×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Заплаха за бизнеса: Работната сила ще изтече на Запад, ако инфлацията изяжда доходите


Заплаха за бизнеса: Работната сила ще изтече на Запад, ако инфлацията изяжда доходите
Оказва се, че без бюджет цари пълен популизъм, защото може да предлагаш разходи, без да кажеш откъде ще дойдат парите, каза Георги Ангелов
09 Декември 2022, Петък, 09:26 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

В София и в големите градове вдигането на минималната заплата няма да има никакъв ефект, прогнозира Георги Ангелов

Най-ниското трудово възнаграждение трябва да е 50% от средната заплата. Решението то да стане 850 лева няма да има никакъв ефект в София и големите градове, а заради дефицитът на кадри работодателите не могат да си позволят дълго време да оставят служителите си с по-ниски възнаграждения, защото ще отидат в чужбина. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ икономистът Георги Ангелов.

„Това (б.а. което се прие вчера за минималната работна заплата) е положително развитие, защото от 10 години върви този дебат. Трябваше синдикатите и работодателите да се разберат каква да е формулата, за да не се спори всяка година колко да се вдигне заплатата. Някой трябва да я напише, защото не може да чакаме да не могат да се разберат помежду си“, коментира той.

„Трябва най-ниското възнаграждение да е 50% от средната заплата. Така беше преди пандемията от коронавирус. На 1 януари 2020 г. тя бе 610 лева, а за последните шест месеца през 2019-та средната бе 1230 лева“, припомня икономистът. 

„В София това никога не е имало, тъй като възнагражденията са много по-високи. Във Видин, Смолян средната заплата е около 1200 лева и там ще се усети вдигането на минималната“, добави той.

„Минималната работна заплата доста изостана през последните две години заради инфлацията, т.е. расте по-малко от нея, което означава, че хората няма да забогатеят, а ще им се върне това, което имаха преди пандемията“, заяви Ангелов. 

„Беше грешка да не се приема бюджет. Служебното правителство каза, че не предлага макрорамка за догодина, за да няма популизъм и сега всеки ден има внесен нов закон за пенсиите, за социалните помощи, за разходи и т.н. Оказва се, че без бюджет цари пълен популизъм, защото може да предлагаш разходи, без да кажеш откъде ще дойдат парите“, подчерта той.

„Държавата ще спечели от по-високите заплати, защото се облагат с данък, с осигуровка, а като се купи нещо – с друг налог. Динамиката на заплатата винаги е положителна за бюджета. Повечето хора работят в частния сектор и когато растат възнагражденията им, има повече приходи в хазната“, обясни експертът. 

„Средната заплата расте с 14,5%, а минималната – с 9. Тази разлика през следващата година трябва да се стопи и това ще стане по пазарен път, защото при този дефицит на кадри работодателите не могат да си позволят дълго време да оставят служителите си с по-ниски възнаграждения, защото ще отидат в чужбина“, добави той.

„Важно е доходите да растат по-бързо от цените. Това не постигаме. Трябва да стане следващата година. При тази демография и възможност всеки да работи зад граница бизнесът не може да си позволи инфлацията да изяжда доходите“, каза още Георги Ангелов.
 


В категории: Бизнес


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
22
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Очаква се до 20 см сняг Очаква се до 20 см сняг 01/02/2026, Неделя 08:14 0
22
Коментара по темата
22.
Читател
09.12.2022 21:09:15
0
1
Ами то нали затова ни взеха в ЕС да им работим там за по-малко пари отколкото получават техните работници за непревликателните работни места. Нали и заради това не ни вземат в Шенген. Какво изобщо има да се коментира. За 30 години демокрация вижте къде е и какво представлява България. Холандия даже не ни смята за правова държава. Заменихме Съветското влияние с Американското и какъв е резултата? Нулев, че дори и по-лошАко искаме добруване и просперитет ТРЯБВА ДА СМЕ НЕЗАВИСИМА ДЪРЖАВА А НЕ ТАКАВА ПОД ЧУЖДО ВЛИЯНИЕ. Стига сме членува ли в разни съюзи от които очакваме да ни оправят. Ако Българите не разберат това България ще бъде само една територия на световната карта, защото държава без народ не е държава.
21.
Работещ Беден
09.12.2022 18:32:05
0
0
“Важно е доходите да растат по-бързо от цените. Това не постигаме.”

А ти просветно-икономически/а приятелю/ко прочете ли статията, и изказването на икономист Ангелов, за това как може да се балансира изоставащото заплащане със растежа на цените и инфлацията?
Не знам какво образование имаш, обаче ако използваш качеството “Логика”, ще разбереш, че цитирам г-на икономиста! И…. Надявам, се че не си се засегнал, обаче в твоето писание има печатна грешка!
20.
Пенчо до 10
09.12.2022 15:36:39
1
3
Не обръщайте дизела и бензина от валута в лев. Защото като правиш това трябва да му обърнеш заплатата и да видиш каква е разликата. При 3000 евро заплата дизел на 1.80 евра.
Какво ще кажеш?
Скъпо ли е?
19.
Пенчо
09.12.2022 15:28:17
1
6
Те отдавна изтекоха. От 4 години съм тук. В БГ останаха циганите, мързеливите и страхливите.
18.
OG KUSH
09.12.2022 14:25:58
0
5
До номер 16. А що не вземеш ти квалитетни икономист да го изкалкулираш в на майка си инфлационната дупка. На Запад сме си добре. Правим си пари, не си лишаваме семействата от нищо, караме си новите коли по хубавите пътища и не ни ебе за малоумници като теб.
17.
цъцъ
09.12.2022 12:44:45
0
5
Стига с тая средна заплата, всички знаем как се изчислява. На депутатите им идва много добре да кажат, че се е вдигнала, защото техните заплати се изчисляват на базата на три средни. Вижте коя е най-масовата заплата. И вместо да вдигате максималният осигурителен праг, а това са фирмите, които плащат на светло, трябва да се стремите това заплащане да стане средната заплата в страната. 3400 лв. е 1700 евро, заплата която е под средната за повечето страни в Европа, а не тука да се води високо заплащане.
По време на ковида, много българи от чужбина се върнаха, защото си получаваха обещетенията от там, но в момента, в който това свърши всички заминаха обратно, защото казват, че там заплатите са индексирани спрямо инфлацията, работа има и в момента се вадят много добри пари навън. Тука цените са по-високи от Европа, защото никой не следи спекулата, а заплатите не мърдат.
16.
До работещия беден
09.12.2022 12:02:22
6
3
Не знам какво си учил,но разсъжденията ти са за завършил 3-ти клас.Прочетох само първите две изречения и надолу не понечих... От икономика разбираш точно толкова, колкото свиня от кладенчова вода!
Инфлация няма как да се бори с изпреварващи доходи. Това е все едно да гасиш пожар с бензин.
15.
До 13
09.12.2022 11:47:26
1
4
От всички глупости, които си изписал,само последното е вярно! Те хората са го казали: "Във всяка лъжа им поне доза истина!". Това е поредното доказателство...
14.
Хаха
09.12.2022 11:28:26
1
13
В Бургас няма хора в работоспособна възраст. Няма ненормален който да работи за 800 лв за бай ганьо
13.
Глупости
09.12.2022 11:16:44
6
3
Те на запад умряха щот Путин им спря кранчето, даже оживелите се върнаха до България и като видяха че и тука е пустиня, смърт от глад и студ и заминаха за пРосия. Инфлация имало. То всичко замина за пРосия. От САЩ ЕС милиарди хора вече са в пРосия и сутрин се молят пред протрета на Вова и пеят сутрин руския химн като отче наш. Даже аз пиша от пРосия на топличко уютно и путин ми отпусна 5 000 долара социална помощ.
И хапчета за шизофренията получавам безплатно.
12.
Работещ Беден
09.12.2022 11:14:01
1
17
Г-н икономиста Ангелов! Българския работник(поне 70% от работещите) няма никакъв шанс заплатата му да изпревари цените на стоките, услугите и инфлацията. Поради факта, че в БГ масово се развива търговия и IT бъркочи. Производството и индустриализацията са сведени до минимум. И на всичкото отгоре имаме велики лидери като Боко, Доган, Курни, Кирчо и Пинокио, които не позволяват на България да се развива. Аз отдавна емигрирах в “Гадния Запад” както много хора го нарича(но и те не знаят защо).И сега мн хора ме питат защо не искам да се върна в БГ? Ами през 2015г. заплатата ми в държавния сектор за професионалист беше: 610лв. бруто. А сега- 2022г. колегите взимат 800лв. бруто! Вие сами си направете сметката дали сам човек на квартира, може някак си да оцелее с 800лв! И като споменавам сам човек, имам предвид БЕЗ ФИНАНСОВА ПОМОЩ ОТ мама,тате, баба и дядо! Защото в БГ цял живот деца гледат децата си! А тук в чужбина го няма този филм, благодарение на факта, че човек може сам да се издържа и да си позволява разни разхищения.
11.
До 10
09.12.2022 10:59:18
0
9
А запитал ли си се защо е така,или само отбелязваш?
10.
Горивото в Турция
09.12.2022 10:48:08
1
11
Disel =2.20лв
A- 95 =1.84лв
9.
Хахаха! Добър ден!
09.12.2022 10:30:58
11
11
В русофило дебилско бг щяла да изтече работна ръка на Запад хахаха.
Абсурд! Тя тази ръка изтича вече 30 години и все на Запад.Обаче са русофило дебили.
Пфууууу все си мислих че ще заминат за Русия!
Русоробиии заминавайте за Русия, там е Рай, не бъдете предатели и отивайте в истинската си Родина Путиноландия!
8.
По-правилното заглавие
09.12.2022 10:30:21
2
22
Работната сила на страната ни ще изтече на Запад, както изтече от Бургас. Трябва да се учим от грешките си
7.
Абориген Балкански
09.12.2022 10:27:39
2
11
Всеки народ / политици, бизнес. армия ,полиция, администрация и обслужващ статуквото диаспор / заслужава съдбата си /историческата справка е категорична / каквото посееш това ще жънеш
6.
6
09.12.2022 10:20:37
0
18
Търговците да спрат да вдигат цените! Не се наядоха тия гниди алчни. Никаква причина няма да расте инфлацията, освен тяхната безгранична алчност. Пожелавам им цялата печалба да отиде по болници и аптеки!
5.
Алооооо
09.12.2022 10:07:53
2
20
Ми то демокрация ве бизнесмен!!! Вече 33 години!!! Нали искате демокрация а заплатите ви и държанието да е тоталитарно!!! Те многото хора избягаха на запад, сега ще избягат и останалите!!! Гадни схемаджий и експлоататори идва и Вашият край!!!
4.
Шморц
09.12.2022 10:01:54
2
40
За какви средни и минимални заплати говорим, като няма от къде да дойдат парите. Да вземем за пример Бургас: какво и къде работи населението му,какво се произвежда та да дойдат свежи пари за по-високи заплати? Нито промишленост,нито туризъм...нищо ,което да доведе някаква принадена стойност. Само търговци-прекупвачи, услуги на съмнително ниво ,администрация на държавна хранилка и едни пари ,които се въртят от джоб в джоб. Ако това е икономика ...
3.
Хахахахахаха
09.12.2022 09:59:40
10
13
Доходите да растат по-бързо от цените!?!?!?!? Хахахахахахахахахаа С такива експерти гръцкия сценарий ще е равен на разходка в гората! Доходите трябваше да не се пипат за да се спре инфлацията! Егаси пропадналата нация!
2.
хахаха
09.12.2022 09:55:08
0
19
Капиталистите усетиха Д@ДОВИ@!!!
1.
anonymous
09.12.2022 09:54:40
1
27
нещо сте позакъснели...тя вече изтече на запад
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Сбогуваме се с "левът" Сбогуваме се с "левът" Еврото вече е единствената официална валута в България   Как куфарите с пари станаха апартаменти Как куфарите с пари станаха апартаменти Еврото направи едно нещо и то вдигна цените до небето За турските убийци в Булгаристан или защо никой не пази българите на пътя За турските убийци в Булгаристан или защо никой не пази българите на пътя Коментар за безнаказаността, институционалния отказ от справедливост и цената, която плащат жертвите Съдът отказа регистрация на "Движение Трети Март" - на бургазлията Тихомир Атанасов Съдът отказа регистрация на "Движение Трети Март" - на бургазлията Тихомир Атанасов От 616 представени декларации за присъединяване към партията нито една не съдържа дата на подписване Има ли „невидима ръка“, която лансира Варна пред Бургас Има ли „невидима ръка“, която лансира Варна пред Бургас Изрезка от вестник от далечната 1924 година провокира въпроса: Кой пречи на Бургас? Как изглеждаше яхтата на боса на ВИС 2 Георги Илиев отвътре Как изглеждаше яхтата на боса на ВИС 2 Георги Илиев отвътре Кадрите от баровската „Маями“ бяха качени на фен страницата на несъществуващата днес мутренска групировка във Facebook На 1 февруари почитаме Свети Трифон - закрилник на лозарите, винарите и лечител на душите На 1 февруари почитаме Свети Трифон - закрилник на лозарите, винарите и лечител на душите Светецът, загинал мъченически за християнската вяра, се почита не само заради чудесата си, но и като покровител на плодородието  Какво крие решението на Еконт да спре пощенските услуги Какво крие решението на Еконт да спре пощенските услуги От тази година компанията спира универсалната поща и залага само на куриерски доставки Опасен ли е новият вирус Нипа, който вече плаши света и по какво си прилича с ковид Опасен ли е новият вирус Нипа, който вече плаши света и по какво си прилича с ковид Както вирусът на Ковид, така и вирусът Нипа започват разпространението си от прилепи Поривист вятър в Бургас и интензивен снеговалеж в северна България в неделя Поривист вятър в Бургас и интензивен снеговалеж в северна България в неделя Температурите ще останат в тесен диапазон - от минус 3° до плюс 2°
Директори в Бургас с интересен дебат за учебните програми и изпитите в 7-ми клас Директори в Бургас с интересен дебат за учебните програми и изпитите в 7-ми клас Планираната промяна в националното външно оценяване и балансът в подготовката на учениците излязоха на преден план на среща на СРСНПБ Съдията п*дераст! Рефер падна на колене и поиска ръката на гаджето си мъж Съдията п*дераст! Рефер падна на колене и поиска ръката на гаджето си мъж ФК Кьолн ги поздрави  Летищата в Тайланд, Непал и Тайван въвеждат мерки заради опасния вирус Нипа Летищата в Тайланд, Непал и Тайван въвеждат мерки заради опасния вирус Нипа Cпopeд индийcĸи мeдии ĸъм ĸpaя нa янyapи oĸoлo cтo дyши ca били пocтaвeни пoд ĸapaнтинa ĸaтo ĸoнтaĸтни лицa Над 50 души бяха блокирани в кабинков лифт Над 50 души бяха блокирани в кабинков лифт Поради аварията десетки хора останаха да висят във въздуха, на метри от земята Сграбчи я и се хвърли с нея под влака: Поредно мигрантско зверство Сграбчи я и се хвърли с нея под влака: Поредно мигрантско зверство Южносудански мигрант в Германия си хареса 18-годишно момиче, с което да умре Гърция затяга контрола за имоти заради турски схеми през България Гърция затяга контрола за имоти заради турски схеми през България Атина разглежда покупките на недвижими имоти в Еврос като въпрос на национална сигурност Генералният секретар на ООН предупреждава за предстоящ финансов колапс Генералният секретар на ООН предупреждава за предстоящ финансов колапс Ситуацията ще се влоши още повече в близко бъдеще“, пише Антонио Гутериш Мъжът на Риана иска да се кандидатира за кмет на Ню Йорк Мъжът на Риана иска да се кандидатира за кмет на Ню Йорк A$AP Rocky е родом от Ню Йорк, а до 2029 г. ще покрива възрастовите изисквания за позицията на кмет Почти всички ябълки в Европа съдържат остатъци от пестициди Почти всички ябълки в Европа съдържат остатъци от пестициди 85% от пробите на ябълки съдържат множество остатъци от химикали, а „вечни вещества“ се откриват в 64% от пробите, сочи ново наблюдение на европейски организации ЕС подготвя 20-и пакет санкции срещу Русия ЕС подготвя 20-и пакет санкции срещу Русия Кая Калас обяви цел за въвеждане на новите мерки на 24 февруари с акцент върху морските услуги и енергийния сектор
Драгомир Стойнев, БСП Драгомир Стойнев, БСП Триъгълникът на властта се превръща в Бермудски, който поглъща политици, несъгласни с мнението на улицата
Виц на деня Виц на деня - Тате, какво означава Злото ражда зло?
- Ами, например, баба ти е родила майка ти.
Виц на деня Виц на деня - Трябва да погледнем на нашите отношения отстрани!
- Добре за кога искаш да купя билети за цирк?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Човек с добри мисли, никога не може да бъде грозен.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори