Кабинетът ще е готов със Закона за еврото до края на годината
С него ще се установи курсът на преобразуване, извеждането на лева от обращение, начинът и срокът за замяна на парите в брой
Служебното правителство ще бъде готово до края на годината с подготвеният от него проект на Закон за въвеждане на еврото в България. Това съобщи финансовият министър Росица Велкова по време на форума „България в Еврозоната – предимства и възможности“, организиран от Dir.bg и КРИБ, а Economic.bg е медиен партньор на събитието. По нейни думи това е сред „ключовите документи“, подготвяни от кабинета от встъпването му в длъжност през септември.
Законът има за цел да регламентира обществените отношения, свързани с приемането на еврото като официална валута в страната. С него ще се фиксира курсът на превалутиране, как ще се изведе лева от обращение, какъв ще е начинът и срокът за замяна на парите в брой, правилата за превалутиране на цени, заплати, социални помощи, мерките за защита на потребителите, санкции и други.
Темата заема все по-голямо място в живота в страната“, коментира Велкова.
Приемането на т. нар. Закон за еврото е практика, която започна с влизането на прибалтийските страни във валутния съюз. На практика законът ще обхване точките, изписани и в проекта на Плана за приемане на еврото, предава economic.bg.
Министърът посочи, че други законодателни промени, отново свързани със смяната на валутата, вече са подготвени и са внесени в парламента. Пример за това са предложените промени в Закона за БНБ и Търговския закон. Всички те са част и от Плана за приемане на еврото в България, който бе приет по-рано тази година.
Финансовото ведомство работи усърдно и по комуникационна стратегия и информационна кампания за обществото по темата за еврото. Това е едни от другите основни проекти на министерството, като работата по нея скоро трябва да приключи. Това ще позволи през следващата година да стартират и така чаканите от бизнеса информационни и комуникационни кампании за въвеждане на еврото в България.
Припомняме, че само ден по-рано на своя пресконференция големият бизнес апелира към правителството скоро да започне подобна кампания и да отдели бюджет за нея.
Днес министърът посочи още, че в момента се извършва анализ на пуснатата миналия месец анкета към малките и средни предприятия за евентуалните им затруднения и нови разходи при смяна на валутата. Резултатите от него се очакват до края на месеца.
Българският футбол загуби още една легенда, почина Спиро Дебърски
Рибакина повали Сабаленка за титлата на Аустрелиън оупън
Еконт спира услуга
Радев с нова покана от ПП "Трети март", била създадена за него за изборите
Класическите пържени кюфтета стават сочни отвътре и хрупкави отвън с тайната на баба
Тя е бременна с 12-тото си дете, а дъщеря й с първото
Температурата в Москва падна под -20 градуса
Попфолк певицата Андреа открива нова творческа страница като художник
Тревога за инвеститорите - цената на златото спадна рязко
Гърция затяга контрола за имоти заради турски схеми през България
Страхотен бутер сладкиш с боровинки и крема сирене за съботния ден
Оставаме си най-нещастните в ЕС, според световните класации

Добре дошли в цифровия концлагер:
участваш в протест-блокират ти картата......
подкрепяш протест-блокират ти картата....
нямаш поредната ,,ваксина"-блокират ти картата....
както в Китай и Канада
ХАХАХАХАХАХАХА