×
Промо зона Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • От днес морето става най-опасно
  • България е №1 в ЕС по пушене на цигари
  • Убитият мъж на Младежкия хълм в Пловдив е от Кричим, съобщи кметът на града Атанас Калчев
  • Украйна предупреди: Русия произвежда до 150 балистични ракети месечно, а „Искандер“ остава почти неуловим
  • Иззеха фалшиви стоки за близо 650 000 евро от магазини във Варна и Златни пясъци
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

От шофьор на лимузина до търговец на оръжие - как един българин прави сделка за 30 милиона с Украйна


От шофьор на лимузина до търговец на оръжие - как един българин прави сделка за 30 милиона с Украйна
Мартин Златев и неговия бизнес партньор д-р Хедър Георгиевски са били напът да доставят оръжия и муниции на украинската армия
07 Октомври 2022, Петък, 22:00 ч.
Автор: Webcafe.bg

Разследване на The New York Times разкрива подробности начина по, който се доставя въоръжение

Още най-дълбока древност войната винаги е представлявала възможност не само за постигане на някакви политически или други цели, но и шанс за лично икономическо благополучие за всякакви опортюнисти.

Условията на хаос и несигурност често разкриват различни бизнес възможности за спекуланти, наемници, измамници, крадци или пък просто производители и търговци, които намират пазар за дефицитни стоки.

А по време на война дефицитни са оръжията.

Точно това осъзнава българинът Мартин Златев, който живее в САЩ. До миналата година той работи като шофьор на лимузини в Сейнт Луис, но с началото на войната в Украйна решава да навлезе в оръжейния бизнес.

Разследване на New York Times (NYT) попада на документи, показващи как Златев и неговия бизнес партньор д-р Хедър Георгиевски, са на път да осъществят оръжейна сделка на стойност 30 милиона долара с правителството на Украйна, която включва муниции и оръжия, произведени в САЩ, България и Босна и Херцеговина.

Това е частна инициатива на свободния пазар, където търсенето определя и предлагането. В случая Украйна има огромна нужда от различен вид оръжия и оборудване за справяне с руската инвазия, като една голяма част от предлагането се покрива от правителствата в НАТО.

Най-голям дял имат САЩ, които досега са предоставили на Киев военна помощ на стойност 17,5 милиарда долара в поредица от сделки. Всички те обаче са инициирани от правителството и са поставени под строг държавен контрол, така че да бъдат минимизирани рисковете от попадане на оръжия не където трябва.

Не така стоят нещата с частните търговци и посредници на оръжейни сделки, които попадат в една сива зона на вътрешното и международното право.

Проблемът е, че макар и да действат легитимно на територията, където са регистрирани, те често трябва да осигуряват стока от трети страни, използвайки множество други посредници и търговци.

Така често пъти търговците заобикалят или директно се нарушават местни законодателства, като се възползват от корупционни практики и други незаконни инструменти.

Другият проблем е, че преминавайки безконтролно през няколко различни посредника по своя път, много оръжия в крайна сметка могат да се окажат на съвсем различно място и в неподходящи ръце.

"По този начин се насърчава цяла една икономика, която съществува в едно сиво правно пространство без международни граници и с хора със съмнителни мотиви", смята експертът по международна търговия с оръжия Елиас Юсиф.

"Като Дивият запад е. Виждаме много хора, които преди това не са участвали в продажбата на оръжие да се включват сега, защото виждат възможности.", споделя от своя страна Олга Торес, адвокат, който представлява износители на оръжие и работи във федералната Консултативна група за отбранителна търговия.

Точно такъв е и Мартин Златев. До края на миналата година той е бил в бизнес, свързан с даване на лимузини под наем, но го оставя след спор с тогавашния си партньор. От своя страна д-р Георгиевски е лекар остеопат с кабинет в Сейт Луис.

Двамата решават да се възползват от възможността за навлизане в оръжейния бизнес в контекста на войната в Украйна и от факта, че американското правителство значително облекчава процедурата за предоставяне на лиценз на търговци на оръжие.

Вашингтон позволява на все повече подобни играчи да оперират в сектора заради нуждата от облекчение на тежестта върху правителството и фактът, че различни посредници като Златев могат по-лесно и по-бързо да осигурят източноевропейско или пък старо съветско оръжие, с което украинската армия е добре запозната. Американското правителство все още дава крайните разрешения, но в момента това се случва много по-лесно. 

Разбира се, става въпрос за неособено високотехнологична, но пък за сметка на това изключително важна продукция като муниции и боеприпаси за артилерия, гранатомети и всякакво друго леко въоръжение за пехотата.

Такава е и сделката на Златев и Георгиевски, според официалните документи, които NYT цитира.

Компанията на двамата предприемачи се казва BMI, като адресът ѝ се намира в град Еврика, в покрайнините на Сейнт Луис. Офисът е на един и същ адрес със стрелбище и в съседство до мексикански ресторант.

В споразумението между министерството на отбраната в Киев и BMI пише, че украинците трябва да внесат 25 милиона долара в сметката на BMI. От своя страна, фирмата се ангажира да плати на друг посредник за 2,2 милиона малокалибрени патрони от американската армия. Въпросните муниции трябва да бъдат откарани със самолет до Полша и от там с камиони към Украйна.

Останалата част от сделката обаче е доста по-сложна и включва участието на много повече страни. BMI трябва да закупи 540 противотанкови гранатомети и 22 минохвъргачки от производител в Босна и Херцеговина. Те трябва да достигнат до Украйна, преминавайки транзит през Хърватия, Словения, Австрия, Словакия и Полша.

Българската част от цялата схема включва доставката на 900 ракети. Общата стойност на гранатометите, ракетите и минохвъргачките е 5 милиона долара.

Целият проблем в случая е, че правителствата на Босна и Херцеговина и България официално не разрешават оръжейната търговия с Украйна и по тази причина Златев представя некоректни документи, според които крайната дестинация на оръжията е Полша.

Към момента не е съвсем ясен какъв е статута на 30-милионната сделка, но според NYT тя е близо до осъществяване.

За Елиас Юсиф подобни споразумения трудно могат да променят ситуацията на фронта, но за сметка на това създават условия за други дългосрочни проблеми чрез изграждането на мрежа от нелегални канали и посредници.

А когато войната свърши, Украйна да се превърне в огромен черен пазар за оръжия.

Източник: Webcafe.bg




webcafe.bg Автор
webcafe.bg
13
Коментара
Владислав БОНЕВ Филоложка поема програмното съдържание на БНТ Филоложка поема програмното съдържание на БНТ 06/08/2026, Четвъртък 16:47 0
Михаил ДИМИТРОВ Пиян хулиган вилня на плажа във Варна, глобиха го Пиян хулиган вилня на плажа във Варна, глобиха го 06/08/2026, Четвъртък 16:31 0
Владислав БОНЕВ Левът слиза от етикетите, цените остават само в евро Левът слиза от етикетите, цените остават само в евро 06/08/2026, Четвъртък 16:28 1
Емел МАХМУД Големи ограничения на АМ "Тракия" Големи ограничения на АМ "Тракия" 06/08/2026, Четвъртък 16:00 0
Владислав БОНЕВ Официално: Убийците от Пловдив са "ловци на педофили" Официално: Убийците от Пловдив са "ловци на педофили" 06/08/2026, Четвъртък 15:35 5
13
Коментара по темата
13.
гражданин
08.10.2022 11:04:59
9
6
Всеки патрон за Украйна, е пирон с който да заковем ковчега на лудото джудже...пускайте сделката !
12.
...
08.10.2022 07:04:57
3
2
В Украйна съм за шпага. Търговецът Садко.
Богатирът язди кон по- висок от планината, стоманеното му копие тежи повече от 90 пуда, той скача от хълм на хълм...
11.
...
08.10.2022 04:48:20
4
2
д-р Хедър в дребния бизнес с ЕРД и ДРГ- мексиканско дългорого говедо, тексаска астраганска овца- каракул и много шушонье за целия регион.
Свирка на остеопата ко-
пита! Пет корита в чешмата и Петко рита в чешмата. Остерията не работи- и вода нямаше!
10.
...
08.10.2022 04:05:07
0
6
"За войната са нужни: умът на възрастния, силата на младежта и безумието на лудия." Румънска поговорка

"Лошите музиканти и певци още повече доказват красотата и величието на музиката; бялото никога не изглежда така ярко, както редом с черното." Мартин Лутър

продавача на "мръсни" кореноплодни- орЪнжерийни моркови, гулия, ряпа и кой за какво зяпа алабаша- светило и с бабини зъби в оранжерията .
Статута е "Балкански кокошкари"
9.
BMI
08.10.2022 02:17:51
3
2
BODY MASS INDEX?
8.
Да си го представим
08.10.2022 02:09:19
7
9
Звъни телефонът на Зеленката:
- Ало,Зеленката ли е?
-Кой се обажда?
-Марто се обажда
-Кой?!!!
-Как кой бе,Марто с лимузините от Сейнт Луис
-Това някаква шега ли е?От къде ми имаш телефона?!!
-Аааа,чакай малко.......
Телефонът се прехвърля на кукловода в сянка.От разговора става ясно,че кукловода ще прибере $25 милиона от помощите за Украйна и ще им прати оръжие за $5 милиона,а като ще има и толкова преведени на Зеленката.
Поне за едно може да сме благодарни на Ню Йорк Таймс,а именно,че осветиха агенти на ЦРУ или Мосад.
7.
бай Драгой
08.10.2022 01:12:13
2
11
Българинът Мартин Златев, който живее в САЩ, и работи като шофьор на такси в Сейнт Луис и неговия бизнес партньор д-р Хедър Георгиевски - македонец , в началото на войната в Украйна решават да навлезят в оръжейния бизнес. Как, като обикновенни спедитори, т.е. посредници за уреждане на товарителници за транспорта по оръжейна сделка от Правителството на САЩ за Украйна. Елементарно и просто. Нощо ново под слънцето, обилновенна практика в цял свят.
6.
ХХ
08.10.2022 00:28:37
4
7
Уф, ни мъ фаща шън веке. Вшишку пробвъх и не могъ да жашпя. Пулвин кило ръкиъ ишпих, две жлодейки лъшнах. Ням шън и няма. Аку можех и аш така дъ търгувъм щях да шъм бугат.
5.
XX
08.10.2022 00:09:19
4
11
Дано те и децата им станат жертва на собствените им оръжия.
4.
Сега стaна ли ясно
08.10.2022 00:00:17
8
19
Защо Нинова и ПП са мафия?
Определено са си делили комисионните, а иначе за чекмедже фотошоп писукат!
Крадците на променливите са безскрупулни и алчни!!!
3.
Eyvelin Bananov B
07.10.2022 23:16:27
0
11
All in the game
2.
...
07.10.2022 23:14:50
6
12
много филми са гледали... War Dogs примерно май няколко пъти са го гледали хахахс
1.
Тези
07.10.2022 23:10:18
7
24
ги разправяйте на бебетата-без държавна намеса оръжие за износ не може да купиш,дори и незаконно!??
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Филоложка поема програмното съдържание на БНТ Филоложка поема програмното съдържание на БНТ Тя ще отговаря за културните, социалните, образователните и развлекателните предавания в БНТ 1, 2 и 4 Ферари се размаза на пътя Бургас-Варна (СНИМКИ) Ферари се размаза на пътя Бургас-Варна (СНИМКИ) При инцидента няма пострадали, но движението към Варна остана сериозно затруднено 110 години обещания: Защо все още няма тунел под Петрохан 110 години обещания: Защо все още няма тунел под Петрохан Любопитно е, че „Натура 2000“ не забранява строителството Левът слиза от етикетите, цените остават само в евро Левът слиза от етикетите, цените остават само в евро Двойното обозначаване приключва на 8 август, а новият режим срещу необосновано поскъпване влиза в сила ден по-късно Братовчедът на убития Георги Кузев: Остана сирак като дете, беше скромен и работлив човек Братовчедът на убития Георги Кузев: Остана сирак като дете, беше скромен и работлив човек Близките му призоваха да се спрат спекулациите около смъртта му и организират бдение пред дома му в Кричим Христо Ичев е новият директор на ОДМВР-Бургас, Иван Демерджиев го представя утре сутринта Христо Ичев е новият директор на ОДМВР-Бургас, Иван Демерджиев го представя утре сутринта Вчера комисар Ичев е бил привикан в София, където му е била връчена заповедта за назначаване на по-високия пост, вече е старши комисар Официално: Убийците от Пловдив са "ловци на педофили" Официално: Убийците от Пловдив са "ловци на педофили" Три момчета и две момичета участвали най-активно в побоя, твърдят прокуратурата и полицията Крадец разби прозорец в Средец и отмъкна три килима и два парфюма Крадец разби прозорец в Средец и отмъкна три килима и два парфюма 27-годишният криминално проявен мъж е задържан, а част от откраднатите вещи са върнати Извънредно! Затвориха АМ "Тракия" в двете посоки заради огнения ад при Церово Извънредно! Затвориха АМ "Тракия" в двете посоки заради огнения ад при Церово Силният вятър разраства пожара, гъст дим покри аутобана, а полицията отбива трафика през Мирово и Гелеменово Испанецът от тежката катастрофа край Ропотамо е в критично състояние, бори се за живот Испанецът от тежката катастрофа край Ропотамо е в критично състояние, бори се за живот Другият пострадал чужденец е с по-леки травми и множество фрактури, но е контактен и няма непосредствена опасност за живота му
Собственикът на Lidl и Kaufland е сред кандидатите за 363 магазина на Tesco Собственикът на Lidl и Kaufland е сред кандидатите за 363 магазина на Tesco Чешкото издание E15 твърди, че британската верига вече е наела Citigroup и Goldman Sachs за подготовката на продажбата Пиян хулиган вилня на плажа във Варна, глобиха го Пиян хулиган вилня на плажа във Варна, глобиха го 37-годишен пиян мъж обиждаше летовници и спасители на Централния плаж във Варна. Съдът го наказа със 100 евро глоба Убитият Георги Кузев останал сирак на 8 години, мечтаел за жена и деца Убитият Георги Кузев останал сирак на 8 години, мечтаел за жена и деца 37-годишният мъж бил пребит на скрита пътека на Младежкия хълм, а близките му призовават да спрат спекулациите за личния му живот С подкрепата на ГДБОП: Украинската полиция арестува наркобарон в Бургас, вижте видео от акцията С подкрепата на ГДБОП: Украинската полиция арестува наркобарон в Бургас, вижте видео от акцията 39-годишният задържан е определен като организатор на престъпната мрежа, 90 лева станаха 90 евро, а първа линия се пази с тениски: Турист разказа за почивката си в Бяла 90 лева станаха 90 евро, а първа линия се пази с тениски: Турист разказа за почивката си в Бяла Семейството платило две такси за паркиране, но се оказало нежелано на най-хубавите места на плаж „Шами“ Пожар край АМ "Тракия", шест екипа гасят Пожар край АМ "Тракия", шест екипа гасят Полицията е в готовност да спре трафика, ако димът обхване магистралата и видимостта стане опасно ниска Билет за „Мръсното копеле“ може да ви спечели вечеря за 200 евро в Dock 5 Билет за „Мръсното копеле“ може да ви спечели вечеря за 200 евро в Dock 5 „Вярваме, че добрата кухня и добрата театрална постановка си приличат – и двете изкуства създават емоции, които остават дълго след края на вечерта. Те имат силата да събират хората, да срещат идеите им и да ги вдъхновяват за нови, затова с удоволствие подкрепяме подобни инициативи“, споделят организаторите. На Преображение морето показва най-коварното си лице: Как да оцелеем в мъртвото течение На Преображение морето показва най-коварното си лице: Как да оцелеем в мъртвото течение „Мъртвакът“ може да отнесе навътре дори опитен плувец, а най-опасната грешка е човек да се бори с него и да плува право към брега Задържаха тийнейджъри заради убийството на Младежкия хълм Задържаха тийнейджъри заради убийството на Младежкия хълм Разследващите проверяват дали мъжът от Кричим е бил примамен на предварително уговорена среща, сред версиите е и престъпление от омраза Драгомир Драганов изненада с женствена визия и обувки на платформа Драгомир Драганов изненада с женствена визия и обувки на платформа Телевизионният водещ отново разчупи представите за мъжката мода с черен флорален костюм, сатенен блясък и необичаен избор на сандали
Мирослав СЕВЛИЕВСКИ, бивш министър: Мирослав СЕВЛИЕВСКИ, бивш министър: Назначенията в енергетиката ще покажат дали Радев прави нов бардак със стари муцуни Виц на деня Виц на деня Майка към дъщеря си:
- Слушай, не позволявай на това момче да идва при теб. Мен това ме безпокои!
- Добре, днес тогава аз ще отида у тях. Нека неговата майка да се безпокои.
Виц на деня Виц на деня Два комара си говорят:
- Ех, какви времена настанаха... хората вече не са като едно време...
- Да, така е, сега са пълна химия!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Имам 20 кинта, къде предлагаш да се помотаем?
- В седемдесетте години...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори