×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Дара спечели Евровизия! България се готви за домакинство през 2027 г.
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Как се роди държавата Листенбург


22 Ноември 2022, Вторник, 10:15 ч.
Автор: Флагман

Страната е 11-ата най-голяма в Европа, има 60 милиона души население и ... не съществува

Когато говорят за недостатъците на американците, французите често изтъкват, че един от проблемите на жителите на САЩ бил, че те не познавали добре географията. Воден от този стереотип, френски потребител на социалната мрежа "Туитър" на име Гаспардо решил да се подиграе с тяхната предполагаема географска неграмотност.

В резултат на което в момент, в който една от най-актуалните теми е тази за фалшивите новини, на картата на Европа се появи нова страна, наречена Листенбург, съобщават френски медии, като Бе Еф Ем Те Ве, "Уест Франс", "Курие Пикар" и "Лендепандан".

Държавата Листенбург, според корекциите, внесени на картата на Европа от Гаспардо, се намира на Иберийския полуостров, прилепена до Португалия и Испания и съответно се радва на климатичните условия, които доминират в тези две популярни туристически дестинации.

"Сигурен съм, че американците не знаят дори името на тази страна", написа на 30 октомври Гаспардо към фалшифицираната от него карта на Европа, на която фигурираше и добавената от него Република Листенбург. Но докато измамата достигне отвъд Атлантическия океан, 83 000 потребители на "Туитър", даващи си сметка, че става дума за една шега, я лайкнаха и така шегата завладя медиите, до степен, че се превърна в четвъртата най-коментирана от французите тема в "Туитър",

посочва Бе Еф Ем Те Ве. Така темата за Листенбург, постепенно зарази освен приятели на създателя на фейк страната и други редови потребители на социалните мрежи, но също и големи компании и организатори на спортни прояви. Всички те добавиха детайли към историята на фейк държавата.
 
В резултат на всичко това това бе създаден достоверен "портрет" на Листенбург, от който става ясно, че това е граничеща с Испания и Португалия държава, която е република, с 60 милиона души население (колкото Италия), със столица, наречена Вероха. Страната се радва на умерен климат през зимата и в началото на ноември регистрира около 20 градуса по Целзий.

Площта на държавата е 291 895 квадратни километра и тя е 11-ата най-голяма Европа, точно след Италия, посочва "Уест Франс". Листенбург е разделена на пет района, в които се говорят различни езици.

В Адриас се говори португалски, в Казериер се говори френски, във Флюшерд се говори немски, в Кюстерд се говори испански, а в Мителанд се говорят и четирите езика. Всичко това се съдържа в рекламата на Листенбург, появила се на сайта на френското летище "Нант-Атлантик", в списъка на дестинациите, за които може да се купят билети. В рекламното съобщение се уточнява, че столицата на Листенбург е културно средище, люлка на творческо течение, наречено флуентизъм, зародило се през 18-и век,

а в близост до столицата се организира голям музикален фестивал, наречен "Гаспарланд", в който дори през 1969 е участвал Джими Хендрикс. 

В отговор на журналистически въпрос на 8 ноември администрацията на летище "Нант-Атлантик" заяви, че публикацията на сайта е автентична, въпреки че страната Листенбург не е. Летището е решило да се присъедини към шегата на потребителя на "Туитър" Гаспардо, подета и от други компании, като решението е било взето с консултантите на летището по връзките с обществеността. Рекламното съобщение за Листенбург на сайта на летището, което в крайна сметка бе премахнато оттам, имало за цел да мотивира посетителите на сайта да разгледат и други предлагани от него реални туристически дестинации и да си купят самолетни билети за тях. Тази комуникационна стратегия се понравила на някои и в страницата на летището във Фейсбук потребители казаха, че са си запазили билети за полет до Листенбург за 1 април (който и за французите е Ден на шегата).

Същевременно Уикипедия също публикува специална страница с информация за несъществуващата Листенбург, в която се уточнява географското разположение на фейк държавата, произношението на името й, териториалното й разделение и наименованието на гражданите й (листенбуржоа, листенбуржоазка и листенбуржоазци).

Статията препраща към публикации във френски медии, посветени на темата за фейк страната.

Отделно от това в интернет се появи и сайт на президента и правителството на Листенбург, който може да бъде открит на адрес listenbourg.org.  В него се пояснява, че президент на страната е Гаспар Хьолшер, завършил инженерно училище, служил в листенбургските военновъздушни сили 20 години, след което решил да се посвети на политиката и държавните дела. Както подсказва името, Гаспар е потребителят на "Туитър" Гаспардо, създал фейк държавата.

В същия сайт са изброени и министрите в правителството на Листенбург. Към имената в сайта засега няма подробна биография на всеки един министър.

Но имената на министрите са френски, арабски, немски, италиански, испански, което оставя у хората впечатление, че става дума за една многообразна държава. Към всяко име има и снимка на съответния министър, като някои от министрите са доста млади, а не малка част са и дами. Което пък говори за държава, бранеща паритета при разпределяне на постовете. 

Други детайли за фиктивната страна, измислени от участници в шегата, са че всички жителите на Листенбург са милионери и не плащат данъци. 

Потребителите на интернет и на различни социални мрежи с най-голямо удоволствие се впуснаха да дописват историята на една измислена страна, коментира и френското издание "Курие Пикар". Така например според това дописване на историята майката на Наполеон Трети била родена в Листенбург. Емблемата на държавата била животно, наречено зебророг, съчетаващо отличителните черти на зебрата и носорога и живеещо само в Листенбург.  Пейзажите в страната били разнородни - редували се езера, планини и крайбрежни зони.  Знамето на фейк държавата приличало на това на Индонезия, но към него бил добавен и орел и буквата Н, която пък идвала от името на Наполеон.

В социалните мрежи се появи дори информационна агенция на Листенбург, наречена "Листенбург нюз". 

Потребители на "Туитър" пък започнаха да твърдят и че веригите от заведения за бързо хранене "Бъргър кинг" и "Макдоналдс", магазините ЛИДЛ, видеоканалът ЮТюб и много други компании, са отрили уж клонове във фейк страната. Някои компании, подобно на летището "Нант-Атлантик", не изчакаха някои друг да ги приобщава към майтапа и сами се присъединиха към него. Услугата за навигация Джи Пи Ес Уейз започна да предлага разходка по фиктивните пътища на Листенбург, а платформата за доставки на храна Деливъруу обяви, че започва да доставя храна и в Листенбург, добавя Бе Еф Ем Те Ве.

Нискотарифният превозвач "Райънеър" не остана по-назад и съобщи в официалния си акаунт в "Туитър", че започва да лети до столицата на измислената страна, пише "Ню Зийланд хералд".

Към шегата се присъединиха и френски спортни клубове. Отборът на Франция по ръгби обяви, че с нетърпение очаква среща с отбора на Листенбург, а футболният клуб "Тулуза" съобщи, че подговя футболен стаж в Листенбург.

Към майтапа се присъедини и организационният комитет на Летните олимпийски игри в Париж през 2024 г.,

който изрази в официалния си акаунт в "Туитър" задоволство, че на игрите ще има и делегация от Листенбург, пише "Лендепандан". А френският спортен коментатор, специалист по "Формула 1" Жюлиен Фебро пък обяви, че вече има и "Гран При" на Листенбург, който ще се проведе естествено на несъществуващите дати 29, 30 и 31 февруари догодина, допълва Бе Еф Ем Те Ве.

Листенбург освен това бе обявен и за член на ЕС и на Еврозоната,

допълва швейцарското издание "20 минют" и публикува също така скрийншотове на "официални" акаунти на ведомства на Листенбург в "Туитър".

А причина за репутацията на жителите на САЩ, че са слаби географи идва от няколко инцидента. През 2005 г. авторитетната телевизия Си Ен Ен пусна репортаж и карта към него за размириците във Франция и на картата френските градове Тулуза и Страсбург се бяха озовали в Германия, което французите трудно преглътнаха, припомня "Курие Пикар".
 
А още през 2019 г. френското издание "Експрес" съобщи, че измислената от американското филмово студио "Марвел" държава Уаканда, в която се развиваше действието във филма "Черната пантера", фигурира в списъка на страните, с които САЩ имат споразумение за свободна търговия,

който беше постнат на сайта на американското министерство на земеделието. След като този гаф стана повод за подигравки, "сътрудничеството с Уаканда" отпадна от списъка.
 
Шега или не, историята с Листенбург, от която се заинтересуваха и "Евронюз", Ен Би Си Нюз, "Глобал нюз" и други медии, сега поражда обаче и много размисли. Първо, защо във време на кризи, хората се фокусират върху един фиктивен свят и дали това е опит да избягат от реалността на натрупаните проблеми.

Второ, във време, в което борбата с фалшивите новини е обхванала целия свят, историята с Листенбург показва колко лесно може да се роди една фалшива новина.

И трето, редно ли е във 21 век да продължават да съществуват обобщаващи стереотипи за жителите на страните по света, както например стереотипът, че жителите на САЩ имали проблеми с географията, станал повод за появата на Листенбург. 

 


В категории: Животът


1
Коментара
Флагман.БГ Русия върна на Украйна телата на 528 души Русия върна на Украйна телата на 528 души 17/05/2026, Неделя 08:40 0
Флагман.БГ Дъждовно и студено в неделя Дъждовно и студено в неделя 17/05/2026, Неделя 08:00 0
1
Коментара по темата
1.
Гулденбург
22.11.2022 16:07:59
0
1
За Листенбург не знам, но съм чувал за Звезденбург
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Димитър Николов: Бургас иска Евровизия 2027 и ще я направи перфектно Димитър Николов: Бургас иска Евровизия 2027 и ще я направи перфектно След победата на Дара градът се заяви като реален претендент с арена, логистика и амбиция Защо от ПП и ДБ се държат пред камера все едно Netflix снимат документален филм за тях Защо от ПП и ДБ се държат пред камера все едно Netflix снимат документален филм за тях Всеки поглед - Оскар, всяко вдишване - епичен момент, всяка дума - цитат за учебниците по история, пише Ирина Зикидис Днес всички са #Дара, а помните ли как преди няколко месеца цялата държава едва не я срина Днес всички са #Дара, а помните ли как преди няколко месеца цялата държава едва не я срина Хейтът не я пречупи, тя събра сили, излезе на голямата сцена и постигна исторически триумф Победителката на Евровизия 26: Не мога да повярвам какво се случи! Победителката на Евровизия 26: Не мога да повярвам какво се случи! България спечели с главозамайващите 516 точки тазгодишното издание на песенния конкурс Дневен хороскоп за 17 май 2026: Овенът да се пази от измамници Дневен хороскоп за 17 май 2026: Овенът да се пази от измамници Денят носи силни емоции, важни прозрения и неочаквани обрати в любовта и финансите за много от зодиите След триумфа на Дара: Бургас е вариант за Евровизия 2027 След триумфа на Дара: Бургас е вариант за Евровизия 2027 "Арена Бургас" имашансове да приеме най-гледания музикален формат в света, ще се конкурира със София Исторически триумф: Дара спечели Евровизия 2026 с BANGARANGA Исторически триумф: Дара спечели Евровизия 2026 с BANGARANGA Песента, която предизвика бурни спорове и вълна от критики у нас, донесе първата победа за България в 70-годишната история на конкурса   Подарък за учениците: Получават до шест дни ваканция заради матурите и празниците Подарък за учениците: Получават до шест дни ваканция заради матурите и празниците Министерството на образованието обяви неучебни дни от 20 до 25 май Хора гинат в прокълната къща до гробище Хора гинат в прокълната къща до гробище Това е една от най-упоритите и мрачни мистерии, в която се преплитат смърт, страх, суеверие DARA излиза с "Бангаранга" на големия финал тази вечер. Има ли шанс да спечели? DARA излиза с "Бангаранга" на големия финал тази вечер. Има ли шанс да спечели? "Благодаря ви много за цялата подкрепа, която ми се изпрати от България и на всички извън България също. Обичам ви и ще се видим на финала.", каза изпълнителката
Мондиал 2026: Нови притеснения около провеждането на турнира Мондиал 2026: Нови притеснения около провеждането на турнира FIFPRO препоръчва въвеждането на защитни мерки Почина Тими - гърбатият кит, който беше заседнал и спасяваха в Германия Почина Тими - гърбатият кит, който беше заседнал и спасяваха в Германия Животното е открито край датския остров Анхолт Русия върна на Украйна телата на 528 убити Русия върна на Украйна телата на 528 убити Координационният щаб изрази благодарност към Международния комитет на Червения кръст за оказаната помощ и подкрепа при репатрирането на тленните останки САЩ предупреждават: Ормузкия проток остава затворен до лятото, световният пазар на енергия в напрежение САЩ предупреждават: Ормузкия проток остава затворен до лятото, световният пазар на енергия в напрежение Американският министър на енергетиката Крис Райт обещава дипломатическо решение, но военна намеса остава опция Централната банка на Турция повиши прогнозата за инфлацията до 24 процента Централната банка на Турция повиши прогнозата за инфлацията до 24 процента Анкара под напрежение заради регионалните рискове и продължаващите икономически предизвикателства Дара на шесто място според букмейкърите: Може ли „Bangaranga“ да обърка сметките на фаворитите? Дара на шесто място според букмейкърите: Може ли „Bangaranga“ да обърка сметките на фаворитите? Българската изпълнителка впечатли с хитовото си парче и вече предизвиква вълна от реакции пред големия финал на „Евровизия 2026“ Иран постави ултиматум за флаговете на Мондиал 2026, предизвиква спорове за LGBTQ символите Иран постави ултиматум за флаговете на Мондиал 2026, предизвиква спорове за LGBTQ символите Националният отбор на ислямската република ще играе в Сиатъл при условие „Фалшифициране“ на „Одисеята“: Нолан взриви Атина с чернокожа актриса в ролята на Хубавата Елена „Фалшифициране“ на „Одисеята“: Нолан взриви Атина с чернокожа актриса в ролята на Хубавата Елена Международни реакции и дебати за историческата достоверност и холивудската визия на Нолан Тръмп: Тайван не трябва да обявява независимост Тръмп: Тайван не трябва да обявява независимост Американският президент обсъди с китайския лидер Си Дзинпин оръжейната политика към Тайван и предупреди за рисковете от отделяне на острова МВР с нов критерий за оценка на областните директори – реалният брой на загиналите и ранените в ПТП-а на съответната територия МВР с нов критерий за оценка на областните директори – реалният брой на загиналите и ранените в ПТП-а на съответната територия Новата стратегия предвижда полицаите и камерите да бъдат извадени от скритите места по пътищата, като фокусът се измести изцяло върху превенцията, а не върху механичното събиране на глоби
Венци СТЕФАНОВ Венци СТЕФАНОВ Радев е най-голямото попадение, ако си генерал от авиацията, значи че си нещо много повече от другите Виц на деня Виц на деня - Муцка, аз съм спала с моя мъж 2 пъти, преди да се оженим. А ти?
- Аз към 20-тина, ама не знаех, че ще се ожените!
Виц на деня Виц на деня - Бабо, какво би предпочела - с*кс с млад мъж или локум?
- Ох, чедо, от къде зъби за локум на тази възраст!?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Страхувай се по-малко, надявай се повече. Яж по-малко, дъвчѝ повече. Говорѝ по-малко, казвай повече. Мразѝ по-малко, обичай повече
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори