Проф. Кантарджиев: Грипът е по-опасен от COVID-19, ще си покаже рогата в края на януари
Респираторно-синцитиалният вирус води до бронхиолит, кашлицата продължава три седмици, предупреди той
Грипът може да е по-опасен от COVID-19 и мисля, че в края на януари и през февруари ще си покаже рогата. Това каза в „Денят започва“ по БНТ проф. Тодор Кантарджиев.
След като водещият изтъкна, че сънародниците ни не са се ваксинирали така, както подобава, професорът каза, че българинът си е особен, но „имаме някакъв хубав имунитет благодарение традициите на нашата национална кухня“.
„През по-голямата част от населението вирусът мина. Лошото е, че като мутира в малко смъртоносен, стана и много изменчив и това, че си боледувал, не те пази от следващо заболяване. Затова не проявявайте голяма смелост – мийте си често ръцете, проветрявайте и ако има много хора на едно място като в транспорта, използвайте маски“, добави той.
„Маските пазят много добре и това се доказа. От пролетта насам, когато спряхме да ги носим, има увеличение на случаите на варицела. То е над четири пъти спрямо миналата година“, заяви вирусологът.
„Бактериалните инфекции също се увеличиха. Заразяването със скарлатината, която е заради микроб, който е най-честата причина за възпаленото гърло при децата, нарасна три пъти“, добави той.
„Още преди два месеца предупредих, че ще имаме много голямо количество респираторни вируси. Те са смъртоносни при новородените и при много възрастните. Голяма част от тази кашлица и възпаление на дихателните пътища при възрастни хора продължава три седмици. В предишните години минаваше за седмица. Това е до голяма степен респираторно-синцитиалният вирус, защото той причинява бронхиолит – възпаление на малките бронхи“, заяви проф. Кантарджиев.
„Само за три години България се е преместила от средата на класацията за употреба на антибиотици до челните места. Нещо, което стана за много кратко време, а мога да ви кажа, че лошите неща в здравеопазването у нас стават бързо", каза още той.
Социолог: Радев говори с гласа на Тръмп, а сините се държат безумно! Защо им е война с него?
Весела Лечева: Служителите на БОК не са получавали заплати от няколко месеца
Регионалният министър: Марсианци ли са строили магистралите? Нямат проекти, но има плащания
Изчезнал на Еверест планински водач шерпа беше открит жив след седмица в неизвестност
Добре ли е Тръмп: Докторът каза, че съм 10 пъти по-здрав от Обама!
Проф. Витанов: Блокират ли САЩ Малакският проток, Тайван ще е пак китайски и корабите ще са потопени
Задържаха четирима в Нидерландия за упояване и сексуално насилие на техни познати жени
Мълния уби млад мъж край Кресна
И през 2025 г. България е доставила значителен брой техника и въоръжение на Украйна
Показаха принцеса Лилибет - рижавата й коса смая всички
Свети Влас събира световния елит в плажния волейбол на Венид Бийч
Двама българи са открити мъртви в Турция, разследват възможна връзка с наркомрежа

Силвия Урбан от организацията „Германска помощ за болните от СПИН“ говори за "катастрофа": през 2016 година повече от 100.000 души в Русия са се заразили с вируса ХИВ. В Германия, която има два пъти по-малко население, инфекциите са били 3 200, т.е. около 30 пъти по-малко отколкото в Русия.
ТВАР ПРОДАЖНА
Ще си показват рогата всеки ден!