×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Парламентът избра Пламен Тодоров за представител в новата Антикорупционна комисия
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Времето през декември: От минус 10 до плюс 15 градуса


01 Декември 2022, Четвъртък, 09:15 ч.
Автор: Флагман.бг

Времето през декември у нас ще е динамично, с чести промени на температурите и на валежите

Най-ниските температури през декември у нас ще бъдат между минус 10 и минус 5 градуса, а най-високите - между 10 и 15 градуса. Това съобщи главен асистент д-р Красимир Стоев - синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през декември в България, предаде БТА.

Той обясни, че тази година през декември се очаква средната месечна температура да бъде около нормата,

която в Северна България и по високите полета е от 0 до 2 градуса, в Горнотракийската низина - 2-3 градуса , по Черноморието и в най-южните райони - 4-6 градуса, а в планините е от минус 8 до минус 2 градуса.

Месечната сума на валежите ще бъде около и над нормата, която в по-голямата част от страната е между 40 и 60 литра на квадратен метър, в планините - до 70 литра на квадратен метър, а в най-южните райони - между 70 и 110 литра на квадратен метър.

Времето през декември у нас ще е динамично, с чести промени на температурите и на валежите

През декември динамиката на атмосферните процеси над Балканския полуостров ще е повишена и времето у нас ще е динамично с чести промени на температурите и на фазата на валежите, информира синоптикът.

През повечето дни от първото десетдневие над страната ще преобладава облачно, на места в равнините и мъгливо време. През първите дни от периода от югозапад ще се пренасят топли и влажни средиземноморски въздушни маси. Ще има и валежи, предимно от дъжд, които в нощните часове в Предбалкана и по високите полета ще преминават в сняг. В средата на десетдневието температурите ще се понижат и на повече места в Северна България дъждът ще премине в сняг.

В края на периода и през първата половина от второто десетдневие се очаква по-съществено повишение на температурите. Времето ще се задържи облачно, на много места с валежи, предимно от дъжд. Има повишена вероятност за създаване на валежна обстановка и на места валежите да са значителни.

През последните дни от второто и началото на третото десетдневие отново ще застудее и дъждът в Северна България и по високите полета ще премине в сняг. В средата на периода вероятността за валежи намалява, очаква се и относително повишение на температурите. През последните дни от месеца отново има вероятност за валежи и за понижение на температурите.

Характерните особености на декември са свързани с това, че това е първият зимен месец - през него преобладава облачното и мъгливо време, и често вали сняг

В метеорологично отношение декември е първият зимен месец у нас. През него преобладава облачното и мъгливо време. Студените нахлувания от север на арктичен въздух зачестяват и вали сняг. Средният брой на дните със снежна покривка в Северна България е 10-15, а в Южна България - 4-5.

При нахлувания на топъл въздух от югозапад, температурите се повишават и се наблюдават т. нар. поврати на топлина. Валежите в по-голямата част от страната в сравнение с другите месеци са сравнително малко, особено в Дунавската равнина. Средният брой на мрачните дни е от 9 до 14, на ясните - от 2 до 4, а на мъгливите дни в равнинните райони - от 7 до 12.

Астрономическата зима започва на 21 декември, в 23 часа и 48 минути

Астрономическата справка показва, че в началото на декември слънцето в София изгрява в 7 часа и 37 минути, и залязва в 16 часа и 53 минути. Продължителността на деня е 9 часа и 15 минути. В края на месеца слънцето изгрява в 7 часа и 57 минути, и залязва в 17 часа и 1 минута. Продължителността на деня е 9 часа и 4 минути.

Фазите на Луната през месеца са: на 8 декември е пълнолуние, на 16 - последна четвърт, на 23 - новолуние, а на 30 декември е първа четвърт.

Астрономическата зима започва на 21 декември, в 23 часа и 48 минути, съобщи главен асистент д-р Красимир Стоев.


В категории: Времето днес


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
Коментари
Михаил ДИМИТРОВ Овладяха огнения ад край Асеновград Овладяха огнения ад край Асеновград 23/07/2026, Четвъртък 21:30 0
Тервел ИЛИЕВ Топ модел с тройна атака по футболен ас Топ модел с тройна атака по футболен ас 23/07/2026, Четвъртък 20:00 3
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Сделката с Райнметал увисна, правителството връща преговорите на стартова линия Сделката с Райнметал увисна, правителството връща преговорите на стартова линия Германският концерн не се отказва от заводите за барут и снаряди у нас Няма разлив в Бургаския залив, Кайрос и Мириам В не изпускат нефт Няма разлив в Бургаския залив, Кайрос и Мириам В не изпускат нефт Междуинституционален екип огледа двата кораба с катер, водолаз и дрон, след като се появиха сигнали за мазут край Поморие и Сарафово Овладяха огнения ад край Асеновград Овладяха огнения ад край Асеновград Пламъците унищожиха четири производствени сгради и стигнаха до депото, но клетките за отпадъци останаха незасегнати Тръмп готви невиждан удар по Иран, САЩ разследват руска следа в атаките по ЦРУ Тръмп готви невиждан удар по Иран, САЩ разследват руска следа в атаките по ЦРУ Американският президент обяви, че армията е в пълна готовност, а Израел би се включил до минути Червен флаг след бурята: Морето остава забранено за къпане Червен флаг след бурята: Морето остава забранено за къпане Ураганът отмина, но опасността остана Бургаският държавен университет отвори STEM център за учителите на бъдещето Бургаският държавен университет отвори STEM център за учителите на бъдещето  БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“ вече обучава педагози в модерната среда Бюджет 2026 върна спомена за протестите Бюджет 2026 върна спомена за протестите Мартин Димитров от „Демократична България“ поиска свиване на разходите за издръжка и намаляване на капиталовите разходи, но и на самия него му е ясно, че това е невъзможно Доживотен затвор грози рецидивиста Асен Симеонов за отвличането на малолетната Наталия Доживотен затвор грози рецидивиста Асен Симеонов за отвличането на малолетната Наталия Пастрокът с 12 присъди заявил пред разследващите, че причината е в отношенията му с майката на детето Нов циклон връща бурите, после ни удря 40-градусова жега Нов циклон връща бурите, после ни удря 40-градусова жега НИМХ обяви жълт код за 24 юли, валежите спират след понеделник, а горещата вълна ще продължи до началото на август Верижна катастрофа на бул. "Иван Вазов" затруднява движението към центъра на Бургас Верижна катастрофа на бул. "Иван Вазов" затруднява движението към центъра на Бургас Четири автомобила са се нанизали един след друг
Хотелите се пълнят 2 години по-рано: Дънидин чака 35 000 души за 3 минути мрак Хотелите се пълнят 2 години по-рано: Дънидин чака 35 000 души за 3 минути мрак Новозеландският град ще преживее първото си пълно слънчево затъмнение от 1163 г. насам Още едно от децата на Брад Пит поиска съдът да заличи фамилията му Още едно от децата на Брад Пит поиска съдът да заличи фамилията му 18-годишната Вивиен настоява да носи само името Джоли, а съдебното заседание е насрочено за ноември Младите умове на Бургас покориха Япония: Павел Цонев е №1, а отборът на ППМГ - шампион Младите умове на Бургас покориха Япония: Павел Цонев е №1, а отборът на ППМГ - шампион Учениците на Математическата гимназия спечелиха десет индивидуални отличия и шампионската титла в отборната надпревара на Pan-Asia Pacific International Mathematics Invitation Competition 2026 Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г., глобите стигат 1000 евро Гърция забрани тротинетките за деца под 17 г., глобите стигат 1000 евро Парламентът прие задължителна застраховка и по-тежки санкции, а новите правила влизат в сила след обнародването им Apple готви юбилеен iPhone 20 с почти 7-инчов екран и скрит Face ID Apple готви юбилеен iPhone 20 с почти 7-инчов екран и скрит Face ID Ранните данни сочат батерия от 6000 mAh, стъклен корпус без видими рамки и сензорни бутони Петимата кметове от Ямболско срещу самолетите в Безмер: Не въвличайте България в чужди конфликти Петимата кметове от Ямболско срещу самолетите в Безмер: Не въвличайте България в чужди конфликти Местната власт предупреди за рискове и напрежение и призова държавните институции да се вслушат в тревогите на хората SPICE Music Festival 2026 наближава - Бургас отново ще се превърне в столицата на музиката SPICE Music Festival 2026 наближава - Бургас отново ще се превърне в столицата на музиката И тази година сцената на SPICE Music Festival ще събере артисти, чиито песни и до днес звучат по радиостанции, клубове и фестивали по целия свят Доживотен затвор за 35-мата пирати от „Руен“, държали седем българи в плен Доживотен затвор за 35-мата пирати от „Руен“, държали седем българи в плен Съдът в Мумбай наказа похитителите, които превзеха кораба и държаха екипажа като заложници повече от три месеца Тръмп дава 2 години на фармацевтичните компании, после ги удря с 200% мито Тръмп дава 2 години на фармацевтичните компании, после ги удря с 200% мито Вносните генерични лекарства остават без мито до август 2028 г., след което ставката скача първо на 100%, а година по-късно се удвоява Българка бе намушкана до смърт в игрална зала в Нюрнберг Българка бе намушкана до смърт в игрална зала в Нюрнберг 45-годишен иранец е задържан по подозрение за убийството, а причината за фаталния конфликт още се изяснява
Не съм забогатял от депутатската банка, години съм се трудил за тези 411 имота Виц на деня Виц на деня Срещат се двама приятели:
- Защо си целия превързан. Къде пострада?
- Натресох се в един гараж!
- Колата, сигурно е на сол?!
- Не, бях пеша...
Виц на деня Виц на деня Мъж решава кръстословица и пита съпругата си:
- Първият мъж, с четири букви?
Тя:
- Иван.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Влизам в магазина само за хляб и излизам с фактура и молба за кредит.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори