Коледните бонуси в съдебната власт ще са 70 % от заплатата
През последните години ВСС раздаваше по заплата или заплата и половина за Коледа
70% от основната заплата плюс парите за ранг ще бъдат коледните премии за магистратите и служителите тази година. Това реши в четвъртък Висшият съдебен съвет (ВСС), който даде съгласие шефовете на съдилищата и прокуратурите да ги раздадат, съобщи "Лекс".
През последните години ВСС раздаваше по заплата или заплата и половина за Коледа. Изключение беше 2021 г., когато премиите бяха обвързани с натовареността. Средствата за бонуси тази година обаче са по-малко заради увеличените разходи за издръжка, както и заради орязания от Народното събрание бюджет на съдебната власт.
За да бъдат раздадени коледните премии в рамките на 70% от заплатата, са необходими малко над 23,6 млн. лв. За да ги осигури, бюджетната комисия на ВСС извършила анализ на изпълнението на съдебния бюджет, който показал, че към март т. г. има неразпределен резерв от 19 496 721 лв. От него през годината са били раздадени 17 287 067 лв. на съдилищата и прокуратурата за различни нужди, включително и за допълнителните трудови възнаграждения, отпуснати през юли т. г.
163 784 лв. са заделени за награди за магистрати. Законът за съдебната власт предвижда раздаване на награди за проявени висок професионализъм, образцово изпълнение на служебните задължения и високи нравствени качества. Те са в размер до една заплата.
Към 31 октомври средствата от неразпределения резерв са 2 248 484 лв., което е недостатъчно за определяне на коледни премии. От получените справки станало ясно, че направените икономии са в размер на 11 700 950 лв. Самият ВСС имал икономии от 1 421 650 лв. Освен това имало и 7.4 млн. лева преизпълнение на приходите. За да достигне до сумата от 23 млн. лева комисията прехвърлила още един милион от бюджета на съвета. И така вече имало средства да се дадат пари за Коледа на магистратите и служителите.
Основната заплата на магистратите, които са на най-ниското - районно, ниво, е около 3000 лв. Административните и окръжните съдии и прокурори получават около 3800 лв., апелативните, а тези в столицата - малко над 4000 лв. На апелативно ниво в системата основната заплата е около 4500 лв., а на върховно - 5500 лв. Към тях се прибавят рангът и процентът за прослужено време.
Класификаторът на заплатите в администрацията в съдебната власт не е публично достъпен, макар и тези заплати да идват от бюджета.
В съдебната власт са заети около 14 000 души.
Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали
Топ фитнес инфлуенсър загина при шокиращи обстоятелства
Фатален купон за Световното: 17-годишно момиче намерено мъртво, убиецът изчезна
Домът на писателя в Бургас дълго ще помни премиерата на "Лунни витамини", всички си тръгнаха с рецепта за тях
Звезда от Балканите с мощен удар по Вингегор, който блестя в България
Скандал: Тийнейджър избухна в сълзи, след като изнасили момиче, но се размина със затвора
Подробности за драмата с 18-месечно момченце, което се събуди в моргата
Парадоксът България: Първи сме по раждаемост, но се топим най-бързо в ЕС
Приеха инвестиционната програма на ВиК-Бургас
Министерството на туризма и университетите обединяват усилия за подготовката на кадри за сектора
Скандал в bTV: Шефът на новините ли спря Мартин Атанасов от ефир (СНИМКИ)
