зад еуфоричните изявления онзи ден около най-перспективното туристическо място на древния морски град - полуостровът Св.св. Кирик и Юлита Спецчастите атакуваха дома на Ицо Папата в Костинброд (ОБНОВЕНА) Спецчастите атакуваха дома на Ицо Папата в Костинброд (ОБНОВЕНА) Отряд „Кобра“ е по следите на имотна мафия Нова версия от потомци на капитан Енглендер за „Радецки“ и Ботевата чета Нова версия от потомци на капитан Енглендер за „Радецки“ и Ботевата чета Нови свидетелства от пра-праплемениците на автстриеца поставят под съмнение версията за конфликт на борда на парахода Ивелин Михайлов заговори за рекет, опит за убийство и откраднат къмпинг Ивелин Михайлов заговори за рекет, опит за убийство и откраднат къмпинг Според него правителството е паднало, защото управляващите се скарали за пари, а не заради протестите Българите теглят заеми в несвяст, жилищните кредити отбелязват ръст от над 28% за година Българите теглят заеми в несвяст, жилищните кредити отбелязват ръст от над 28% за година Ипотечните заеми достигат близо 33 млрд. лева към края на 2025 г., показват данни на БНБ В бургаския кв. „Горно Езерово“ им писна: Сривове на тока, дрифтове от непълнолетни шофьори и хаос (СНИМКИ) В бургаския кв. „Горно Езерово“ им писна: Сривове на тока, дрифтове от непълнолетни шофьори и хаос (СНИМКИ) Ако не бъдем чути, започваме с протести, първият ще е към „Меден рудник“  Сливенският митрополит Арсений дари 5000 евро за каузата "Нов роял за талантите на Бургас" Сливенският митрополит Арсений дари 5000 евро за каузата "Нов роял за талантите на Бургас" Училището получи и духовен дар – света икона Човек с 40 000 лв. месечен доход е ползвал общинско жилище Човек с 40 000 лв. месечен доход е ползвал общинско жилище Столичният район „Искър“ освобождава апартаменти от хора с високи доходи, за да ги предостави на реално нуждаещи се
Само във Флагман.бг! Ето как изглежда реално държавният преврат в Китай Само във Флагман.бг! Ето как изглежда реално държавният преврат в Китай Тихи чистки, „сърдечни пристъпи", взрив в тунел и изтрита новина – сигналите за борба за власт в Пекин Роналдо и Джорджина Родригес подготвят сватба - след пет деца и 9 години заедно Роналдо и Джорджина Родригес подготвят сватба - след пет деца и 9 години заедно Португалски медии свързват церемонията с края на Световното първенство по футбол и родното място на футболиста Мадейра Валутата в Иран се срина до 1.5 млн. риала за 1 долар Валутата в Иран се срина до 1.5 млн. риала за 1 долар Опасенията от възможни военни действия и продължаващият натиск от страна на САЩ, принуждават иранците масово да купуват чуждестранна валута Собствениците на бара в Кран Монтана обвиняват трагично загиналата „сервитьорка с каска“ за смъртоносния огнен ад Собствениците на бара в Кран Монтана обвиняват трагично загиналата „сервитьорка с каска“ за смъртоносния огнен ад Жак и Джесика Морети твърдят, че фаталният пожар е причинен от нейно „шоу“ с бенгалски огън Заради зачестили инциденти в Амстердам ограничава електрическите велосипеди  Заради зачестили инциденти в Амстердам ограничава електрическите велосипеди  Мярката ще важи за определени зони в града, включително централния парк, където движението става опасно Смъртоносна зимна буря, която връхлетя САЩ отне живота на най-малко 29 души Смъртоносна зимна буря, която връхлетя САЩ отне живота на най-малко 29 души Студената вълна остави над половин милион домакинства без електричество, а пътуванията в много щати бяха парализирани   Австрия подготвя забрана за социалните мрежи за деца под 14 години Австрия подготвя забрана за социалните мрежи за деца под 14 години Мярката може да влезе в сила още от новата учебна година, ако бъде намерено работещо техническо решение Звездни визии и противоречиви реакции и белязаха Седмицата на висшата мода в Париж Звездни визии и противоречиви реакции и белязаха Седмицата на висшата мода в Париж Едно е сигурно и то е, че модата на 90 години определено се завръща  Антиромски изказвания на унгарски министър разклащат позициите на ФИДЕС преди изборите Антиромски изказвания на унгарски министър разклащат позициите на ФИДЕС преди изборите Коментар на Янош Лазар предизвика силна реакция сред ромската общност и опозицията и постави под риск електоралната подкрепа за Виктор Орбан Шефът на имиграционната служба ще напусне Минеаполис Шефът на имиграционната служба ще напусне Минеаполис Той е в центъра на репресиите на Тръмп
Любен Дилов - син Любен Дилов - син Преди 36 години закука кукувицата и от тогава не ни е пускала
Виц на деня Виц на деня - Защо съседа псува така?
- Или кучето му е избягало или жена му се е върнала.
Виц на деня Виц на деня - Тичам на работа, като се прибера готвя, чистя, пера... а ти седиш на дивана и чакаш да ти донеса ракия. Какъв мъж си ти бе?!?
- Търпелив!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Промоция! Гледам деца на Сейшелите, Бахамите и други подобни дестинации! Не вземам скъпо!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори