Кой ще открие 48-ото Народно събрание и може ли то да остане без председател
Липсата на ясно мнозинство може да предизвика криза още на първото пленарно заседание
48-ото Народно събрание може да изпадне в криза още в първия си пленарен ден. Причината е, че няма ясно мнозинство, около което да се избере председател на парламента.
Според Конституцията първото заседание се открива от най-възрастния присъстващ народен представител. На същото заседание се избират председател и заместник-председатели.
ГЕРБ-СДС са най-голямата политическа сила, но са в изолация и може да не съберат достатъчно гласове, за да наложат своя кандидат за ръководител на институцията. Те биха получили подкрепа евентуално от ДПС и „Български възход“ на Стефан Янев, което обаче може да не е достатъчно.
Втората сила - „Продължаваме промяната“, е лидер на другия лагер, но и тя изглежда, че няма да събере мнозинство за своя евентуален кандидат.
Формацията, която може да наклони везните в едната или другата посока, е „Възраждане“. Прокремълската радикална партия обаче се изявява като опонент на всички и не е ясно дали ще заеме позиция. Тя може да помогне, ако депутатите й не гласуват, с което ще позволи избор все пак да има.
Все още е загадка и кой ще е доайенът, който ще открие първото заседание на Народното събрание. Това може да е Вежди Рашидов от ГЕРБ, който отново се завръща в парламента. Той е роден на 14 декември 1951 г. и може да се окаже най-възрастният сред колегите си.
По информация на „Флагман“ обаче в Народното събрание има вероятност да се класира и някой по-голям от него. Все още не е ясно какви ще са разместванията предвид факта, че някои кандидати са избрани от два района. В зависимост от това от кой район ще предпочетат те да станат депутати, зависи и кой ще влезе в парламента от съответния друг район.
Така, например, лидерът на БСП Корнелия Нинова е избрана в 25-и МИР-София, както и в Благоевград. Ако тя предпочете да е депутат от Благоевград, депутат от софийския район ще стане Емил Георгиев – лидер на коалициония партньор „Екогласност“. Георгиев има опит като депутат в два предишни парламента. Той е и по-възрастен от Вежди Рашидов - роден е с точно шест месеца преди него, на 14 юни 1951 г.
Очаква се идните дни ЦИК да обяви окончателно кои ще са новите 240 депутати, след което президентът да свика и първото заседание - то може да е и още другата седмица.
Затварят за месец ключов участък от ул. Оборище в Бургас
350 евро глоба и месец без книжка в Гърция: Внимавайте с двигателя в тунелите
Август влиза с до 43 градуса: Жегата ще отстъпва само пред кратки бури
Нова сметка от 1 август: Здравната вноска скача на 24,81 евро
22 месеца затвор, но на свобода: Решението за терориста Абдул Б. разтърси Германия
Тропически нощи и нови горещи вълни: Европа се готви за по-топъл от нормалното август
Часове за 5 километра: Ремонт блокира важна връзка с АМ "Тракия"
Вдигнаха въздушна линейка за дете в критично състояние, паднало от тротинетка
Софийският университет разкрива три нови магистратури в Бургас
Европа гори: 280 000 души евакуирани във Франция и Испания преди нова жега
Няма ракетна заплаха за България, но Иран отваря фронт за хибридни атаки
Енергийният клас влиза в обявите: Нов разход при продажба на жилище
