Проф. Кантарджиев: Не трябва да се подценява грипът
Засега разпространението на грипния вирус е само клъстерно
Наблюдава се увеличение на респираторните инфекции, заяви проф. Тодор Кантарджиев – съветник на Столична община по здравни въпроси. Той очаква епидемично разпространение на грипа през декември, а пика на заболяването в края на февруари – началото на март. Грипният вирус се подценява, а той води до бактериална пневмония при всеки десети заболял и до вирусна грипна пневмония, която изисква болнично лечение, при 1 от 1000 души.
Миналата седмица в Националния център по заразни и паразитни болести беше типизиран първият грипен вирус – тип А. Най-вероятно това ще бъде преобладаващият щам, посочи проф. Кантарджиев. По думите му засега разпространението е само клъстерно.
"Грипът и голяма част от вирусните инфекции, характерни за есента и зимата, водят до намаляване на имунитета. Това обаче не трябва да кара хората да влизат в другата крайност – необосновано да използват имуностимулатори. Всеки имуностимулатор трябва да се взима след консултация с лекар и да не се взима постоянно, защото това изтощава имунната система", предупреди експертът пред БНР.
Специалистът припомни, че противогрипните ваксини са безплатни за хората над 65-годишна възраст. В някои аптеки все още се продават такива ваксини за останалите желаещи.
За деца и младежи до 19 години пък вече има нова грипна ваксина – жива ваксина, която се капе в носа, посочи проф. Тодор Кантарджиев.
3 зодии ги очаква златен период на блаженство!
Малцина използват този бутон на климатика, а охлажда по-ефективно и може да намали сметката за ток
Руските власти: Бебе загина при нощна атака с дронове в Подмосковието
„Ако те елиминира Парагвай, вече не си отбор от световна класа“
Безценният тракийски нагръдник от "Цвяткова" могила гостува в Царево
Безпрецедентен атентат в Монако: Нападнато е семейството на украински олигарх
Чудесно време за плаж
30/06/2026, Вторник 07:30
0
Дневен хороскоп за 30 юни 2026: Нови възможности за Телец и Близнаци, Скорпионът да не прибързва
Властта в шах след протеста: Посегне ли на държавните служители, ще настане хаос
Българи окупират челните места в индивидуалните класации на Лигата
Борис Бекер с разтърсваща изповед за кошмара зад решетките
