×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Проблеми със съня: Как приказките за пътешествия ни карат да заспим


09 Октомври 2022, Неделя, 12:20 ч.

Някои истории просто ни помагат да заспим по-лесно от други

Представете си успокояващ глас, който тихо разказва прекрасна приказка за източните склонове, докато слушателите затварят очи и се сгушват в леглата си, заспивайки бавно.

"Тази вечер ще изследваме едно място, което сякаш съществува извън времето, където тропическите джунгли и тревистите възвишения съществуват в съвършена хармония."

Обръщате ли внимание на самата история? Всъщност, няма значение. Тя цели едно: да приспи слушателите си. Това пишат от National Geographic.

По данни на CDC около 70 милиона американци се борят с хронични проблеми със съня. За да поправят това, много възрастни се връщат една основна приказка от детството: приказката за лека нощ, предава vesti.bg.

Много от повече от 2500-те приложения за медитация на пазара предлагат помощ за релаксация през нощта. Десетки подкастове, като Sleep Cove, и онлайн видео канали, включително каналът Soothing Pod в YouTube, съществуват просто за да приспиват възрастните.

Това не са приказките за лека нощ на вашите деца: приказките за възрастни обикновено са по-дълги, по-описателни, криволичещи и без морална арка, която често се среща в детските книги. Знаменитости, сред които Майкъл Бубле и Идрис Елба, дават гласовете си за тези успокояващи приказки. Ето защо ритуалите преди лягане са важни както за децата, така и за родителите.

Един от жанровете на тези приказки за лека нощ се отличава за възрастните: историите за пътуване.

Близо една трета от 300-те приказки за лека нощ на Calm (които са слушани повече от 450 милиона пъти) са за пътуване, особено за приключения. Около 45% от приказките за лека нощ в приложението Breethe (което е изтеглено повече от 10 милиона пъти) са свързани с пътувания. В началото на тази година половината от 10-те най-четени приказки за лека нощ са свързани с пътувания.

Защо приказките за пътувания така надеждно приспиват слушателите?

Приказките за пътешествия, които приспиват обикновено са аудиоразказ на пътуване, често в сегашно време, сякаш сме там заедно с разказвача. Това може да е ден в лечебните води на Бат, Англия. Или пък посещение на отдалеченото и планинско кралство Бутан. Или пък изпълнено с образи въображаемо пътуване, за да "видите" Северното сияние в Норвегия.

Слушателите могат да се отдадат на разкази за круизи по река Нил, ветроходни пътешествия до Шри Ланка, трудни поклоннически пътувания като Камино де Сантяго, полети с балон над Кападокия, Турция, или пътешествия по Път 66.

Разказите разчитат предимно на описания, като от време на време се появява околен шум като океански вълни, влакови релси или тиха музика.

Изглежда, че историите за влакове са особено интригуващи преди лягане. Headspace, Calm и Breethe постоянно увеличават съдържанието си на тема влакове. Слушателите могат да пътуват с Ориент Експрес или Транссибирската железница. Headspace има популярна история, наречена "Бавен влак", която променя околните влакови звуци на заден план и редовно променя изговорените описателни детайли.

Тя неизменно се нарежда сред петте най-популярни истории за лека нощ в приложението.

"В приказката за лека нощ е необходимо движение - ако нещата са статични, тя е твърде скучна и слушателят ще стане нервен", казва Марта Бейлес, професор и директор на Програмата за фолклор и обществена култура на Университета на Орегон, специализирана в устните традиции от древността до наши дни. "Но движението трябва да не е заплашително и да успокоява. А какво по-добро от движението на влака за съвременния ден?"

Влаковете ангажират сетивата по нежен начин, с постоянно движение напред.

При пътуването с влак "решенията са извън вашите ръце", казва Бейлес. "Влакът е идеалното средство за сън. Можете просто да го вземете, където и да отиде, да се наслаждавате на нежното люлеене, ритмичния звук, усещането, че сте се сгушили в старомоден, успокояващ начин на пътуване."

Същото не важи за аудиоприказките за пътуване със самолет, посочва Бейлес: "Представете си, че се опитвате да заспите, докато сте притиснати на самолетна седалка, а пътник се е облегнал на вас!"

С други думи: Истории, които са твърде близки до реалния живот, могат да се окажат неуспешни като приказки за лека нощ.

Според Рейчъл Салас, невролог и помощник-лекарски директор в Центъра за сън и уелнес "Джон Хопкинс", приказките за лека нощ помагат на някои хора да заспят по-спокойно. Според Американската академия по медицина на съня по-спокойният сън помага на организма да регулира по-добре всичко - от храносмилането до когнитивните способности.

Приказките преди лягане действат на едно ниво, защото са добро разсейване, което не позволява на ума да се тревожи, да препуска по списъци със задачи или да предизвиква тревога. Избраните истории обикновено са положителни и оптимистични (но не прекалено вълнуващи), което може да облекчи неспокойния ум.

Една от възможните причини, поради които мозъкът ни се успокоява от приказките за лека нощ, са "огледалните неврони", казва Салас. Първоначално открити при маймуната макак, тези неврони се задействат както когато субектът извършва определено движение, така и когато движението само се наблюдава.

Салас казва, че тези мозъчни клетки могат да смесват собствените ни преживявания с чужди. Например разказ за пътуване с влак може да предизвика чувство на носталгия по собствените ни минали пътувания, дори ако конкретната приказка за лека нощ е за нещо, което не сме преживели.

Успокояващото усещане за нещо познато и романтично може да помогне за релаксацията и съня. Освен това, отбелязва Салас, звукът на влак, който се движи по релсите, служи като вид бял шум, който приспива хората.

За някои хора очарованието на приказките за пътуване преди лягане може да се състои в това, че те отварят врати към нови приключения. Макар че това може да изглежда зареждащо, то носи успокояваща увереност за безопасното виждане на света.

"От неврологична гледна точка не става въпрос само за идеята да пътуваш и да видиш нови места, а за свързване. Ние сме естествено социални същества. Преживявали сме време далеч от семейството и приятелите, далеч от свободата. Дори и да не сте били човек, който пътува толкова много, пак сте можели да отидете на ресторант или да опитате нещо ново", казва Салас.

А може би просто премахването на светлината и шума от външния свят позволява на вътрешния свят, на нашето въображение, да вземе връх. Разказването на приказки през нощта е древно - "толкова старо, колкото и литературата", казва Бейлес.

"В известен смисъл, когато слушаме приказки насън, ние се връщаме към самата зора на човешката култура."

"В най-успокояващите приказки за лека нощ не се случва нищо особено", казва Бейлес. "Историите за лека нощ са за затишието между приключенията, което е и смисълът на съня."




Коментари
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 0
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори