Евтин ток до 250 кВтч стига само за осветление и кухненски уреди
"Стъпалото е твърде ниско и на практика ще натовари с по-високи разходи всички домакинства, които през зимата се отопляват на ток", заяви Антони Иванов
Енергийни експерти се противопоставиха на идеята на служебния кабинет да се въведат две тарифи на тока за бита, като по-ниската цена се плаща за потребление до 250-300 киловатчаса на месец.
"Стъпалото е твърде ниско и на практика ще натовари с по-високи разходи всички домакинства, които през зимата се отопляват на ток", заяви пред БНР Антони Иванов от Българския енергиен и минен форум.
Все още не е ясно какъв праг за двете тарифи ще предложи за гласуване в Народното събрание служебният кабинет, но предварителните разговори се въртяха около 250-300 киловатчаса. Ресорният вицепремиер Христо Алексиев посочи, че така ще се защитят по-бедните домакинства, докато богатите, които "отопляват басейни и копаят биткоини", ще плащат по-скъп ток.
"Това не е добра обосновка. Заради една малка група хора, ще бъдат засегнати всички, които ползват ток за отопление", коментира Иванов. Той посочи, че се предвижда твърде ниска месечна консумация на ток по евтината тарифа, която покрива само осветлението и ползването на домакински електроуреди, но в никакъв случай не покрива отопление с по-мощни електроуреди. "Точно това ще се получи през зимния сезон - много домакинства, именно защото имат ограничени възможности, ползват електрическа енергия за отопление и изведнъж ще се окажат в ситуация да плащат много скъпа енергия", посочи той.
Според енергийния експерт дори и да се вдигне прагът на по-скъпия ток, механизмът на две тарифи няма да е работещ, защото отново по-заможните българи ще бъдат в по-голяма степен облагодетелствани. Според него трябва да се помисли за друг механизъм за ограничаване на ползването на ток на регулирани цени. Според Иванов това ограничение не трябва да е месечната консумация, а присъединителната мощност. Ако тя е голяма, потребителят трябва да попада в категорията на свободния енергиен пазар и да плаща по цени на свободния пазар, посочи Иванов.
Екотаксите падат четири пъти, рециклаторите предупреждават: България рискува сметка до 600 млн. евро
Братът на Анджелина Джоли разкри, че е гей след анулиран брак от едва 15 дни
Брад Пит отново пие след 7 години трезвеност: „Няколко пъти се надцених“
Щерката на Доган си търси гадже в Тиндър
Салма Хайек стана баба
Нешка Робева разкри как Ванга я спряла да напусне България
20 000 души на ръба на водна криза: Помпена станция край Лом е пред разруха, губят 77% от водата
30/08/2026, Неделя 17:31
1
Как глупостта превзе британските университети
Исландия затвори вратата към ЕС: 52,5% казаха „не“ на нови преговори
Трагедия край Кипър: Ферибот се преобърна, 7 загинали и 24 са в неизвестност ВИДЕО
Тръмп втвърди тона към Канада: Време е да им дадем урок
На 88 Антъни Хопкинс сбъдна първата си мечта

На топлофикация съм, живеем трима в жилището и за септември са ни изчислени 175 киловата, приблизително 38лв ток, обаче ако имам бойлер, ако се отоплявам на ток, нещата съвсем няма да изглеждат така.
По добре да оставят тази работа и да подпомогнат с по 1500лв помощ за фотоволтаици за топла вода, всеки който желае, така ще намалят потреблението на ток за дълго време в бъдещето.