×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

66% от ромите у нас са бедни, от турците – 30%, а от българите - 18%


66% от ромите у нас са бедни, от турците – 30%, а от българите - 18%
При лицата, определили се като роми, близо 70% с начално и без образование са бедни, докато при лицата с висше образование няма нито един беден
Ключови думи: цигани, турци, стратегии
27 Септември 2022, Вторник, 18:00 ч.
Автор: Лъчезар ЛИСИЦОВ

Това сочи статистика, публикувана в Национална стратегия за приобщаване на циганската общност

66.2% от ромите у нас са бедни. Това сочи статистика, публикувана в Националната стратегия на Република България за равенство, приобщаване и участие на ромите (2021 – 2030). Тя е приета на 5 май т.г. от Министерския съвет.

Най-висок е относителният дял на бедните сред лицата, самоопределили се от ромската етническа група – 66.2%, а най-нисък – сред лицата, самоопределили се от българската етническа група – 17.8%, се посочва в документа, като се цитират данни от Националния статистически институт (НСИ).

От турската общност бедните са 29.5%, а от другите етнически групи – 12.7%.

Общо за страната делът е 23.8%.

Сред бедните от българската и турската етническа група преобладават пенсионерите (съответно 56.6% и 36.5%), докато при ромската етническа група най-висок е относителният дял на работещите лица (31.9%).

Рискът от бедност за лицата с начално и без образование е 31 пъти по-висок в сравнение с риска от бедност при лицата с висше образование за българската етническа група и 11 пъти за турската етническа група. При лицата, определили се като роми, близо 70.0% с начално и без образование са бедни, докато при лицата с висше образование няма нито един беден, пише още в документа.

Продължавала пространствената обособеност на ромската общност, както в градските, така и в селските региони, водеща до социална изолация на жителите им, до влошаване на жилищните условия, до проблеми с изграждането и поддръжката на инфраструктурата и хигиената, до транспортни проблеми и трудности при осигуряването на услуги.

Нерешен остава проблемът с незаконно строителство, несъобразено със строителните правила, високата гъстота на населението и пренаселеността в жилищата. Това поставя висок процент от ромските домакинства в постоянен риск от премахване на единствените им жилища и превръщането им в бездомници. Продължаващ е и проблемът с липсата на законови мерки за осигуряване на алтернативно жилище в случаите на премахване на единствен дом, се посочва в стратегията.


В категории: Политика


Лъчезар ЛИСИЦОВ Автор
Лъчезар ЛИСИЦОВ
16
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Защо котките следват стопаните си навсякъде Защо котките следват стопаните си навсякъде 10/01/2026, Събота 20:26 2
16
Коментара по темата
16.
ВКР
28.09.2022 13:21:10
0
0
Да си млад и да стоиш в тази държава независимо ром,българин.,турчин или евреин е престъпление. В тази кочиня няма надежда тя е обречена скоро Турция ще влезне да я вземе половината и останалите ги чака мобилизация.
15.
Учителка
28.09.2022 13:18:39
0
0
Това не е вярно повечето роми са оправни и работят масово из Белгия, Холандия , Германия и Скандинавиеето вадят 'луди пари 'Бедни ми и малограмотни са единствено българите лигльовци и наркомани които чакат някой да дойде и да им даде в уста.Чакат на мама и тати да ги нахранят.
14.
Бухахахахаха
28.09.2022 06:26:14
0
8
Кой идиот ги прави тея изследвания, мангалите са номер 1,държавата работи за тях, всички работим за тях, след 10г само мангали и пенсионери ще има в тая кочина, циганска държава!
13.
56
27.09.2022 20:28:41
0
21
Не е вярно, циганите имат безплатни къщи, докато българите цял живот плащат ипотека. Взимат помощи, държат продажбата на проститутки и наркотици.
12.
7887
27.09.2022 19:59:49
1
14
Така е,защото никой не чете книги. Препоръчвам да се прочетат следните: История на Македония,Сомалийската готварска книга и Циганския кодекс на труда. Все поучителни четива! хаха
11.
1944 9 септември
27.09.2022 19:45:50
1
5
Nqmat gre6ka prosto flagman prikriva ciganite ot KTB 6 miliarda
10.
Никой
27.09.2022 19:42:41
1
14
Това е пак умишлено да има разделение и да си мият ръцете че са страдащи..нищо че Бай Манго...смърка Бело.. трафик миндил ескорт предлага ??Баааа ма му.. те са жертвите...И толкова само дето у нашата територия българин ...чист скоро време власт не е взимал... Щото щеше да личи повярвайте ми....Но соросоидите цигани Ешкенази плащат..
За Клъц..клъц...Бъл... га.Рия ще излезе от кървавата клетва...Платено е...
9.
смехове
27.09.2022 19:23:34
1
19
В бгто 99% са бедни тва че някви чиновници са определили линия на бедност 500 лв не променя действителността
8.
Запознат
27.09.2022 19:18:27
3
28
Грешна информация. Ромеите много отдавна не ровят в контейнерите за боклук, ровещите са българи. Ромеите бръмчът само схеми в западна Европа и лятото са по морето и ресторантите и стоматологийте харчат си европейските помощи, а ганя им слугува.
7.
XX
27.09.2022 19:03:25
12
5
Затова сме в ЕС! Да преразпределя и помага на бедните!
6.
Ха ха
27.09.2022 18:54:23
0
11
Поне имат избор...Индия, Пакистан или Бангладеш...със сигурност са по богати от половината население на далечната им прародина...по думите на един смешно звучащ " политик"...
5.
Бургас е беден
27.09.2022 18:39:23
2
30
Повечето бургазлии са бедни. Да взимаш 800-1000 лв умираш от студ и глад, значи си беден
4.
А
27.09.2022 18:32:01
0
28
Какво разбирате под бедни? Пояснете. Защото българите, макар и по-добре от другите два етноса в голямата си част не са цъфанли и вързали. Ако за вас беден е човек с месечни доходи от 500 лева да речем, то критерия ви е крив.
3.
Българина
27.09.2022 18:19:23
0
18
До 1. Spomeni
В наше село още си вървят с наведени глави.
От местните зависи(стават или не). :)
2.
2.
27.09.2022 18:10:42
2
27
Май имате грешка българи-80%
1.
Spomeni
27.09.2022 18:07:51
3
30
Навремето тези индианци щяха да вървят в центъра на Бургас с наведени глави--ама сега на снимката виждам друго -след 33 г "Демокрация""
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Арестуваха за наркотици най-известният турски актьор Арестуваха за наркотици най-известният турски актьор „Тюркийе тудей“ пише, че полицията е действала по сигнал, че актьорът Джан Яман взема наркотици. Фалшиви евро банкноти заливат България чрез интернет поръчки Фалшиви евро банкноти заливат България чрез интернет поръчки Организирана престъпна мрежа използва сайтове и социални мрежи за разпространение на неистински пари Орбан: На изборите тази година ще се реши дали Унгария ще стане имигрантска държава Орбан: На изборите тази година ще се реши дали Унгария ще стане имигрантска държава "След 20 години като премиер съм готов за тази задача повече от всякога", каза Орбан EVN, вие сериозни ли сте? Още колко пъти ще трябва да останем без ток EVN, вие сериозни ли сте? Още колко пъти ще трябва да останем без ток Бесни жители вече не издържат на постоянните прекъсвания в бургаски квартал Най-добре платените професии в България през 2025 г. Най-добре платените професии в България през 2025 г. IT секторът и управленските позиции водят по заплащане - данни от местни и международни анализи Борисов: Убеден съм, че ГЕРБ ще бъде първа политическа сила на следващите избори Борисов: Убеден съм, че ГЕРБ ще бъде първа политическа сила на следващите избори Лидерът на ГЕРБ подчерта ролята на партията му в процеса на интеграция в Европа Защо котките следват стопаните си навсякъде Защо котките следват стопаните си навсякъде Експертите разкриват неочаквани причини Снеговалежи в Смолянско създават зимна обстановка по проходите Снеговалежи в Смолянско създават зимна обстановка по проходите Снежната покривка достигна до 15 см по ключови планински маршрути и движението се регулира Научно потвърдена тайна за по-тънка талия и ползите за здравето Научно потвърдена тайна за по-тънка талия и ползите за здравето Проучване обяснява ключовите фактори за намаляване на коремните мазнини и риска от хронични заболявания Познахте ли я? Днес тя е най-популярната и обичана бургазлийка Познахте ли я? Днес тя е най-популярната и обичана бургазлийка За нейния РД днес публицистът Любомир Перчемлиев припомня интервю по бургаската телевизия Канал 0
Това ще са най-търсените професии през 2025 година Това ще са най-търсените професии през 2025 година Най-голям дял от заявените нужди са за квалифицирани работници – над 128 000 души със съответна професионална подготовка Иран гледа към свободата, както никога досега, каза Тръмп Иран гледа към свободата, както никога досега, каза Тръмп Иранските власти показаха днес, че ще прибегнат до по-твърди мерки при потушаването на едни от най-големите антиправителствени протести в страната Ема Хеминг обяви, че ще дари мозъка на Брус Уилис за наука след смъртта му Ема Хеминг обяви, че ще дари мозъка на Брус Уилис за наука след смъртта му Съпругата на актьора сподели мотивацията си в книга и се ангажира да подкрепя други семейства, засегнати от деменция Уейн Рууни на ръба на сълзите, след като брат му сътвори сензацията на века във ФА Къп Уейн Рууни на ръба на сълзите, след като брат му сътвори сензацията на века във ФА Къп Воденият от него шестодивизионен Макълсфийлд сътвори истинска сензация, отстранявайки настоящия носител на трофея Кристъл Палас От акция на ICE до икона на улицата: как се раждат фалшивите мъченици От акция на ICE до икона на улицата: как се раждат фалшивите мъченици Нещо напълно неразбираемо за нашите ширини, но в Щатите, което е разписано и в законите им, служителите на реда (полицаи и федерални агенти) може законно да използват смъртоносна сила, включително да прострелят нападател, ако преценят, че съществува непосредствена заплаха за техния живот Всеки пети германец се е замислял да емигрира Всеки пети германец се е замислял да емигрира Едва 2% обаче посочват, че вече имат конкретни планове за напускането на държавата Кървава нощ в Техеран: Над 200 убити при стрелба по протестиращи Кървава нощ в Техеран: Над 200 убити при стрелба по протестиращи Доналд Тръмп предупреди, че САЩ "ще ударят много силно", ако има жертви сред мирното население ОАЕ спряха финансирането за студенти във Великобритания заради риск от ислямистка радикализация ОАЕ спряха финансирането за студенти във Великобритания заради риск от ислямистка радикализация Абу Даби изключи британските университети от списъка с одобрени за държавни стипендии, позовавайки се на опасения, свързани с „Мюсюлмански братя“ и програмата Prevent Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло, лекарствата крият рискове Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло, лекарствата крият рискове Експерти: Медикаментите да се прилагат много внимателно Последният майстор на файтони си отиде на 95 г. Последният майстор на файтони си отиде на 95 г. Дядо Анко живееше във врачанското село Косталево и до края на дните си
Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването Корпулентни фигури дебнат от тъмното и управляват процесите Виц на деня Виц на деня - Ти си първата жена с която вечерям, откакто жена ми ме напусна.
- О, колко мило, кога се разделихте?
- Сутринта.
Виц на деня Виц на деня - Днешно време младите нямат никакъв морал. Прегръщат се, целуват се, разголват се - ужас!
- А ние навремето - срещнеш Пешо зад дувара, па го хванеш за дюкяна, па срам, срам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Зад всяка загорела манджа стои жена с телефон, а зад всяка загорела жена стои мъж с телефон.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори