×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

3 години без Стоянка Мутафова - една велика жена, легендата на българския театър


06 Декември 2022, Вторник, 16:40 ч.
Автор: Флагман.бг

За себе си тя казваше: "С мен не се живее лесно. Затова пък никога не е скучно"

На 6 декември 2019 г. загубихме Стояна-Мария Константинова Мутафова - една от най-обичаните и талантливи български актриси, по-известна като Стоянка Мутафова. Истинското име на актрисата е объркано в един театрален афиш и оттогава е позната като Стоянка. 

Точно при завършването си, се ориентира към актьорското майсторство. Разбирайки къде иска да учи, баща ѝ пише писмо до директора на трупата с искане дъщеря му да не бъде приета, тъй като винаги е искал Стоянка да се занимава с археология. Нещата обаче се развиват в полза на актрисата.

Едва на 23-годишна възраст, през 46-та година се жени за един от преподавателите си – чешкият режисьор Роберт Роснер, с него отиват да живеят във Виена за кратко, а после заради работата на Роснер се преселват в Прага. Там Мутафова завършва второ висше образование към театралния отдел на Пражката консерватория.

Докато е в Прага се запознава и с втория си съпруг – Леонид Грубешлиев, от кого е и единственото дете на актрисата, дъщеря ѝ Мария Грубешлиева – Муки. След това се връща в България, като от 49-та до 56-та година радва публиката с таланта си в Народния театър “Ив. Вазов” .

Точно през този период се среща с любовта на живота си – актьорът Нейчо Попов. Тя е един от основателите на Държавния сатиричен театър “Ал. Константинов”, заедно с легендите Калоянчев, Татяна Лолова и Парцалев. Където пък работи от 56-та чак до 1991 г. 

През 2001 г. получава наградата “Паисий Хилендарски”, година по-късно, през 2002 г. орден “Стара планина”, I степен за приноса ѝ към българскиото театрално изкуство. 

В началото на 2009-а заедно с Георги Калоянчев стават първите актьори, сдобили се със своя звезда на българската Алея на славата, а през 2015 г., на 93 годишна възраст, Стоянка влиза в Книгата за рекордите на "Гинес" като най-възрастната активна театрална актриса. 

До 97-годишна възраст актрисата танцуваше на сцената степ, чарлстон, сиртаки, румба, валс и то с енергията на изригващ вулкан.

На въпроса как би се самоопределила, тя отговоряше: „Мечтата ми е никога да не стана нормална“, казва тя. Актрисата определяше себе си като „доста хаотична“ и „хулиганката на българския театър“.

За себе си тя казваше:

"С мен не се живее лесно. Затова пък никога не е скучно."

Отвращаваше се от напудрената доброта. Страни от “вкаменелостите” - в личния живот и в професията и от всичко с етикет “обикновено”:

Винаги е желала да играе по-възрастни жени, за да „човърка“ въображението. По-интересни са ѝ ролите, които се намират на границата между трагичното и комедийното.

Първата мисъл, с която се буди сутрин, по думите ѝ е била:

"Аз не се будя само с една мисъл. Аз се събуждам с много мисли, само не с мисълта "Е, още съм жива!"."

Макар и да е една от най-добрите комедийни актриси, признава, че тя не е по усмивките. 

"Аз винаги съм малко намусена, а когато не съм намусена съм опасно весела. А пък като съм весела, ставам опасна - до лудост стигам."

Тя признава, че винаги е ненавиждала лицемерните, провеждани по регламент гостувания у роднини. 

Някои я наричат „стихийното бедствие“, други „лудетината“, а за трети е просто „диагнозата Мутафова“. Всички обаче са единодушни, че актрисата винаги е била свободна и е внушавала същото състояние на духа и на околните.

Стоянка Мутафова няма нужда от представяне. Тя е най-обичаната, най-запомнящата се българска актриса за последния век.

Тя е вписана в рекордите на Гинес като „най-възрастната играеща актриса в света“.

Днес искаме да ви представим всички онези вдъхновяващи мисли, изречени от великата актриса, които винаги ще останат в сърцата ни. 

Ще завършим с един прекрасен неин цитат. Тя казва: "Мечтите човек трябва да си пази. Всеки има мечти, но не трябва да ги разнасяш насам-натам "

Източник: Една.бг


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
1
Коментара
1
Коментара по темата
1.
spas-e
08.12.2022 07:11:06
0
2
Браво на енергията с която се носеше по сцената. Мисля, че не успя с рекорда на Гинес заради една играеща по-възрастна от нея руска актриса. Диагноза Муки да внимава да не откраднат и нейните награди като на партийния секретар Калоянчев.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Първата иновативна зебра с ИИ у нас е вече факт в Бургас (ВИДЕО) Първата иновативна зебра с ИИ у нас е вече факт в Бургас (ВИДЕО) Иновативното съоръжение бе монтирано преди броени часове край училище и детска градина - вижте как работи Небето над Бургас издаде края на лятото: Стотици щъркели завъртяха прощален танц Небето над Бургас издаде края на лятото: Стотици щъркели завъртяха прощален танц Белите птици вече се събират по Via Pontica за дългия път на юг, а големият миграционен спектакъл тепърва предстои Спират хаоса с тротинетките по морето: Съвместни екипи блокираха най-големия ни курорт Спират хаоса с тротинетките по морето: Съвместни екипи блокираха най-големия ни курорт Проверяват и фирмите за отдаване под наем за спазване на възрастовите ограничения Гръцката полиция издирва българин - шофирал в насрещното и опитал да блъсне патрулка Гръцката полиция издирва българин - шофирал в насрещното и опитал да блъсне патрулка Полицаите стреляли по гумите му Последната бариера пред морето беше вдигната: "Обетованата земя" вече не е само мираж Последната бариера пред морето беше вдигната: "Обетованата земя" вече не е само мираж Платформата и 10 специализирани колички очакват хората с увреждания на Северния плаж в Бургас, а първия тест направи гражданинът Тодор Кацаров 310 340 българи са на максимални осигуровки - вижте къде работят 310 340 българи са на максимални осигуровки - вижте къде работят Търговията, финансите и енергетиката също събират десетки хиляди работещи с максимални осигуровки, а в държавното управление те са едва 652 Народният представител Силвия Христова оглави "Прогресивна България" в Бургас Народният представител Силвия Христова оглави "Прогресивна България" в Бургас Партията залага на изцяло нови имена и вертикална структура, Силвия Христова е първият градски лидер Само във Флагман.бг! Избраха лидера на "Прогресивна България" за Бургас Само във Флагман.бг! Избраха лидера на "Прогресивна България" за Бургас Малко по-рано днес се е провело учредителното събрание на управляващата партия, на която е избран освен общинският лидер, така и организационния секретар Потушиха пожара край Свети Влас, изгоряха близо 200 дка гора Потушиха пожара край Свети Влас, изгоряха близо 200 дка гора В борбата с пожара се включиха служители на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, горски служители, екипи на Община Несебър и Областна администрация Бургас, както и доброволци Осигуряват допълнителен паркинг и извънредни автобуси за “Boom Summer Fest” Осигуряват допълнителен паркинг и извънредни автобуси за “Boom Summer Fest” Събитията, включени в него, се радват на засилен интерес, особено сред по-младото поколение, което изисква въвеждането на навременни мерки по отношение на безпроблемното им протичане
Мислим си, че в България е скъпо: Една пица в Хърватия струва 32 евро Мислим си, че в България е скъпо: Една пица в Хърватия струва 32 евро Касова бележка от Хвар отвори нов спор за сметките в курортите, а властите вече предупреждават бизнеса да не губи туристи Над 120 таланти превръщат „Обичам Бургас“ в празник на музиката, танца и бургаския дух Над 120 таланти превръщат „Обичам Бургас“ в празник на музиката, танца и бургаския дух „Обичам Бургас“ е специален концерт, създаден от бургазлии за бургазлии, който всяка година обединява различни поколения и изкуства в една емоционална среща с таланта на града Борисов смени лидера на ГЕРБ-София, скоро и във Варна Борисов смени лидера на ГЕРБ-София, скоро и във Варна Промени се задават и във Варна, но смяната на Иван Портних със Стоян Петков още не е обявена официално от ГЕРБ Кшищоф Яцковски: Силен удар по Иран ще отприщи хаос в Западна Европа Кшищоф Яцковски: Силен удар по Иран ще отприщи хаос в Западна Европа Коренното население ще бяга от много градове и дори села, за да се спаси, предвижда известният полски ясновидец Трагедия на Амолофи: 65-годишна българка загина в морето край Кавала Трагедия на Амолофи: 65-годишна българка загина в морето край Кавала Спасител и екип на Спешна помощ са опитали да реанимират жената, а причината за смъртта ще се изяснява със съдебномедицинска експертиза Край на тежък цикъл за 4 зодии: Август обръща посоката им Край на тежък цикъл за 4 зодии: Август обръща посоката им Дева, Риби, Близнаци и Стрелец оставят зад себе си период на спънки, разочарования и трудни решения според астролога Ейми Демюр Башар Асад е осъден на смърт Башар Асад е осъден на смърт Наказанието беше наложено от сирийски съд Остров Света Анастасия отбелязва своя „рожден ден“ с атрактивна програма Остров Света Анастасия отбелязва своя „рожден ден“ с атрактивна програма Любимата туристическа дестинация ще предложи на своите посетители си музика, преживявания и много емоции за споделяне Майка наби детето си на плажа, арестуваха я и може да отиде в затвора Майка наби детето си на плажа, арестуваха я и може да отиде в затвора Свидетелка повикала полицията, двамата родители били задържани, а прокуратурата разпоредила детето да остане под лекарско наблюдение Жена симулирала рак и събрала над 40 000 долара от 238 души Жена симулирала рак и събрала над 40 000 долара от 238 души 51-годишната Марибет Джоунс от Флорида е обвинена в тежка кражба, а разследващите твърдят, че даренията отивали за личните ѝ дългове
Съдия Петко Минев за убийството в Пловдив Съдия Петко Минев за убийството в Пловдив идях с очите си албумът от аутопсията. Цялото тяло на този човек няма здраво място Виц на деня Виц на деня - Скъпи, гледам Красавицата и звяра.
- И?
- Ако ти беше звяр, пак щях да те обичам!
- Еми, то и ти ако беше красавица щях да те обичам..
Виц на деня Виц на деня Ако жена те попита:
"Скъпи много ли ме обичаш?"
То помни - положителният отговор е платен!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Може ли да се гледа с телескоп Слънцето?
- Може, но само два пъти - един път с лявото и втори път с дясното око...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори