ЖП линията до Турция ще глътне 120 млн. лева
Задействана е вече и процедурата за разширяване на пътя между Ямбол и ГКПП „Лесово“
Железопътната линия до границата ни с Турция ще струва 118,5 млн. лева. В областната администрация в Ямбол е получено писмо от Министерството на транспорта с предварителните разчети. Предпроектните проучвания се очаква да започнат в най-кратки срокове. Линията ще се използва както за товарен, така и за пътнически превоз, съобщи пред медии областният управител Георги Чалъков.
Проектът предвижда 83 млн. лева за електрификация и възстановяване на 43,6 км ж.п. линия между Ямбол и Елхово. Заложени са над 20 млн. лева за реконструкцията на ж.п. гарата в Елхово. Индикативната стойност на интермодалния терминал е 15,5 млн. лева. През него ще става претоварването от пътен на железопътен транспорт. Финансирането се очаква да бъде осигурено през новите Кохезионни фондове, както и по линия на Зелената сделка, обясни областният управител.
„Железопътната магистрала между Ямбол и Одрин ще облекчи неимоверно нарасналия през последните години трафик през граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Лесово“. Всяка година товарният поток се увеличава с около 20 процента, а нашата инфраструктура не може да го поеме. Новото трасе ще намали и трафика през съществуващия железопътен преход Свиленград – Капъкуле при ГКПП „Капитан Андреево“. Освен това този вид транспорт остава един от най-екологичните и най-евтините“, посочи още Чалъков.
По думите му проектът ще има положително отражение върху икономическото развитие на региона. Съвременната инфраструктура ще привлече инвеститори за изграждане на логистични бази и предприятия.
Задействана е вече и процедурата за разширяване на пътя между Ямбол и ГКПП „Лесово“. Идеята е да стане четирилентов, като това ще разтовари трафика и ще осигури по-добра свързаност с автомагистрала „Тракия“, подчерта областният управител на Ямбол.
„Има огромна нужда и от неговото осъществяване, тъй като сегашният път не може да поеме огромния поток. В същото време бързо се износва, някои участъци в момента са в ремонт, но с този трафик, пътят няма да издържи повече от една – две години“, каза още Чалъков.
Както съобщи БТА, в началото на месеца служебният министър на транспорта Христо Алексиев и турският му колега Адил Караисмаилоглу обявиха, че предстои изграждане на интермодален терминал и възстановяване на ж.п. линията Ямбол – Елхово – Лесово и свързването ѝ с Одрин.
Звезда от Биг Брадър ще става майка (СНИМКА)
Ето колко време трябва да се варят яйцата, за да са безопасни
Започва строителството на нова отсечка от магистрала „Хемус“, но ще е готова след 4 години - ако има финансиране
Патриарх Даниил: Да оставим злобата и лицемерието, да посрещнем Христовото възкресение с чисти сърца
Тръмп: Зареждаме корабите с най-добрите боеприпаси, без споразумение – ще ги използваме
Изненадващо признание: "Бременна съм от Явор Бахаров"
Почина голямо име в рапа
Бърз домашен хляб без много месене - лесна рецепта с хрупкава коричка
Дъжд, сняг и гръмотевици в събота 11 април
Пореден международен триумф на Александра Лукоянова от "Черноморец" Бургас
Руски разследващ журналист бе оставен в ареста
България U15 обърна Малта с два късни гола
